Ponad 33,5 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego

(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Od początku tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało już ponad 33,5 tys. mężczyzn; to więcej niż w całym 2013 r., kiedy było to 28,5 tys. - poinformowało MRPiPS.

Ojcom przysługują dwa tygodnie urlopu, zarezerwowanego tylko dla nich.Według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej ojcowie coraz częściej decydują się na skorzystanie z przysługującego im urlopu na dziecko. Od początku tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało już ponad 33,5 tys. mężczyzn. W zeszłym roku było ich ponad 148,4 tys., rok wcześniej - 129 tys., zaś w 2013 r. - tylko 28,5 tys.

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 2 lat. Z urlopu ojcowskiego skorzystać mogą także ojcowie adopcyjni.

przypomina, że urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego; związany jest z ojcem, który wychowuje dziecko, co oznacza, że nie ma możliwości przekazania go komuś innemu. Niewykorzystany urlop przepada, nie przysługuje za niego żaden ekwiwalent.

DEON.PL POLECA

Urlop można wykorzystać jednorazowo lub podzielić na dwie części (żadna nie może być krótsza niż tydzień) i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

Pracownik musi złożyć wniosek o przyznanie urlopu co najmniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem.

Ojcowie, oprócz urlopu ojcowskiego przeznaczonego tylko dla nich, mogą dzielić się z matką urlopem macierzyńskim i rodzicielskim oraz wychowawczym. Z początkiem tego roku zmieniły się niektóre zasady korzystania z urlopów. Obecnie, poza urlopem ojcowskim, w związku z narodzinami dziecka obowiązują: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie), razem 52 tygodnie (więcej w przypadku narodzin wieloraczków). Jedynie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zarezerwowane jest dla matki dziecka, z pozostałej części oraz z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice.

Zasadniczo jednak prawo ojca do urlopu warunkowane jest prawem matki - ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, gdy sam jest ubezpieczony, gdy matka jest do niego uprawniona i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. W innym przypadku ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie może z niego skorzystać. Wyjątkiem są sytuacje, gdy matka umrze, porzuci dziecko lub nie może sprawować opieki (np. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji).

Z urlopu rodzicielskiego można korzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie w 4 częściach. Można go wykorzystać aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać w dogodnym dla rodziców czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 33,5 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.