Prokuratura odmówiła śledztwa ws. nieopublikowania wyroku TK

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Jak uzasadniła, nie jest ona organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze konstytucyjnym.

Prokurator okręgowy Paweł Blachowski w uzasadnieniu decyzji napisał, że "w toku postępowania sprawdzającego nie stwierdzono w poczynaniach Prezesa Rady Ministrów, Ministra-Członka Rady Ministrów oraz Prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji znamion niedopełnienia obowiązków".

Prokuratura nie stwierdziła, aby doszło do "narażenia na niebezpieczeństwo dobra społecznego lub interesu jednostki, zwłaszcza o charakterze umyślnym", co jest warunkiem zaistnienia przestępstwa z tego przepisu - zaznaczył Blachowski w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej praskiej prokuratury okręgowej.

DEON.PL POLECA

Praska prokuratura podkreśliła, że sam brak publikacji wyroku TK nie wystarcza, by stwierdzić, że jest to działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Niedopełnienie obowiązków polega nie tylko na zaniechaniu ich wykonania, ale także na ich wykonaniu, ale w sposób nieprawidłowy - przypomina prokuratura.

"Rodzi to powinność podjęcia nie tylko czysto technicznych czynności związanych z publikacją orzeczenia Trybunału, ale także weryfikacji, czy tekst do publikacji spełnia prawne wymogi, a więc został wydany przez uprawniony organ na podstawie i w ramach obowiązujących przepisów prawa" - zaznaczono w uzasadnieniu.

"Sprawa przedmiotowego wyroku Trybunału przynosi dwa sprzeczne stanowiska prawne, reprezentowane przez ekspertów z zakresu prawa konstytucyjnego, a dotyczące kwestii, czy Trybunał Konstytucyjny może orzekać wyłącznie na podstawie Konstytucji z pominięciem obowiązującej ustawy o Trybunale. W tej sytuacji podjęcie każdej decyzji - o publikacji orzeczenia bądź jego odmowie - mogłoby zostać potraktowane jako niedopełnienie obowiązków" - napisał prokurator Blachowski.

"Aby je wykazać, należy jednak dowieść działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego o charakterze, co wymaga podkreślenia, umyślnym. Przyjęcie stanowiska jednej ze stron konstytucyjnego sporu nie może być zaś traktowane jako działanie, które umyślnie narusza publiczny interes, lecz nawet - w subiektywnej ocenie, popartej prawnymi ekspertyzami konstytucjonalistów - może uchodzić za ochronę tego interesu" - ocenił.

"Prokuratura nie jest zaś organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze konstytucyjnym" - podkreślił praski prokurator okręgowy. Zaznaczył, że postanowienie jest prawomocne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prokuratura odmówiła śledztwa ws. nieopublikowania wyroku TK
Komentarze (3)
PG
p g
27 kwietnia 2016, 15:26
Całe szczęście,że są jeszcze prawnicy prokuratorzy niezależni od tej korporacyjnej sitwy.
27 kwietnia 2016, 13:48
Raczej trudno, żeby Zbigniew Ziobro podjął śledztwo skierowane przeciwko swoim przełożonym.
Kamil Trojanowski
27 kwietnia 2016, 15:39
lleszek? to w końcu sędziowie sa zawiśli czy nie zawisli? bo jak cos opublikuję TK to brawo brawo,a jak ktos skrytykuje Tk to zaraz zależny? A przyszo Ci do gowy że może jest dokładnie na odwrót? Że np Rzepa jest tak umoczony z Bronkiem itd, że podpisze wszytko, byleby obronić swoich kumpli z PO, którym tak wiele zawdziecza? Dziewczynki obu Panów są tak zaprzyjażnione, że liczenie na to że Rzepa powie cos innego niz Bronek i kolesie umoczeni w afery IIIRP to jest dopiero naiwność.