We wtorek wielkopolskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

We wtorek wielkopolskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / jp

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy we wtorek 28 lutego w Rawiczu (Wielkopolskie) będzie głównym punktem wielkopolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Prezydent odda hołd żołnierzom, ofiarom terroru stalinowskiego i spotka się z mieszkańcami miasta.

W Wielkopolsce obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już w poniedziałek 27 lutego. W Gimnazjum nr 1 w Mosinie mjr Włodzimierz Bystrzycki, ps. "Dzielny" przeprowadzi z młodzieżą lekcję historii, opowiadając o własnych doświadczeniach. Mjr Bystrzycki urodził się na Podhalu. W czasie II wojny światowej wstąpił do partyzantki: najpierw do 1. pułku strzelców podhalańskich dowodzonego przez kpt. Juliana Zapały ps. "Lampart"; następnie służył, jako dowódca 4 kompanii, w oddziale Józefa Kurasia ps. "Ogień". Przez lata zmagał się z represjami władz komunistycznych. Bystrzycki jest jednym z trzech ostatnich żyjących żołnierzy walczących na Podhalu pod komendą Józefa Kurasia - jedynym mieszkającym w Wielkopolsce.

W poniedziałek z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna mjr Bystrzycki otrzyma mundur honorowy Żołnierzy Wyklętych, który krojem nawiązuje do przedwojennego munduru oficerskiego, oraz pamiątkowy medal im. Witolda Celichowskiego.

Również w poniedziałek wojewoda złoży kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą Stanisławowi Kasznicy, ostatniemu Komendantowi NSZ, aresztowanemu i zamordowanemu przez UB. Pamiątkowy głaz z tablicą stanął w 2005 r. naprzeciwko rodzinnego domu Kaszniców w Krosinku.

Głównym wydarzeniem wielkopolskich obchodów będzie wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Rawiczu, w przeddzień oficjalnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We wtorek 28 lutego przy murze Zakładu Karnego prezydent odda hołd żołnierzom, ofiarom terroru stalinowskiego zamęczonym i zmarłym w więzieniu w latach 1945-56. Później prezydent spotka się na rynku z mieszkańcami miasta.

Centralne uroczystości organizowane przez wojewodę wielkopolskiego odbędą się w środę, 1 marca, w Poznaniu. Zainauguruje je msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej odbędzie się przemarsz pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia wojewody, a także gen. Jana Podhorskiego, dr. Macieja Glogera oraz dr. Dariusza Kucharskiego.

- Z pewnym sceptycyzmem zawsze przyjmuję informację, że w minionych latach, w okresie III RP pamięć o Żołnierzach Wyklętych była kultywowana, może niezbyt obficie, ale jednak. Otóż trudno się zgodzić z tą tezą, bo jest ona mocno ryzykowna. Wydaje mi się, że ciągle tej wiedzy, informacji na temat podziemia antykomunistycznego, antybolszewickiego jest relatywnie mało i trzeba bardzo wiele robić, żeby tę wiedzę budować - podkreślił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

- Co prawda ostatnie lata być może przyniosły nieco większe zainteresowanie tą tematyką, zupełnie kluczową dla niepodległości Polski. Myślę, że niestety jest szereg zaniedbań, czy nawet nazwałbym to ostrzej - pewnych zaniechań przez minione co najmniej 20 lat, gdzie generalnie bardzo incydentalnie się ten temat pojawiał (...) i tak naprawdę ostatnie lata to jest dopiero przywracanie nie tylko pamięci, ale i wiedzy na temat podziemia antykomunistycznego. Myślę, że tego ciągle nie jest zbyt dużo - dodał.

1 marca w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie także otwarta wystawa przygotowana przez poznański oddział IPN pn. "Niech polska ziemia utuli do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego".

Dzień później w Bibliotece Raczyńskich ma się odbyć dyskusja o książce "Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956" pod redakcją naukową Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz z Centrum Edukacyjnego IPN.

4 marca natomiast odbędzie się I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej, organizowane pod patronatem prezesa IPN.

21 marca w urzędzie wojewódzkim można będzie zobaczyć także wystawę pt. "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemnie niepodległościowe w latach 1944-1956", również przygotowaną przez IPN.

W ramach obchodów na terenie Wielkopolski przeprowadzona zostanie także akcja honorowego dawstwa krwi "SpoKREWnieni służbą" - zbiórka krwi została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

We wtorek wielkopolskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.