"Potrzeba reformy służby zdrowia i podatków"

(fot. PAP/Michał Walczak)
PAP / psd

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przekonywał w niedzielę w Stalowej Woli (Podkarpackie) m.in. o konieczności zreformowania w Polsce służby zdrowia, systemu podatkowego i emerytalnego.

Zdaniem Kaczyńskiego, jeśli służba zdrowia nadal będzie działać w obecnym kształcie, to doprowadzi to do jej prywatyzacji, czego efektem będzie - w jego ocenie - likwidowanie przez prywatne szpitala oddziałów, które nie będą przynosić zysku. "A celem tego typu instytucji (szpitali) ma być leczenie pacjenta. I to jest oczywiste" - dodał.

Według reformy proponowanej przez PiS, ratunkiem dla służby zdrowia ma być powrót do finansowania budżetowego. Kaczyński podkreślił, że pieniądze mają być w budżecie państwa wydzielone i zabezpieczone, tak aby nie można ich było przeznaczyć na inny cel.

"Jednocześnie ta metoda pozwoli na opanowanie gigantycznej patologii, jaką mamy dziś w służbie zdrowia. Mamy kontrakty (lekarzy - PAP) sięgające nawet miliona złotych i mamy jednocześnie pielęgniarki zarabiające pensje minimalną. Mamy sytuację drażniącej nierówności; to trzeba zmienić. Nie może być tak, aby lekarze podczas konsyliów zastanawiali się, jak finansować leczenie, a nie jak leczyć" - mówił.

W ocenie Kaczyńskiego wprowadzenie takiego rozwiązania sprawi, że służba zdrowia będzie działać lepiej i pieniądze będą wydawane racjonalniej.

W Stalowej Woli prezes PiS przekonywał również, o konieczności zreformowania systemu podatkowego. W jego ocenie, obecny system praktycznie nie funkcjonuje m.in. z powodu zbyt dużej liczby interpretacji prawa podatkowego. Konieczne jest, jak zaznaczył, uproszczenie systemu, który musi stać się przejrzysty.

"Wielkim oszustwem" nazwał Kaczyński wprowadzenie w Polsce Otwartych Funduszy Emerytalnych. "Przypomnijcie sobie państwo te reklamy - starsi ludzie pod palmami. A ci którzy to wprowadzali świetnie wiedzieli, że ten system doprowadzi do zmniejszenia emerytur. Większego oszustwa nie było. Musi być przeprowadzona, za państwowe pieniądze, kampania uświadamiająca to Polakom. I musimy dać wybór (między OFE a ZUS)" - powiedział b. premier.

Zdaniem Kaczyńskiego należy także rozważyć, czy odejście w ZUS od solidarności społecznej i indywidualne naliczanie emerytur było słuszne. Bo, jak zauważył, już niedługo wiele ludzi będzie otrzymywać głodowe emerytury i państwo, i tak będzie musiało im pomóc.

"Emerytura wówczas wynikałaby z pewnego algorytmu i te pieniądze nie były zindywidualizowane. Wiem, że nie można tego ludziom narzucać, ale z drugiej strony podtrzymywanie tego systemu, to droga do bardzo częstego kryzysu. Stąd warto się zastanowić" - powiedział przewodniczący PiS.

Kaczyński mówił również o potrzebie wielkiej reformy sądownictwa. "Płacimy wielką cenę, że sądy po 1989r. nie zostały oczyszczone, choroba z poprzedniego systemu przeszła na nowy" - dodał.

W spotkaniu z prezesem PiS w Stalowej Woli udział wzięło ponad 500 osób. Kaczyński w niedzielę odwiedzi również m.in. Biłgoraj i Janów Lubelski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Potrzeba reformy służby zdrowia i podatków"
Komentarze (6)
M
Max
12 maja 2013, 22:37
Wiem że PO rządzi coraz gorzej że deprawuje się sprawowaną władzą.Zmiana wydaje się więc konieczna ale napewno nie uratuje Polski socjalistyczna wizja gospodarki PiS , to iluzja.PiS podobnie jak PO składa obietnice bez pokrycia ktore nie mają szans na spełnienie i to jest największy problem Polski.Bo dzieląc i skłócając w z wyrafinowaniem społeczeństwo poliyczną scenę zawłaszczyły dwie cyniczne partie które tak naprawdę niewiele różni. ... To nie głosuj na te partie tylko na Ruch Palikota, albo na pierwszego polskiego kapitalistę - Korwina Mikkego. I proszę nie wrzucać do jednego worka tych, którzy chcą reformować niewydolną służbę zdrowia i tych, którzy na niej chcieli kręcić lody. 
M
Max
12 maja 2013, 22:28
To co proponuje PiS, to powrót do PRL, a ja doskonale pamiętam, jak funkcjonowała państwowa służba zdrowia z ministrami, wydziałami zdrowia rad narodowyc, czyli dzisiaj gmin. Dlatego nie mam ochoty na powrót do tamtej rzeczywistości. Tylko konkurencja i prywatyzacja łącznie, dadzą nam najtańszą i najlepszą służbę zdrowia. ... Działające obecnie prywatne kliniki "podrzucają" swoich klientów-pacjentów, państwowym szpitalom, gdy ich hospitalizacja okazuje się droga. Nawet w USA nie ma już kapitalizmu, a my mamy go na nowo budować?
M
Mathias
12 maja 2013, 22:22
Tak, to powrót do PRL'u. Jest to także polityczna schizofrenia: partia "prawicowa" o pogladach lewicowych. Chyba że to cyniczna, wyborcza gra o głosy ludzi biednych, pokrzywdzonych, nieprzystosowanych do zmieniającego sie ustroju Polski, itd. I do tego ta szcególna niechęć Pana Jarosława do pracowników służby zdrowia, zwłaszcza do lekarzy.
12 maja 2013, 21:23
Wiem że PO rządzi coraz gorzej że deprawuje się sprawowaną władzą.Zmiana wydaje się więc konieczna ale napewno nie uratuje Polski socjalistyczna wizja gospodarki PiS , to iluzja.PiS podobnie jak PO składa obietnice bez pokrycia ktore nie mają szans na spełnienie i to jest największy problem Polski.Bo dzieląc i skłócając w z wyrafinowaniem społeczeństwo poliyczną scenę zawłaszczyły dwie cyniczne partie które tak naprawdę niewiele różni.
MR
Maciej Roszkowski
12 maja 2013, 21:09
+ solidny nadzór merytoryczny władzy
jazmig jazmig
12 maja 2013, 16:52
To co proponuje PiS, to powrót do PRL, a ja doskonale pamiętam, jak funkcjonowała państwowa służba zdrowia z ministrami, wydziałami zdrowia rad narodowyc, czyli dzisiaj gmin. Dlatego nie mam ochoty na powrót do tamtej rzeczywistości. Tylko konkurencja i prywatyzacja łącznie, dadzą nam najtańszą i najlepszą służbę zdrowia.