Premier: rozwój bez ośrodków naukowych - trudny do realizacji

(fot. PAP/Lech Muszyński)
PAP / pk

Bez silnych, polskich ośrodków naukowych marzenia o szybszym rozwoju będą trudniejsze do zrealizowania - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Premier Szydło podkreśliła, że pierwsze zmiany dotyczące szkolnictwa wyższego weszły w życie 1 października tego roku.

"Mniej biurokracji, lepsze warunki dla kadry naukowej, lepsze warunki dla studentów, to są te pierwsze zmiany, które zostały już wprowadzone, ale to jest dopiero pierwszy krok. Musimy wprowadzać kolejne projekty, nad którymi pracujemy" - powiedziała premier. Zaznaczyła, że praca nad nimi będzie się toczyła w ścisłym kontakcie ze środowiskami naukowymi.

"Mamy ambicje, by polska nauka stawała się coraz silniejsza, by polscy naukowcy mieli coraz lepsze warunki do swojej pracy, by polscy studenci stawali się tymi, którzy w rankingach światowych są na najwyższych pozycjach i aby nasze uczelnie wyższe konkurowały z najlepszymi" - podkreśliła szefowa rządu.

"Bez silnych, polskich ośrodków naukowych marzenia o szybszym rozwoju, marzenia o naszym równaniu do najszybciej rozwijających się, będą trudniejsze do zrealizowania" - dodała Beata Szydło. "To nie jest łatwe wyzwanie, ale musimy tę odpowiedzialność podjąć, bo los i rozwój polskiej nauki jest nierozerwalnie związany z przyszłością i rozwojem naszej ojczyzny" - podkreśliła premier.

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęła działalność we wrześniu 2016 r. Akademia przejęła prawa i zobowiązania działającej w tym mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

W swoim wystąpieniu premier przypomniała swoją wizytę w Gorzowie przed rokiem, podczas kampanii wyborczej i rozmów na temat planów powołania akademii w tym mieście.

"Kiedy spotkałam się z panią rektor, ze środowiskiem naukowym i studenckim, kiedy z panią minister rodziny Elżbietą Rafalską, z samorządowcami, rozmawialiśmy o tym, że Gorzów potrzebuje takiej uczelni. Gorzów zasłużył i zasługuje na to, by właśnie akademia była tą uczelnią, która w tej części woj. lubuskiego będzie wiodąca. Mówiliśmy o tym, że można to zrobić, że Gorzów jest przygotowany, że ówczesna PWSZ jest przygotowana do podjęcia tego wyzwania - niełatwego, ale jakże potrzebnego. I okazało się, że te marzenia stały się rzeczywistością" - zaznaczyła premier.

Wyraziła też nadzieję, że Akademia Jakuba z Paradyża będzie ważnym ośrodkiem naukowym w tej części Polski.

Potrzeba nam właśnie takich ośrodków, które będą również takim zakotwiczeniem w tym regionie dla wielu ludzi, którzy tutaj mają swoje korzenie, te korzenie budują przyszłość. To jest również jeden z ważnych elementów tożsamości, o której nie zapominaliśmy, kiedy była podjęta decyzja o powołaniu państwa akademii - podkreśliła szefowa rządu.

Premier Szydło zwracając się do wszystkich studentów w Polsce życzyła im, by odważnie patrzyli w przyszłość. "Chcę wszystkim państwu, którzy rozpoczynacie dzisiaj rok akademicki, zarówno tym, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury uczelni, jak i tym, którzy będą kontynuować naukę we wszystkich uczelniach w całym kraju, życzyć przede wszystkim tego, by odważnie patrzyć w przyszłość" - mówiła.

"Chcę życzyć państwu odważnych decyzji, by nie bać się podejmować, często nawet może wbrew wszystkim, wbrew środowisku - takich działań, takich projektów, które wy uważacie za ważne, potrzebne i jesteście, co do nich przekonani. Życzę wam konsekwencji i przede wszystkim tego, by zarówno ten rok akademicki, jak i wszystkie kolejne spełniały oczekiwania, ambicje i marzenia każdego studenta, każdej studentki, państwa naukowców" - dodała premier Szydło.

