Prezydent Duda podpisał ustawę dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę

(fot. PAP/Rafał Guz)
KAI/ ed

- To jest bardzo istotny moment przywrócenia pewnej normalności. Moment pokazania wewnątrzspołecznej solidarności - powiedział prezydent. Kiedy, gdzie i kogo obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. W swoim przemówieniu tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w procesie przemian ustrojowych dających po 1989 r. wolność, także handlu, zabrakło takich zmian, które byłyby zgodne z tak istotnymi dla Polaków wartościami jak rodzina."To między innymi powszechny handel w niedziele, który oznacza przede wszystkim dla pracowników konieczność opuszczenia rodziny w ten dzień, który przed laty był dniem wolnym, i pracę" - powiedział prezydent.

Moment przywrócenia normalności

DEON.PL POLECA

"To jest bardzo istotny moment przywrócenia pewnej normalności. Moment pokazania wewnątrzspołecznej solidarności - tych, którzy w handlu nie pracują i mają wolne w niedziele z tymi, którzy w handlu pracują i do tej pory to nie była dla nich niedziela, którą mogli spędzić ze swoimi dziećmi, małżonkami, rodziną" - zauważył Andrzej Duda.

"Także tym ludziom ta wolna niedziela się należy" - podkreślił prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że istnieje grupa konsumentów i przedsiębiorców, dla których wejście w życie ustawy o zakazie handlu "to jest moment trudny".

- Przyzwyczaili się do tego, że robią zakupy w niedzielę, że w niedzielę chodzą do galerii handlowej, osiągają dochody z tego tytułu, że handel w niedzielę mógł być do tej pory prowadzony. Będą zmuszeni zmienić te przyzwyczajenia i specyfikę swojej działalności gospodarczej - stwierdził prezydent.

Zaapelował do tych osób i środowisk, by podeszły do zmian ze zrozumieniem "właśnie w ramach tej naszej wewnątrzspołecznej polskiej solidarności".Prezydent wskazał też, że ustawa reprezentuje "mądre podejście" do kwestii ograniczenia i zakazu handlu w niedziele i dni świąteczne.

Świętowanie niedzieli wymaga wysiłku >>

"Amortyzator" zmian

- Nie zakazuje natychmiast handlu w każdą niedzielę miesiąca, jest ten zakaz wprowadzany etapami - podkreślił. Jego zdaniem, zmiana będzie dzięki temu łatwiej przyjęta, a okres przejściowy będzie dla tej zmiany swoistym "amortyzatorem".

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada ub. roku. Inicjatorem jej złożenia w parlamencie, w postaci obywatelskiego projektu, była NSZZ "Solidarność".

Podpisało się pod nią ponad pół miliona Polaków.Wielokrotnie też o poparcie tej inicjatywy apelowali biskupi, zarówno na forum Konferencji Episkopatu Polski, jak i m.in. w wystąpieniach indywidualnych, czy komunikacie hierarchów metropolii katowickiej.

Biskupi zwracali uwagę przede wszystkim na wymiar wspólnotowy, rodzinny i religijny prawa do spędzenia niedzieli jako dnia świątecznego, wolnego od pracy. Podkreślali, że nie można też wyrzucić z pamięci prób zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej, tak w przeszłości, jak i współcześnie.

Kiedy i gdzie obowiązuje zakaz handlu?

Zgodnie z zapisami ustawy, już od 1 marca br. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Wyjątkiem będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.W które konkretnie dni w obecnym roku będzie obowiązywał zakaz handlu?Będą to: niedziele 11 i 18 marca oraz 8 kwietnia, Niedziela Wielkanocna 1 kwietnia i Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia, niedziele 15 i 22 kwietnia, 1 i 3 maja, niedziela 13 maja, 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego), niedziele 10 i 17 czerwca oraz 8, 15 i 22 lipca, a także 12 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a następnie: niedziele 19 sierpnia, 9, 16 i 23 września oraz 14 i 21 października.

Zakaz będzie obowiązywał także w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada, w Święto Niepodległości 11 listopada (w tym roku jest to niedziela), w niedzielę 18 listopada, 9 i 16 grudnia oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Zgodnie z ustawą, będą to "wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych".Ustawa przewiduje jednak liczne wyjątki od zakazu.

Piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie. Gdzie można handlować w niedzielę?

Placówki, w których będzie można prowadzić handel to m.in.: piekarnie, cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej i wyrobami tytoniowymi, placówki pocztowe, hotele, placówki kulturalne i prowadzące działalność sportową.

Zakupy będzie można zrobić w niedzielę także m.in. na dworcach i lotniskach, w strefach wolnocłowych i w środkach komunikacji miejskiej. Zakaz nie będzie obowiązywał ponadto na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w punktach skupu zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka.

Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, "we własnym imieniu i na własny rachunek".Ustawa przyjęta przez Sejm przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. Sklep, którego właściciel będzie chciał pracować w niedzielę, będzie mógł go otworzyć, ale to on osobiście będzie musiał pracować tego dnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda podpisał ustawę dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę
Komentarze (10)
Oriana Bianka
31 stycznia 2018, 11:05
Jestem za tym, aby był zakaz handlu w niedzielę ze względu na pracujących tam ludzi, a przede wszystkim zrobi to dobrze wszystkim, jeśli będą spędzac niedzielę na wypoczynku, a nie na zakupach. W wielu krajach europejskich obowiązuje od dawna zakaz handlu w niedzielę, np. w Niemczech.
1 lutego 2018, 09:26
W wielu krajach europejskich NIE obowiązuje od dawna zakaz handlu w niedzielę, np. we Włoszech.  Wiele polskich studentek pracowało na swoje utrzymanie w soboty i w niedziele. Co teraz? Raczej nie pojdą do kościoła ale bedą szukać czegoś (albo kogoś...)  innego.
Oriana Bianka
31 stycznia 2018, 10:56
@GermanDeathCamps.info Jakim prawem umieszczasz polską flagę przy napisie GermanDeathCamps?! Czy niemieckie obozy zagłady maja cos wspólnego z państwem polskim? To jest propaganda antypolska! WDR, czy Tobie ktoś skradł awatar?  Sprawa jest oburzajaca i powinna się tym zająć prokuratura.
31 stycznia 2018, 12:16
Przecież @GermanDeathCamps.info to właśnie WDR
Oriana Bianka
31 stycznia 2018, 15:00
Nietrudno było się domyślić. Dobrze, że przynajmniej usunął bioło-czerwony awatar.
31 stycznia 2018, 10:10
Myślę,że do brujął M.Migalski, co zaś się tyczy słynnych już kasjerek z marketów to mam znajomą tam pracującą i ona twierdzi, że pracują rotacyjnie i niedziela wypada jej 1 raz w miesiącu . ,,W czym owa kultowa już kasjerka z supermarketu jest lepsza od kasjerki w kinie, że będzie mogła sobie już niedługo pójść w wolną niedzielę do kina i tam miło spędzić czas ze swoją rodziną? Będąc zresztą obsłużoną przez bileterki, sprzedawców popcornu i osoby puszczające filmy. Dlaczego jej życie rodzinne ma być ważniejsze, niż życie opiekuna żyraf z śląskim ZOO, który – by pani kasjerka supermarketowa lub supermarketowy ochroniarz mogli wybrać się do Parku Chorzowskiego – musi wstać niedzielnym świtem, by nakarmić i oporządzić swoje podopieczne?"
WDR .
31 stycznia 2018, 03:34
Otwarte w Szabat? Co na to ambasada Izraela? Czy premier Izraela zatwierdził i pozwolił na taką zmianę prawa? I co na to izraelska odmiana Ryszarda Petru?
31 stycznia 2018, 11:16
Ciekawy jestem czy wiesz, że wg. Biblii dniem świętym jest sobota (tak to zostało ustalone przez Boga w którego wierzysz). Grupa tekstów wymieniających niedzielę mówi, że Chrystus zmartwychwstał pierwszego dnia tygodnia (Mt.28:1-2; Mk.16:1-2.9); Łk.23:56; Łk.24:1; J.20:1). W żadnym z nich nie ma najmniejszej sugestii, aby zacząć święcić ten dzień w miejsce sabatu. Jezus powiadomiłby swoich uczniów, gdyby mieli zmienić dzień, który On sam pobłogosławił i poświęcił przy stworzeniu, gdyż byłaby to poważna zmiana w Prawie niezmiennego Boga!  Historycy stwierdzają, że chrześcijanie jeszcze przez wiele lat, a nawet wieków "obchodzili sabat regularnie".  Pierwsze kościelne prawo niedzielne przeforsowała rzymska delegacja podczas synodu przywódców chrześcijańskich w Laodycei w 364 roku. W kanonie 29 tego prawa czytamy: "Chrześcijanie nie powinni judaizować i próżnować w sobotę, lecz pracować; natomiast dzień Pański [niedzielę] powinni uhonorować i będąc chrześcijanami, jeśli możliwe, nie pracować tego dnia. Jeśli zaś będą judaizować, należy ich odsunąć od Chrystusa." Oczywiście musieli ustanowić karę, gdyż Kościół uwielbiał zmuszać i nakazywać oraz karać na niesubordynacje.  Nie miałeś o tym pojęcia.... prawda? Katolicy nie mają przecież pojęcia o swojej religii. :)
31 stycznia 2018, 00:17
Widać po minie  ,że człowiek w swoim żywiole , jakby całe życie nic innego nie robił :).
30 stycznia 2018, 23:28
Długopis długopis, tak na niego wołają ....