Potrzebna mądra edukacja o Holokauście

Potrzebna mądra edukacja o Holokauście
Konferencja Ministrów Edukacji "Auschwitz - Pamięć, Odpowiedzialność, Edukacja" w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

O potrzebie mądrej edukacji o Holokauście - zmierzającej do uwrażliwiania młodych pokoleń, wychowywania ich w duchu odpowiedzialności i poszanowania praw człowieka - mówili w środę przedstawicieli 35 krajów podczas międzynarodowej konferencji "Auschwitz - pamięć, odpowiedzialność, edukacja".

Jak relacjonowała podczas briefingu po zakończeniu konferencji minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, uczestnicy konferencji podzielili się swoimi doświadczeniami nauczania pamięci o Holokauście. Delegaci w swoich wystąpieniach m.in. podkreślali wagę emocji, którym sprzyja edukacja aktywna - poprzez odwiedziny miejsc pamięci, spotkania ze świadkami historii.

– Gdy mamy do czynienia z coraz mniej liczną grupą coraz starszych bezpośrednich świadków tych wydarzeń, tym ważniejsze jest, jak przenieść myślenie o edukacji w przyszłość, aby ono nadal mogło poruszać emocje, nadal być związane z autentyczną obecnością w autentycznym miejscu, z bezpośrednim kontaktem dającym pogłębioną wrażliwość – wyjaśniła Hall.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek mówił podczas briefingu, że edukacja młodych ludzi o Holokauście i z tego wynikającej konieczności ochrony praw człowieka, "jest dziś w Europie sprawą najważniejszą". – To połączenie okropności, które zdarzyły się w Auschwitz z koniecznością ochrony praw człowieka wydaje mi się szczególnie zasadne – mówił Buzek.

DEON.PL POLECA

Ocenił też, że obecność w Oświęcimiu ministrów odpowiedzialnych za edukację z całej Europy i spoza niej w 65. rocznicę wyzwolenia Auschwitz "jest dowodem, że ta wielka tragedia nie pozostaje bez śladu na naszą przyszłość". – Ważne, abyśmy z tego wielkiego i strasznego, najstraszniejszego w historii ludzkości doświadczenia potrafili skorzystać, aby nigdy się nie powtórzyło – zaznaczył Buzek.

Konferencją była częścią uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Główne uroczystości odbędą po południu się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Weźmie w nich udział ok. 150 byłych więźniów, a także politycy, m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jednym z punktów uroczystości będzie odczytanie przesłania Ministrów Edukacji z Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potrzebna mądra edukacja o Holokauście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.