Poparcie dla PO - 27 proc., dla PiS - 23 proc.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, na PO zagłosowałoby 27 proc. badanych, na PiS - 23 proc., a na SLD - 9 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłaby też Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - z 5-procentowym poparciem.
W porównaniu z kwietniem poparcie dla PO spadło o 1 pkt proc., dla PiS - wzrosło o 2 pkt proc., dla SLD wzrosło o 2 pkt proc. Nie zmienił się odsetek popierających Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego.
Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL z 4 proc. wynikiem (spadek o 1 punkt proc.), Twój Ruch - 3 proc. (wzrost o 2 punkty proc.), Polska Razem Jarosława Gowina - 2 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 1 proc. (bez zmian).
Nikt z ankietowanych nie wskazał na Prawicę Rzeczypospolitej oraz na Polską Partię Pracy - Sierpień'80.
2 proc. badanych zadeklarowało z kolei chęć zagłosowania na inną partię. Natomiast 24 proc. nie określiło swoich preferencji.
CBOS zbadał poparcie dla partii politycznych wśród tych osób, które zadeklarowały, że na pewno wzięłyby udział w wyborach parlamentarnych.
Pójście na wybory parlamentarne zadeklarowała w maju ponad połowa respondentów (51 proc.), 31 proc. na pewno nie wzięłoby w nich udziału. 18 proc. respondentów odpowiedziało: "nie wiem".
W porównaniu z badaniem w kwietnia o 1 pkt proc. spadł odsetek badanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach. O 1 pkt proc. wzrósł odsetek respondentów, którzy nie zamierzają głosować. Nie zmienił się odsetek ankietowanych, którzy nie wiedzą, czy wzięliby udział w wyborach.
Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 7-14 maja 2014 r. na liczącej 1074 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Skomentuj artykuł