Historyczną, bo pierwszą dla gorzowskiej akademii inaugurację nowego roku akademickiego poprzedziła msza święta w katedrze. Po niej odbył się pochód z udziałem władz uczelni, pracowników i studentów oraz zaproszonych gości. Przeszli oni ulicami Gorzowa do auli głównej im. prof. Stanisława Kirkora.

Uroczystość otworzyła rektor Akademii prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska przybliżając historię powstania uczelni.

"Drodzy studenci, dziękuję za wybór naszej uczelni, z którą związali państwo swoje plany życiowe, za zaufanie, którego nie możemy zawieść. Proszę pamiętać, jesteśmy po to, by służyć wam wiedzą i doświadczeniem i wspomagać was w rozwoju dydaktycznym, ale i kulturalnym i sportowym. Jesteśmy dla was, to jest nasza akademicka misja" - zadeklarowała rektor.

Następnie odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku i okolicznościowe wystąpienia. Wykład inauguracyjny pt. "Memy w życiu publicznym" wygłosiła prof. nadzw. dr hab. Agnieszka Niekrewicz.

Tradycyjnie na zakończenie odśpiewano Gaudeamus igitur. Nowy rok akademicki rozpoczęło ok. 2,7 tys. studentów, w tym prawie 800 nowych. Ostatnim punktem programu uroczystości będzie popołudniowy koncert w Filharmonii Gorzowskiej pt. "Miasto - Akademii".

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim 1 września br. zastąpiła działającą w tym mieście Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Ustawę o jej utworzeniu, będącą inicjatywą poselską PiS, prezydent Andrzej Duda podpisał w maju br.

Zgodnie z zapisami ustawy - gorzowska akademia przejęła prawa i zobowiązania PWSZ. Po przekształceniu uczelnia ma trzy lata na dostosowanie się do wymogów Prawa o Szkolnictwie Wyższym w zakresie uzyskania praw do nadawania stopnia doktora, gdyż obecnie ich nie spełnia.

Prof. Skorupska-Raczyńska poinformowała, że uczelnia jest na etapie zdobywania tych uprawnień i zmierza dalej poszerzać swoją ofertę.

Podstawowym kierunkiem działalności gorzowskiej akademii jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w obszarze nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Pierwszym rektorem została prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, która wcześniej kierowała PWSZ.

Akademia im. Jakuba z Paradyża oferuje studia licencjackie, magisterskie, inżynierskie na 14 kierunkach studiów I stopnia i trzech kierunkach studiów II stopnia. Uczelnia ma cztery wydziały: Administracji i Bezpieczeństwa, Ekonomiczny, Humanistyczny i Techniczny. .

Władze Akademii wskazują, że sukces w staraniach o podniesienie rangi uczelni był możliwy dzięki znaczącemu rozwojowi placówki, który nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat.

W Gorzowie próba utworzenia Akademii podejmowana była od wielu lat. Przełom w zakresie legislacyjnym nastąpił na początku br., kiedy to w proces ten mocno zaangażowała się gorzowska posłanka, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Podczas inauguracji minister Rafalska mówiła, że przed Akademią jest czas wywiązania się z obowiązków, które musi wypełnić w ciągu trzech lat, by utrzymać swój status.

"To w największym stopniu zadanie Akademii, która musi jednak otrzymać zewnętrzne wsparcie - gorzowskiego samorządu, samorządu województwa, licznych środowisk i wszystkich innych, którzy wcześniej deklarowali pomoc przy powstaniu Akademii. Żadna inna gorzowska sprawa nie wymaga takiego zintegrowania, jak ta dotycząca Akademii. Ponad podziałami, rozumiejąc, jak kluczowa dla rozwoju Gorzowa jest Akademia, jakie ma znaczenie, trzeba te obietnice zamienić na działania - dla przyszłości miasta i przyszłych pokoleń" - podkreśliła Rafalska.

Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim powołano 17 lat temu na bazie działającego od 1992 r. Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Była jedną z pierwszych publicznych uczelni zawodowych w kraju. Ukończyło ją blisko 16 tys. absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz słuchaczy studiów podyplomowych.

Akademia im. Jakuba z Paradyża jest drugą, co do wielkości uczelnią wyższą w województwie lubuskim, po Uniwersytecie Zielonogórskim. W poniedziałek Uniwersytet obchodził jubileusz, zainaugurował 15. rok akademicki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier: rozwój bez ośrodków naukowych - trudny do realizacji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.