Prezydent odznaczył bohaterów Czerwca '76

Przebywający w Radomiu prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom wydarzeń z 1976 r. oraz zasłużonym dla przemian demokratycznych. Uroczystość odbyła się przed Pomnikiem Radomskiego Czerwca '76. ( PAP/Piotr Polak)
PAP / psd

Nowe odznaczenie państwowe - Krzyże Wolności i Solidarności - wręczył w sobotę w Radomiu prezydent Bronisław Komorowski. Otrzymali je z okazji 35. rocznicy Czerwca'76 działacze opozycji i uczestnicy tych wydarzeń. Łącznie różne odznaczenia otrzymały 24 osoby.

"Warto podziękować tym wszystkim, którzy czekali na to, by wolne państwo polskie uhonorowało ich odwagę, zasługi a także ich ból" - powiedział prezydent podczas uroczystości.

Wręczone po raz pierwszy w historii podczas obchodów w Radomiu odznaczenie zostało ustanowione w sierpniu ubiegłego roku. Przyznawane jest ono działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Oprócz nich prezydent wręczył w sobotę także Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote Krzyże Zasługi.

Prezydent Komorowski, który po wydarzeniach czerwcowych przyjeżdżał do Radomia z pomocą dla osób represjonowanych za udział w proteście, wspominał dawną opozycję. „Co się z nami stało? Gdzieś rozproszyło nas po całej scenie politycznej. Warto pomyśleć, tutaj w Radomiu, czy nie trzeba uratować czegoś z tego szczególnego nastroju wzajemnej bliskości, pomimo normalnych różnic politycznych” – mówił.

DEON.PL POLECA

Komorowski zauważył, że po 35 latach od wydarzeń radomskiego Czerwca '76 Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie UE. "Czy ktoś z nas miałby odwagę pomyśleć wtedy, przed 35 laty, że nie tylko obalimy komunizm, że nie tylko zmienimy całą Polskę, ale że będziemy w tym normalnym świecie odgrywali istotną rolę" – mówił prezydent.

Prezydent uczestniczył także we mszy świętej odprawionej w ramach rocznicowych uroczystości przez ordynariusza diecezji radomskiej bp. Henryka Tomasika.
Podczas wizyty w Radomiu prezydentowi towarzyszyła związana z tym miastem minister zdrowia Ewa Kopacz oraz doradca prezydenta ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi, działacz opozycji w czasach PRL-u - Jan Lityński.
W drodze na uroczystości rocznicowe prezydent Komorowski odwiedził Muzeum Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli.

Jak powiedział PAP kierownik placówki Tomasz Tyczyński, Bronisław Komorowski był jednym z orędowników utworzenia muzeum autora „Ferdydurke” w opuszczonym przez dom pomocy społecznej dawnym pałacu brata Gombrowicza - Jerzego. Muzeum działa od października 2009 r.

Prezydent spotkał się także z młodymi ludźmi w Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu, skupiającym 900 wolontariuszy z całego miasta.

Bronisław Komorowski podkreślał, że jego wizyta w Radomiu związana jest z obchodami czerwcowymi. Komorowski powiedział, że ceni młodych ludzi za ich postawę i gotowość do pomocy innym.

Prezydent zaznaczył, że bardzo chciał spotkać się z radomskimi wolontariuszami. "Chciałem być w Radomiu w miejscach, które związane są z walką o wolność, ale także w takich miejscach, w których dobrze, mądrze i skutecznie zagospodarowuje się ciężko wywalczoną polską wolność" - zaznaczył Komorowski.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. 25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygniecieni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami.

Po wydarzeniach Czerwca'76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent odznaczył bohaterów Czerwca '76
Komentarze (7)
AS
a sumienie dziś ?
26 czerwca 2011, 23:00
medale i słowa nie wystarczą,  Czerwiec 76 Miasto: Radom Oskarżony: Radomski warchoł Powód oskarżenia: Obecność sumienia
MS
Marianna Soliwoda
26 czerwca 2011, 18:15
Kris " Panie Prezydencie zobacz na swoich doradców, przemyśl sowj decyzje .....może zacznij od siebie...Jesli nie potrafisz, nie mów, słowa też ważą..... W naszej ojczyźnie nie klimatu do porozumienia. Jedna strona choćby bardzo chciała to nic nie zrobi, musi odrobinę dobrej woli wykazać też druga strona. Jeśli pan Kaczyński uczestniczy w innej uroczystości, nie wiem czy wziął udział we Mszy św. to o czym mowa. a solidarność to " jedni drugich brzemiona noście" Jan Paweł II
P
POmadka
26 czerwca 2011, 05:57
Przede wszystkim Pan Prezydent nie zna historii Polski.Pierwszy bunt o sprawiedliwość zaczął syę w Świdniku,małym miasteczku pod Lublinem w fabryce śmigłowców i legendarnych w tej chwili motocykli WSK.Nie tylko ja tam byłem,ale była TV,przez 36 lat nie widziałem w TV tego nagrania w żadnej stacji TV co tam się działo i o co chodziło robotnikom z tej fabryki chodziło.W tym czasie to Lubelscy kolejarze przyspawali koła wagonów do szyn,tych transportów które je4chały na wschód z naszą żywnością,a której nie było w naszych sklepach.to właśnie od tych działań społeczności Lubelskiej zaczął się przewrót w Europie,a nie od Radomia czy też od stoczni Gdańskiej.Trzeba znać prawdziwą historie aby przemawiać i odznaczać.odznaczani są ci których rodzina wymordowała ponad 2000000tys Polaków,a ten który był katowany za ten kotlet,to nawet Pan Prezydent nie wie jak się nazywa.Taka jest prawda o naszej historii.
P
pejsatyQ
26 czerwca 2011, 05:09
Ble,ble,ble.Żeby dyskutować o polityce,przede wszystkim trzeba mieć historię Państwa Polskiego w jednym palcu,a palec to część rozumu.
K
kris
25 czerwca 2011, 21:38
"Co się z nami stało? Gdzieś rozproszyło nas po całej scenie politycznej. Warto pomyśleć, tutaj w Radomiu, czy nie trzeba uratować czegoś z tego szczególnego nastroju wzajemnej bliskości, pomimo normalnych różnic politycznych” Słowa, słowa , słowa.... Panie Prezydencie zobacz na swoich doradców, przemyśl sowj decyzje .....może zacznij od siebie... Jesli nie potrafisz, nie mów, słowa też ważą.....
DR
dziś rządzą postkomuniści
25 czerwca 2011, 21:16
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w 30. rocznicę wydarzeń Radomskiego Czerwca, składa hołd zmarłym i pokrzywdzonym w wyniku represji oraz ich rodzinom. Senat wyraża uznanie dla solidarności różnych ś;rodowisk społecznych i miasta, które było przykładem odwagi wykazanej w odpowiedzi na działania ówczesnych władz, będące zbrodnią komunistyczną. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski"
ZD
został dług do spłacenia
25 czerwca 2011, 21:02
Już i księdza Kotlarza wzięły archanioły i to ciało cierpieniem i ranami dumne lecz z tym samym uporem w oczach i z tym buntem i wbrew fantazji katów z niezłomnym sumieniem. Gdy już krzywdy i cierpień szale się przechylą tylko krew ich będzie  o prawdzie świadczyła bo tylko ofiary nigdy się nie mylą i nie przestają wołać z nieskończoną siłą  one  krzyczały najgłośniej bo w więziennej ciszy.