Prezydent Duda przybył do Szanghaju
Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek do Szanghaju, gdzie otworzy Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze i spotka się z merem tego miasta. W forum gospodarczym ma wziąć udział blisko 80 polskich przedsiębiorców różnych branż.
W kolejnych dniach wizyty prezydent weźmie udział także w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin "16+1" w Suzhou i spotka się z najwyższymi przedstawicielami władz Państwa Środka: w Suzhou z premierem Li Keqiangiem, a w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem i przewodniczącym parlamentu chińskiego Zhang Dejiangiem. W programie jest także spotkanie z Polakami mieszkającymi w Chinach.
W poniedziałek podczas otwarcia Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego (godz. 15 czasu lokalnego, 8 czasu polskiego) zaplanowano wystąpienie prezydenta oraz konferencję prasową. Tego dnia prezydent Duda spotka się także z merem Szanghaju Yang Xiongiem (godz. 18.30 czasu lokalnego, 11.30 czasu polskiego).
Podczas forum gospodarczego ma zostać podpisanych dziewięć umów gospodarczych, odbędą się też dwustronne spotkania polskich i chińskich przedsiębiorców - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman.
W Pekinie w obecności prezydentów Polski i Chin mają zostać podpisane umowy PAIiIZ i KGHM z partnerami chińskimi - poinformował Majman.
"Zaplanowano także zamknięte spotkanie z przedstawicielami największych chińskich banków i instytucji finansowych" - dodał.
"Jedziemy do Chin budować nowe drogi i mosty współpracy głównie gospodarczej między Środkową Europy a Chinami" - powiedział dziennikarzom prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że podczas spotkań prezydent będzie działał na rzecz polsko-chińskiego zbliżenia gospodarczego - pozyskania inwestycji chińskich w Polsce, czyli "kapitału dla polskiego skoku rozwojowego, o którym w expose mówiła premier Beata Szydło".
Szczerski powiedział, że rozmowy polityczne prezydenta będą głównie dotyczyły warunków zapewnienia pokoju i obecnych zagrożeń dla bezpieczeństwa światowego. Rozmowy mają dotyczyć także relacji Unia Europejska-Chiny i "dialogu społecznego" między nimi. Poinformował, że Polska podniesie także temat ubiegania się przez nasz kraj statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz zainteresowania Polski uczestniczeniem w pracach roboczych w ramach grupy G20.
Prezydencki minister podkreślił, że decyzji politycznych po stronie polskiej i chińskiej wymagają m.in. koncepcja inwestycji infrastrukturalnych w ramach "Jednego Pasa i Jednego Szlaku". W tej sprawie w Chinach ma zostać podpisane memorandum - poinformował. Dodał, że decyzji politycznych wymaga także kolejna duża inwestycja, czyli Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).
Do Chin przybyło blisko 80 polskich przedsiębiorców reprezentujących przemysł chemiczny i farmaceutyczny oraz sektory: finanse i bankowość, informatyka i telekomunikacja, infrastruktura i energetyka a także górnictwo, przemysł lotniczy, przetwórstwo spożywcze i zielone technologie.
Prezydent Duda w niedzielę późnym wieczorem czasu polskiego przybył do Pekinu a następnie bezpośrednio udał się do Szanghaju. Program wizyty w Chinach kończy się w czwartek. Prezydent do kraju wraca w piątek.
Skomentuj artykuł