Prezydencka para ze wsparciem dla pań dotkniętych nowotworem

Prezydencka para ze wsparciem dla pań dotkniętych nowotworem
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / pk

Prezydencka para: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkała się w środę z paniami, które dotknęła choroba nowotworowa. Uczestnicy debaty przekonywali, że w walce z rakiem szczególne ważne jest wsparcie ze strony osób bliskich, ale też organizacji niosących pomoc chorym.

W spotkaniu pod hasłem "Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę", które odbyło się z inicjatywy Pierwszej Damy, z okazji Dnia Kobiet, wzięły udział m.in. prezes Fundacji "Żyjmy Zdrowo" Iwona Schymalla, szefowa Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" Krystyna Wechmann, onkolog, dr Elżbieta Senkus-Konefka, psycholog Maria Rotkiel oraz działaczki Fundacji "Rak'n'Roll" - Marta Ozimek-Kędzior i Agnieszka Baka. Obecne były również kobiety, które zmagały się lub zmagają z chorobą nowotworową.

Agata Kornhauser-Duda przekonywała, że kobiety lubią być razem, nie tylko w chwilach radosnych, ale także wówczas, gdy pojawiają się troski i problemy. - Myślę, że to właśnie bycie razem i ta nasza kobieca szczególna wrażliwość budzą siłę, a przede wszystkim powodują, że można zrobić cos dobrego - podkreślała prezydencka małżonka.

Jak mówiła, inspiracją do tego, by zorganizować środowe spotkanie, były jej wcześniejsze rozmowy z pacjentkami chorymi onkologicznie. "Muszę przyznać, że te spotkania były z jednej strony dla mnie w pewnym sensie zaskakujące, ale z drugiej strony - niezwykle budujące, ponieważ poznałam uśmiechnięte, pełne życia panie, które często, choć osłabione chorobą, to emanujące taką niezwykłą energią, entuzjazmem i siłą" - zaznaczyła Kornhauser-Duda.

Jej zdaniem, kobiety niezależnie od wieku, wykształcenia i poglądów politycznych chcą i mogą działać razem, a także potrafią w piękny sposób celebrować życie, nie szczędząc innym dobrego słowa i uśmiechu.

DEON.PL POLECA

Prezydent Duda zauważył, że w chorobie człowiek jest sam, w tym znaczeniu, że dotyka ona właśnie jego. - Nawet ci najbliżsi, którzy są wokół, w oczywisty sposób nie do końca są w stanie zrozumieć co to znaczy być dotkniętym chorobą, obawą o życie swoje, ale najczęściej nawet nie tyle o swoje, ale przede wszystkim o przyszły los najbliższych - dzieci, rodziny, o to wszystko, co zdarzy się w przyszłości - zauważył Duda. - Chciałbym życzyć paniom, wszystkim w Polsce, kobietom przede wszystkim, ale generalnie wszystkim ludziom, którzy są dotknięci chorobami, aby mimo tego, że w chorobie są sami, nigdy nie byli samotni - powiedział prezydent.

Nawiązując do hasła środowego spotkania, Duda zgodził się, że w kobietach jest ogromna wrażliwość. - Ona nie tylko budzi siłę w kobietach wzajemnie, ale ona budzi siłę także i w całym otoczeniu. Ona budzi siłę także i w mężczyznach - mogę panie, jako mężczyzna, o tym zapewnić - zaznaczył, przekonując, że on i Agata Kornhauser-Duda również tworzą parę którą się wzajemnie wspiera. - Kobieta wrażliwość mojej żony budzi siłę także we mnie - podkreślił, zapewniając że zawsze jest gotów wspierać inicjatywy na rzecz kobiet, osób chorych lub w inny sposób potrzebujących pomocy.

Uczestniczki środowego spotkania, tak jak prezydent Duda podkreślali, że w podczas leczenia raka szczególne ważne jest wsparcie.

Marta Ozimek-Kędzior przypomniała, że Fundacja uruchomiła w zeszłym roku program "Boskie Matki", który oferuje opiekę dla pacjentek onkologicznych, które spodziewają się dziecka. Przekonywała, że rak i ciążę da się pogodzić. - Tam mamy wsparcie ginekologów, onkologów, położników, położników, psychologów, dietetyków, rehabilitantów i też coś, czym Fundacja "Rak'n'Roll" zawsze mocno stoi, czyli troską o kobiecość - zaznaczyła Ozimek-Kędzior.

Agnieszka Baka wspominała, że to ją m.in. choroba nowotworowa dotknęła kiedy była w ciąży. - Czy ja spotkałam na swoje drodze kogoś kto mnie wspierał? Tak - spotykałam chyba tylko osoby, które mnie wspierały, począwszy od przyjaciół rodziny, skończywszy na lekarzach - podkreślała działaczka Fundacji "Rak'n'Roll".

Dr Elżbieta Senkus-Konefka zachęcała z kolei kobiety dotknięte nowotworem, by nie rezygnowały z dotychczasowego życia. - Są okresy, kiedy trzeba zwolnić, ale zdecydowanie (ważna jest) normalność - jeżeli pani pracowała rok temu, to ma pani dalej tak samo pracować, jeśli pani zajmowała się domem, to ma pani zajmować się domem. Przeniesienie z kategorii pracujących do kategorii rencistów oznacza przesunięcie z kategorii "zdrowych" do kategorii "chorych". Tego trzeba unikać - mówiła onkolog.

Agata Kornhauser-Duda objęła także patronat nad kampanią edukacyjną dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi "Wykorzystaj czas na życie!". W jej ramach powstał m.in. film dokumentalny, którego fragment zaprezentowano w środę w Pałacu Prezydenckim. Bohaterkami obrazu jest pięć kobiet, które wygrały walkę z nowotworem oraz ich bliscy. Panie opowiadają w filmie o swych doświadczeniach w walce z chorobą; ich rodziny - m.in. o obawach o zdrowie i życie ukochanej osoby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydencka para ze wsparciem dla pań dotkniętych nowotworem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.