Prezydent podziękował policjantom za pracę

Prezydent podziękował policjantom za pracę
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

W związku z sobotnimi obchodami święta policji prezydent Andrzej Duda podziękował funkcjonariuszom m.in. za pracę podczas szczytu NATO. Prosił też policjantów o "wierną, czujną i solidnie wykonaną" służbę na ŚDM. Zapowiedział ponadto program modernizacji policji.

W czasie centralnych obchodów Święta Policji na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent dziękował i gratulował policjantom i policjantkom "wspaniałej służby". "Dziękuję państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za służbę, za oddanie, za ofiarność, za wszystko to, co nieodłącznie związane jest z dobrym wykonywaniem służby policjanta. Bo to nie jest zawód, to służba, dlatego że bardzo często wymaga także poświęcenia" - mówił.

DEON.PL POLECA
Szczególne podziękowania Duda skierował do funkcjonariuszy, którzy pracowali podczas ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Warszawie. "Dziękuję wszystkim policjantom i policjantkom, funkcjonariuszom z całej Polski, którzy tę służbę pod każdym względem wzorowo wykonali" - powiedział prezydent.

Dziękował też szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi i premier Beacie Szydło, a także wiceszefowi MSWiA Jarosławowi Zielińskiemu, któremu podlega policja.

"Wszyscy państwo wykonaliście fenomenalną pracę, dzięki której ja odebrałem dziesiątki, setki gratulacji i podziękowań od polityków z całego świata, od ludzi, którzy brali udział w szczycie Sojuszu. Wszyscy byli pod wrażeniem organizacji, porządku, poczucia bezpieczeństwa, tego wszystkiego, co przy tego typu wielkich międzynarodowych wydarzeniach jest tak niezwykle ważne. I - z całą mocą chcę podkreślić - co także wystawia świadectwo państwu" - powiedział prezydent.

Jak mówił, państwo polskie było i jest dumne z tego jak ta praca i służba zostały wykonane, bo zostały wykonane wzorowo, tak jak powinno być w silnym i dobrze działającym państwie".

Duda odniósł się także do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży, prosząc policjantów o "wierną, czujną i solidnie wykonaną" służbę w czasie związanych z nimi wydarzeń.

Prezydent poinformował ponadto, że trwają prace nad programem modernizacji policji oraz innymi programami, które "będą miały wzmocnić siłę i potencjał służby, które doprowadzą do przywrócenia komisariatów i posterunków policji tam, gdzie zostały one zlikwidowane, a gdzie w rzeczywistości są potrzebne". Zapowiedział również, że częścią projektowanych zmian będzie zwiększenie uposażeń funkcjonariuszy.

"Będziemy modernizować (...), żeby państwu ułatwić pracę, po to, żebyście mogli pracować sprawniej, po to, żebyście - dzięki nowoczesnemu wyposażeniu - mogli pracować wydajniej, a przede wszystkim, co najważniejsze bezpieczniej. Wszystkie te zmiany będą dokonywane na przestrzeni najbliższych lat, w latach 2017-2020" - mówił.

"W związku z tą modernizacją nie braknie także pieniędzy na to, aby podwyższyć uposażenia, aby policjanci byli lepiej wynagradzani. Myślę, że jest to niezwykle ważne i dla was, i dla naszych bliskich, aby ciężka, ofiarna służba, także wynagradzana była w sposób godny, tak żebyście mieli poczucie, że ojczyzna kocha was tak, jak wy ją kochacie" - dodał Duda.

Szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek odczytała list skierowany do policjantów przez szefową rządu Beatę Szydło. Premier przypomniała w nim, że 97 lat temu została powołana Policja Państwowa. "Dzisiejsza policja czerpiąc z tego dziedzictwa podejmuje kolejne wyzwania. Dokładamy wszelkich starań, by miała narzędzia i warunki do wykonywania swych zadań sprawnie i profesjonalnie" - napisała Szydło.

Podkreśliła, ze "policja z sukcesem zapewniła bezpieczeństwo podczas szczytu NATO w Warszawie a wkrótce zmierzy się organizacją Światowych Dni Młodzieży, pielgrzymką Ojca Świętego do Polski". "Jestem pełna uznania dla waszych dokonań i wiem, że sprostacie kolejnym wyzwaniom" - podkreśliła premier.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że ocena policji przez społeczeństwo jest pozytywna a obywatele czują się bezpiecznie. "To państwa zasługa. Moim zadaniem jako ministra jest stworzenie odpowiednich warunków dla państwa pracy. Stąd też dziękuję panu prezydentowi z jednoznaczne wsparcie projektu modernizacji służb mundurowych, który powstał w MSWiA a który jest wzorowany na ustawie z 2007 roku" - powiedział Błaszczak.

Szef MSWiA zaznaczył, że profesjonalizm, jakim cechują się polscy policjanci, będzie niezbędny podczas zbliżających się Światowych Dni młodzieży. "Jestem spokojny, że polskie służby są w stanie zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom, którzy za niedługi czas przyjadą do Polski" - powiedział.

Na uroczystościach na Placu Piłsudskiego prezydent wraz z szefem MSWiA wręczyli wyróżnienia pięciu laureatom nagrody "Policjant, który mi pomógł". Ponadto 162 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie otrzymało od komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka pierwsze nominacje oficerskie. Ponadto podczas uroczystości ślubowanie złożyli nowi policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie.

Obchody święta policji trwają od piątku - w KGP odsłonięte zostały na Tablice Pamięci z nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Jak co roku złożone zostały wieńce i kwiaty przed Obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska". W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również 14 osobom - wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom - wręczone zostały medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie na Zamku Królewskim w Warszawie kilkudziesięciu policjantów zostało odznaczonych, a kilkunastu awansowanych na wyższe stopnie oficerskie.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej.

Obecnie policja jest największą formacją mundurową w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent podziękował policjantom za pracę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.