Powstaje proekologiczna inwestycja w Policach

Prezes Zarządu Z.Ch. "Police" S.A. Grupa Azoty - Krzysztof Jałosiński (2L), podczas uroczystości inauguracji projektu "EKO-ciepłownia 2015" (fot. PAP/Tomek Murański)
PAP / mh

Zakłady Chemiczne Police zmodernizują za ponad 163 mln zł swoją elektrociepłownię. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod jej budowę.

Po zakończeniu prac w 2015 roku, Police znacząco zmniejszą emisję niektórych składników uwalnianych do atmosfery i spełnią wyższe standardy, jakie na polską energetykę nakłada Unia Europejska.
Ta inwestycja pokazuje, że Police biorą pełną odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Nowy węzeł oczyszczania spalin zapewni zmniejszenie emisji tlenków siarki i azotu oraz pyłu do wyśrubowanych norm unijnych - powiedział prezes Polic Krzysztof Jałosiński.
"Jesteśmy poniekąd zmuszeni, by takie inwestycje robić, cieszą się one uznaniem, a z drugiej strony powodują ból głowy, bo to nie jest inwestycja, która przyniesie firmie inne walory poza spełnieniem prawa dotyczącego emisji do środowiska szkodliwych substancji" - tłumaczył prezes.
Jak poinformował, Police są pierwsze w Grupie Azoty, które inwestują znaczne pieniądze w ochronę środowiska. "W ciągu najbliższych dwóch lat Grupa Azoty przeprowadzi szereg inwestycji w ekologię. Będą to przedsięwzięcia ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej" - dodał.
W latach 2013-2015 Grupa Azoty chce zrealizować 11 inwestycji proekologicznych. W Policach rozpocznie się m.in. budowa instalacji do neutralizacji ścieków przemysłowych z instalacji bieli tytanowej, a także modernizacja systemu oczyszczania gazów rozkładowych. W Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. zostanie przeprowadzona modernizacja elektrociepłowni i instalacji oczyszczania spalin. Także Zakłady Azotowe Kędzierzyn przeprowadzą modernizację oczyszczalni ścieków. Unowocześniona zostanie także instalacja elektrociepłowni, co m.in. ograniczy emisję do atmosfery zanieczyszczeń.
Jak podkreślał obecny podczas uroczystości b. premier Jerzy Buzek, Grupa Azoty, której częścią są Police, to najbardziej obiecujący koncern i grupa przemysłowa w Polsce.
"W trudnych dniach warto i należy rozwijać to, co się w Europie uda, zwłaszcza w Polsce, w Polsce od ponad 80 lat udaje się rozbudowa firm chemicznych" - dodał.
Pieniądze wydane na inwestycje proekologiczne nie są zmarnowane - przekonywał.
Zakłady Chemiczne Police to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach kupiły 49 mln 500 tys. akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka ta weszła w skład grupy kapitałowej Azoty Tarnów. Spółka zatrudnia 2300 osób. W ostatnich czterech latach zredukowała zatrudnienie o ok. 900 osób.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaje proekologiczna inwestycja w Policach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.