"Prezydent podtrzymuje swe wątpliwości"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Prezydent Andrzej Duda podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony prezydent szanuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w czwartek dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski.

TK uznał w czwartek za zgodne z konstytucją przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach wprowadzające zgromadzenia cykliczne. W pozostałej części umorzył postępowanie. Czterech z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.

Przepisy dot. zgromadzeń cyklicznych zaskarżył prezydent Andrzej Duda przed podjęciem decyzji ws nowelizacji Prawa o zgromadzeniach.

DEON.PL POLECA

"Pan prezydent podtrzymuje swoje wątpliwości związane z tą ustawą, które zawarł we wniosku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Magierowski. Z drugiej strony - dodał - prezydent szanuje wyrok TK i będzie postępował zgodnie z konstytucją.

Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją; prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą TK uznał za zgodną z konstytucją.

Jak wskazywano w prezydenckim wniosku do TK w odniesieniu do przepisów noweli wprowadzających zgromadzenia cykliczne, na podstawie jednej decyzji wojewody o wyrażeniu zgody, zgromadzenia cykliczne będą mogły się odbywać przez trzy lata, przy czym - w razie zgłoszenia innych zgromadzeń, które miałyby się odbyć w tym samym miejscu i czasie - zgromadzeniom cyklicznym przysługiwać ma ustawowe pierwszeństwo.

Według prezydenta nie było zaś podstaw, aby różnicować sytuację zgromadzeń, stosując kryterium częstotliwości ich przeprowadzania.

W przypadku uznania za konstytucyjny fragmentu nowelizacji odnoszącej się do zgromadzeń cyklicznych prezydent wniósł o stwierdzenie niekonstytucyjności dwóch zapisów szczegółowych z tych przepisów.

Wątpliwości prezydenta budziło to, że ustawa nie pozwala organizatorowi zgromadzenia zaskarżyć do sądu zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzenia, jeśli wcześniej organ gminy nie wydał takiego zakazu. Według prezydenta, znaczenie takiego zarządzenia zastępczego nie jest ograniczone jedynie do relacji między wojewodą a gminą, lecz rzutuje na sytuację organizatora zgromadzenia.

Prezydent zakwestionował także przepisy ustawy o zakazie odbycia innych zgromadzeń w miejscu zgromadzeń cyklicznych, nakazujące stosowanie nowelizacji do zdarzeń, które miały miejsce przed jej wejściem w życie. Jak napisano we wniosku prezydenta, nie została wskazana jakakolwiek wartość konstytucyjna, która wymagałaby ochrony kosztem wprowadzenia rozwiązań z mocą wsteczną.

Magierowski pytany w czwartek, czy w związku z decyzją TK prezydent planuje inicjatywę legislacyjną, odparł: "Zapewne dyskusja na ten temat będzie się toczyła. Na razie takich planów w kancelarii nie ma".

Na pytanie, czy prezydent ma wątpliwości dotyczące składu orzekającego TK, odparł: "Skład orzekający w dzisiejszym posiedzeniu został wyznaczony przez prezes TK Julię Przyłębską i prezydent przyjął do wiadomości jej tłumaczenia związane z sędzią Warcińskim".

Prezes TK powiedziała w czwartek, że skład TK orzekł, że nie ma jakichkolwiek przesłanek by wyłączyć sędziego Michała Warcińskiego z orzekania w sprawie nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Poinformowała, że wniosek o zbadanie sprawy złożył sam Warciński.

Według portalu konstytucyjny.pl sędzia Warciński powinien wyłączyć się z pełnego składu TK badającego nowelę Prawa o zgromadzeniach, gdyż opiniował on projekt na etapie prac legislacyjnych, jako ówczesny szef Biura Analiz Sejmowych.

Podczas rozprawy i ogłoszenia wyroku na salę nie zostały wpuszczone kamery telewizyjne ani fotoreporterzy. Rozprawa była transmitowana za pośrednictwem strony internetowej TK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Prezydent podtrzymuje swe wątpliwości"
Komentarze (2)
AB
Aleksander Borowski
17 marca 2017, 22:30
Jak miło przeczytać,że pan prezydent wyraża poglądy zbliżone do wiekszości prawników.Jaki samodzielny...jaki odważny..
16 marca 2017, 21:29
Pen-man bedzie się stawiał? Wątpię.