Premier Tusk spotkał się z prezydentem RPA
Obecna wizyta jest wyrazem zainteresowania Polski nasileniem współpracy polityczno-gospodarczej z Republiką Południowej Afryki - podkreślił premier Donald Tusk podczas czwartkowego spotkania z prezydentem RPA Jacobem Zumą.
CIR poinformowało, że rozmowa dotyczyła także wspólnych wartości i doświadczeń Polski i RPA. "Prezydent Zuma zgodził się, że podobna historia walki o wolność i tworzenia demokracji powinny ułatwić budowanie współpracy politycznej i gospodarczej w przyszłości" - napisano w komunikacie CIR.
Również w czwartek w obecności premiera Donalda Tuska i wiceprezydenta RPA Kgalemy Motlanthe podpisana została umowa o współpracy gospodarczej między Polską a RPA. Ma ona na celu wspieranie rozwoju kontaktów gospodarczych, a także promowanie handlu, inwestycji i turystyki. Umowa zakłada też m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej. Strony umowy zadeklarowały współpracę m.in. w sektorze energetycznym, wydobywczym i rolnictwie.
"To co najważniejsze dla nas, to przyszłość i cieszę się, że RPA, lider tego regionu, będzie współpracowała z Polską, bardzo ambitnym krajem, liderem środkowej i wschodniej Europy" - powiedział premier Tusk, cytowany w komunikacie CIR.
Wiceprezydent Kgalema Motlanthe powiedział, że wizyta premiera Tuska stanowi punkt zwrotny w stosunkach RPA i Polski, "które mają długą, dobrą tradycję opartą na wspólnie uznawanych wartościach" - poinformowało CIR.
"Z satysfakcją wysłuchaliśmy relacji ze spotkań naszych ministrów, jakie odbyły się w dniu wczorajszym, te relacje potwierdzają, że współpraca między RPA a Polską może być współpracą dużo bardziej owocną niż do tej pory" - powiedział Tusk.
Ważną inicjatywą na rzecz zacieśniania współpracy gospodarczej Polski i RPA - informuje CIR - "będzie również Forum PolandAfrica 2013 w listopadzie tego roku w Łodzi, organizowane w ramach ogłoszonego przez rząd polski programu Go Africa".
Premier Tusk mówił również o współpracy w związku ze szczytem COP 19 w Warszawie.
"Mamy podobny punkt widzenia, zarówno na kwestie klimatyczne jak i inne konteksty związane z klimatem i energią, w tym jeśli chodzi na przykład o przyszłość energetyki opartej na węglu. Z satysfakcją przyjąłem propozycję naszych ministrów środowiska w sprawie współpracy w trakcie szczytu w Warszawie" - powiedział szef polskiego rządu.
Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczna konferencja w Warszawie odbywać się będzie od 11 do 22 listopada.
W czasie wizyty w RPA premierowi Tuskowi towarzyszy kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego biznesu reprezentujących m.in. branże: wydobywczą, transportową, obronną, meblarską, budowlaną. Odbyło się również Forum Biznesu w Johannesburgu. "Dzięki politycznej obecności na najwyższym szczeblu polscy przedsiębiorcy będą mieli szersze możliwości nawiązywania współpracy zarówno na forach biznesowych, jak i w kontaktach bilateralnych" - głosi komunikat CIR.
Na czwartkowej konferencji prasowej premier Tusk ocenił ponadto, że "dzisiaj RPA jest dla bardzo wielu państw, narodów, dla wielu ludzi na świecie wzorem transformacji". Przypominając, że Polska również przeszła transformację, podkreślił, że dziś oba kraje mogą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.
Nawiązując do dużej grupy Polaków mieszkającej na stałe w RPA, premier podziękował "za gościnę dla tysięcy Polaków, których historia zmusiła do szukania nowej ojczyzny oraz za poświęcenie południowoafrykańskich pilotów, którzy zginęli w czasie lotów z zaopatrzeniem dla powstania warszawskiego".
W RPA mieszka kilkanaście tysięcy Polaków, w tym ok. 4 tys. z emigracji wojennej, ok. 2 tys. z lat 60.-70. i ok. 6 tys. emigrantów z lat 80. Polacy zamieszkują głównie stołeczną prowincję Gauteng i Free State, Western Cape oraz KwaZulu-Natal. W RPA działa 10 organizacji polonijnych.
Skomentuj artykuł