Prezydent Duda złożył gratulacje prezydentowi Węgier

Prezydent Duda złożył gratulacje prezydentowi Węgier
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek gratulacje prezydentowi Węgier Janosowi Aderowi, który został wybrany na drugą kadencję. "Wierzę, że tradycyjna polsko-węgierska przyjaźń nadal będzie znajdować twórcze rozwinięcie na różnych forach" - podkreślił Duda.

"Szanowny Panie Prezydencie, z nieskrywaną radością przyjąłem wiadomość o Pana ponownym wyborze na urząd prezydenta Węgier. Proszę przyjąć moje najszczersze gratulacje i życzenia pomyślności w sprawowaniu tak zaszczytnej oraz ważnej funkcji" - napisał prezydent Duda w liście opublikowanym na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.
"Jestem przekonany, że nasza dotychczasowa bliska współpraca będzie z sukcesem kontynuowana w przyszłości z pożytkiem dla naszych Narodów i państw" - dodał.
Prezydent zapewnił również, że Węgry niezmiennie pozostają ważnym partnerem dla Polski w realizacji wspólnych przedsięwzięć.
"Wierzę, że tradycyjna polsko-węgierska przyjaźń nadal będzie znajdować twórcze rozwinięcie na różnych forach" - podkreślił.
Prezydent zaznaczył, że "przyjaźń na różnych forach" oznacza dla niego relacje dwustronne, a także współpracę w organizacjach międzynarodowych oraz w ramach regionalnych inicjatyw, w tym - jak podkreślił - szczególnie bliskiej mu - Inicjatywie Trójmorza.
"Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy mojego najwyższego szacunku i przyjaźni oraz zapewnienie, że cieszy się Pan nie tylko uznaniem i zaufaniem Węgrów, ale również moim i moich Rodaków" - napisał Duda.
Janos Ader został w poniedziałek wybrany przez parlament na drugą pięcioletnią kadencję. Jego kandydaturę wysunęły partie rządzące: Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa.
Janos Ader został prezydentem w drugiej turze głosowania, gdyż w pierwszej turze nie uzyskał wymaganej większości 2/3 głosów. W drugiej turze poparło go 131 spośród 170 posłów, którzy uczestniczyli w głosowaniu.
Kontrkandydatem Adera był popierany przez opozycyjne partie - z wyjątkiem skrajnie prawicowego Jobbiku - prawnik i szef liberalnego think tanku Instytut Karolya Eoetvoesa, Laszlo Majtenyi, który w drugiej turze otrzymał 39 głosów.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda złożył gratulacje prezydentowi Węgier
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.