Potrzebna mądra edukacja o Holokauście

Konferencja Ministrów Edukacji "Auschwitz - Pamięć, Odpowiedzialność, Edukacja" w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

O potrzebie mądrej edukacji o Holokauście - zmierzającej do uwrażliwiania młodych pokoleń, wychowywania ich w duchu odpowiedzialności i poszanowania praw człowieka - mówili w środę przedstawicieli 35 krajów podczas międzynarodowej konferencji "Auschwitz - pamięć, odpowiedzialność, edukacja".

Jak relacjonowała podczas briefingu po zakończeniu konferencji minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, uczestnicy konferencji podzielili się swoimi doświadczeniami nauczania pamięci o Holokauście. Delegaci w swoich wystąpieniach m.in. podkreślali wagę emocji, którym sprzyja edukacja aktywna - poprzez odwiedziny miejsc pamięci, spotkania ze świadkami historii.

– Gdy mamy do czynienia z coraz mniej liczną grupą coraz starszych bezpośrednich świadków tych wydarzeń, tym ważniejsze jest, jak przenieść myślenie o edukacji w przyszłość, aby ono nadal mogło poruszać emocje, nadal być związane z autentyczną obecnością w autentycznym miejscu, z bezpośrednim kontaktem dającym pogłębioną wrażliwość – wyjaśniła Hall.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek mówił podczas briefingu, że edukacja młodych ludzi o Holokauście i z tego wynikającej konieczności ochrony praw człowieka, "jest dziś w Europie sprawą najważniejszą". – To połączenie okropności, które zdarzyły się w Auschwitz z koniecznością ochrony praw człowieka wydaje mi się szczególnie zasadne – mówił Buzek.

Ocenił też, że obecność w Oświęcimiu ministrów odpowiedzialnych za edukację z całej Europy i spoza niej w 65. rocznicę wyzwolenia Auschwitz "jest dowodem, że ta wielka tragedia nie pozostaje bez śladu na naszą przyszłość". – Ważne, abyśmy z tego wielkiego i strasznego, najstraszniejszego w historii ludzkości doświadczenia potrafili skorzystać, aby nigdy się nie powtórzyło – zaznaczył Buzek.

Konferencją była częścią uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Główne uroczystości odbędą po południu się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Weźmie w nich udział ok. 150 byłych więźniów, a także politycy, m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jednym z punktów uroczystości będzie odczytanie przesłania Ministrów Edukacji z Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potrzebna mądra edukacja o Holokauście
Komentarze (8)
O
ostrzeżenie
1 września 2011, 23:49
Oby tylko ta wyjątkowość "wielkiego i strasznego, najstraszniejszego w historii ludzkości doświadczenia" nie przerodziła się w wyjątkowość rasową tych, co tego doświadczyli !!!! A są już tego liczne dowody. 
K
ktroś
1 września 2011, 23:06
,Mojżesz potrzebował 40 lat wędrówki ze swoim ludem wejść do Ziemi Obiecanej po wyjściu z Egiptu a od powstania państwa Izrael minęło ponad 50 lat i jeszcze się Żydzi nie nauczyli współistnieć z innymi narodami.Ale nic dziwnego kiedy Jakub bił się z aniołem,po walce Bóg mu dał na imię Izrael.Teraz ten z każdym walczy.
Alicja Snaczke
28 stycznia 2010, 10:36
do brat_robot; Popatrz na sens wypowiedzi, a nie żądaj statystyk ofiar, ponieważ każde ludobójstwo będzie ludobójstwem, ponadto dotyczy to tego samego okresu historii.
B
babcia
27 stycznia 2010, 22:02
Matka Boska Kozielska /Jerzy Bazarewski/ (Matka Boska Oświecimska.....) Zapłakana Matka Boża przyszła do Bagdadu. Stopy miała pokrwawione, głowę zawiązana. Biedna Polska Matka Boska aż spod Leningradu przyszła tutaj zeby z nami do wymarszu stanąć. Aniołowie zarzadzili na pustyni zbiórkę wszystkich żywych i umarłych wszystkich rozstrzelanych. Matka Boska skromniuteńko stała na pagórku, mgły opadły i pod niebo wzbił sie słońcem ranek. Przyszli święci z Panem Bogiem policzyli wojsko, Matka Boska zdała raport o swoich z Kozielska. Rozpłakała się cichutko Rzecz-Cierpliwa Polska, płacz był muzyką zamiast orkiestr i chórów anielskich. Poszły pułki poprzez Bagdad ku dojrzałym zbożom Kozielszczanie szli na czele byli niewidoczni, między nimi w aureoli była Matka Boża czekająca na komendę: rozstrzelani-spocznij!!
SD
Szewczyk Dratewka
27 stycznia 2010, 21:46
ERRATA: Aborcja w XX i XXI wieku (a nie XIX)
SD
Szewczyk Dratewka
27 stycznia 2010, 21:44
Najliczniejszego ludobójstwa w czasie II wojny światowej dokonali Japończycy na chińskich cywilach - ponad 17 milionów zabitych. A przedtem - w XIX wieku jeszcze większego ludobójstwa dopuściło się USA na Indianach. A największą rzezią wszechczasów jest aborcja w XX i XIX wieku. Jeśli potrzeba edukacji, to o zbrodniach przeciw ludzkości (w tym o ludobójstwach), a nie tylko o holokauście.
27 stycznia 2010, 21:08
Nie przypominam sobie, by w rocznicę ludobójstwa Polaków w Katyniu i inych miejscach zagłady, pan Buzek, upominał się o edukację młodych ludzi o Katyniu; i nie stawiał sprawy jako najważniejszej w Europie. A możesz porównać skalę i zasięg (liczba ofia) Katynia i Holocaustu? Jak być uczciwym, to do końca, prawda?
Alicja Snaczke
27 stycznia 2010, 17:05
Nie przypominam sobie, by w rocznicę ludobójstwa Polaków w Katyniu i inych miejscach zagłady, pan Buzek, upominał się o edukację młodych ludzi o Katyniu; i nie stawiał sprawy jako najważniejszej w Europie. Z całym szacunkiem dla ofiar Holokaustu; ale w Oświęcimiu, byli mordowani przez nazistów, nie tylko Żydzi. Myślę, że  słowa pana Buzka"abyśmy z tego...najstraszliwszego w historii...doświadczenia potrafili skorzystać" jest pomyłką.