Prezydent RP przygotowuje ustawę prorodzinną
Inicjatywę legislacyjną w postaci projektu ustawy prorodzinnej opartego o program "Dobry klimat dla rodziny" przygotowuje prezydent Bronisław Komorowski. Zalążkiem prezydenckiej inicjatywy ma być m.in. uelastycznienie urlopów oraz takie zmiany w przepisach, które umożliwią godzenie ról zawodowych i rodzicielskich. Prezydenccy eksperci wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej pracują też nad stworzeniem ogólnopolskiej karty dużej rodziny - dowiedziała się KAI w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta RP.
Inicjatywa ustawodawcza przysługuje Prezydentowi RP zgodnie z art. 118 ust. 1 Konstytucji RP.
Prezydent Bronisław Komorowski zaprezentował swoje plany na rzecz polityki rodzinnej w maju, w chwili ogłoszenia programu polityki rodzinnej pt. "Dobry klimat dla rodziny".
W przesłanej KAI odpowiedzi, biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP przypomniało, że są to 44 rekomendacje w siedmiu kluczowych obszarach.
Jedną z najistotniejszych kwestii jest samodzielność finansowa rodzin, ponieważ wysokie koszty wychowania dzieci są istotnym czynnikiem przyczyniającym się do odkładania decyzji o posiadaniu dziecka lub stanowiącym barierę posiadania kolejnego dziecka. Proponowane w programie rozwiązanie wzmacniające samodzielność finansową rodzin polega na wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku, uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie. Im w rodzinie jest więcej dzieci, tym ta kwota będzie wyższa. Obecnie istniejącej ulgi nie wykorzystuje spora część rodzin, szczególnie wielodzietnych. Proponowana zmiana systemu podatkowego umożliwi pełne wykorzystanie ulgi na wychowanie dzieci.
Jak poinformowały służby prasowe Prezydenta RP, dąży on do tego, by zmiany dotyczące ulgi rodzinnej wprowadzone zostały w ramach planowanych przez premiera Donalda Tuska szerszych zmian w systemie podatkowym, ogłoszonych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Wysokie koszty związane z korzystaniem z transportu, kultury, obiektów sportowych wpływają na ograniczenie korzystania z tych usług, szczególnie przez rodziny wielodzietne, które ponoszą zwielokrotnione koszty. Odpowiedzią na ten problem jest propozycja wprowadzenia powszechnych zniżek w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. Dobrym przykładem takich działań są karty dużych rodzin wprowadzane przez samorządy. Obecnie Kancelaria Prezydenta RP wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad stworzeniem ogólnopolskiej karty dużej rodziny.
Zalążkiem inicjatywy legislacyjnej Prezydenta RP mogą być zagadnienia związane z uelastycznieniem urlopów rodzicielskich, m.in. umożliwiające wykorzystanie urlopu rodzicielskiego na raty do ukończenia przez dziecko piątego roku życia oraz wprowadzenie uprawnień dla ojców do tych urlopów w sytuacji, gdy matka jest nieubezpieczona. Planowane są też zmiany w obszarze opieki i edukacji małych dzieci oraz wprowadzenie elastycznej organizacji pracy, co ułatwiałoby godzenie ról zawodowych i rodzicielskich - informują służby prasowe Prezydenta RP.
Warunkiem powodzenia prezydenckiego programu jest "zrozumienie, akceptacja i zaangażowanie w jego realizację szerokiego grona interesariuszy". Ważna jest współpraca zarówno władz centralnych, samorządowych, jak i środowisk działających na rzecz rodzin i rodzicielstwa oraz samych rodzin. Dlatego też "obecnie odbywa się proces budowania akceptacji społecznej i politycznej dla tworzenia w Polsce konsekwentnej, długofalowej polityki rodzinnej" - czytamy w odpowiedzi biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP.
W maju prezydent odbył konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie swojego programu polityki rodzinnej. Stwierdził wówczas, że "jest absolutnie dobry klimat dla rodziny w kręgach środowisk politycznych". Wyraził też nadzieję na wypracowanie "minimum programowego", akceptowanego przez wszystkie ugrupowania parlamentarne i realizowanego w perspektywie dłuższej niż jedna kadencja rządu czy parlamentu.
W czerwcu prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną wziął udział w I Ogólnopolskich Dniach Dużych Rodzin, które odbyły się w Grodzisku Mazowieckim. Prezydent zdecydowanie opowiedział się tam za dalszym promowaniem konkretnych rozwiązań, które ułatwiają życie rodzin wielodzietnych i zachęcają do dzietności młodych Polaków. Jednym z takich rozwiązań byłaby ogólnopolska karta dużej rodziny, która - na wzór już istniejących kart wojewódzkich, gminnych czy miejskich - umożliwiałaby większy i tańszy dostęp do wielu usług publicznych na terenie całego kraju.
Prezydent wyraził wtedy przekonanie, że "już niedługo będziemy mogli zaproponować ogólnopolską kartę, mobilizując władze w skali kraju do podjęcia wysiłku i zbudowania ogólnopolskiego mechanizmu nie tylko wspierania dużych rodzin, ale też ułatwiania wychowywania dzieci w warunkach, które w jeszcze większym stopniu będą sprzyjały kształtowaniu postaw społecznych, obywatelskich, udziału w kulturze i sporcie".
Prezydencka ofensywa na rzecz promowania konkretnych rozwiązań dla rodziny potrwa także jesienią. Bronisław Komorowski wziął już udział 13 września w Tomaszowicach k. Krakowa w dwudniowej konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej". Powtarzał tam po raz kolejny, że rodzina jest kluczowym wyzwaniem dla Europy i dla Polski, i potrzebuje nie wyręczania, ale przyjaznego wsparcia w postaci konkretnych rozwiązań.
Sprawy rodzinne będą głównym tematem wizyty prezydenta w Toruniu i Bydgoszczy w piątek 20 września. Bronisław Komorowski weźmie tam udział w obradach Konwentu Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej poświęconych Programowi Polityki Rodzinnej Prezydenta RP "Dobry Klimat dla Rodziny" oraz spotkaniu z rodzinami wielodzietnymi.
Skomentuj artykuł