Premier podziękował za odzyskanie tablicy

Premier podziękował za odzyskanie tablicy
Premier podziękował za odzyskanie tablicy (fot. PAP/ Radek Pietruszka )
PAP / ad

Premier Donald Tusk podziękował we wtorek policjantom za szybkie odzyskanie tablicy "Arbeit macht frei", skradzionej z Muzeum Auschwitz. Podkreślił, że była to sprawa, która "naraziła na szwank wizerunek i reputację Polski".

Tusk spotkał się w kancelarii premiera z 14 policjantami z zespołu powołanego specjalnie do wyjaśnienia kradzieży i odzyskania tablicy. W spotkaniu uczestniczył m.in. komendant główny policji Andrzej Matejuk oraz szef MSWiA Jerzy Miller, od którego - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do resortu - dostaną oni nagrody.

Premier powiedział, że o kradzieży tablicy dowiedział się podczas szczytu klimatycznego w Kopenhadze. "Godzinę później poprosił o spotkanie prezydent Izraela. Wiadomo, że tam to również wzbudziło wielkie zainteresowanie i rozgoryczenie" - powiedział szef rządu.

"Powiedziałem wówczas prezydentowi Izraela, że to jest dla mnie i dla Polaków sprawa co najmniej tak samo ważna, jak dla niego, i że jest to kwestia godzin, a nie tygodni czy miesięcy, kiedy na pewno tę sprawę wyjaśnimy" - dodał Tusk.

Premier podkreślił, że odnaleziona tablica to "bardzo ważny w wymiarze uniwersalnym symbol". "To, że wykazaliście tak nadzwyczajny profesjonalizm, taką determinację, w jakiejś mierze uratowało w tej sprawie reputację całego państwa" - powiedział policjantom.

Tusk wyraził nadzieję, że podobnych incydentów w przyszłości nie będzie. Jak powiedział, w rękach polskiej policji była pozycja i reputacja Polski jako państwa wiarygodnego. "Waszą błyskawiczną akcją ucięliście wszystkie spekulacje na temat polskiego antysemityzmu i niesprawności państwa" - zaznaczył.

Napis "Arbeit macht frei" został skradziony znad obozowej bramy w piątek nad ranem. Policja prowadziła intensywne śledztwo. Napis, pocięty na trzy części, odzyskano w niedzielę wieczorem.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży oraz uszkodzenia napisu, będącego dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury usłyszało czterech mężczyzn. Piąty zatrzymany w tej sprawie przez policję odpowie za udział w grupie przestępczej oraz nakłanianie do kradzieży i "zniszczenia zaboru". Według prokuratury, zleceniodawcą kradzieży była osoba z zagranicy, nieposiadająca polskiego obywatelstwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier podziękował za odzyskanie tablicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.