Prokuratura zbada, czy Myszka Miki jest nazi

Prokuratura zbada, czy Myszka Miki jest nazi
Baner z nagą kobietą, z głową Myszki Miki, na tle nazistowskiej swastyki reklamuje otwarcie nowej galerii w Poznaniu (fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)
PAP / wab

Poznański radny złożył doniesienie do prokuratury w sprawie baneru reklamującego otwarcie nowej galerii artystycznej w Poznaniu. "Umieszczenie swastyki na plakacie w centrum miasta to propagowanie nazizmu" - napisał w doniesieniu Norbert Napieraj. Sprawę zbada prokuratura.

Baner z nagą kobietą, z głową Myszki Miki, na tle nazistowskiej swastyki reklamuje otwarcie nowej galerii w Poznaniu. We wrześniu ma być w niej pokazana wystawa "Abnormal Nudes", swoje prace - głównie akty w kontrowersyjnym kontekście - zaprezentuje na niej kilkudziesięciu artystów z całego świata.

"Dla Polaków swastyka symbolizuje cierpienie i śmierć ponad sześciu milionów obywateli. W tym kontekście propagowanie ustroju nazistowskiego poprzez publiczne eksponowanie symbolu swastyki w samym centrum miasta stanowi wyjątkowo obrzydliwy i odrażający czyn (...). Tolerowanie tego typu czynów stanowiłoby na przyszłość niesamowite ułatwienie dla bandyckich grup neonazistowskich w obchodzeniu obowiązującego prawa" - napisał w doniesieniu do prokuratury radny Napieraj.

"Naszym celem nie jest wyłącznie działalność wystawiennicza, lecz przede wszystkim otwarcie miejsca, które prowokuje, by zboczyć z utartych szlaków myślenia, i które uświadamia, że kultura współczesna przy pomocy różnych mediów w niebanalny sposób kształtuje oraz komentuje obraz otaczającego świata" - napisano na stronie internetowej poznańskiej galerii.

Według menedżer galerii Marii Czarneckiej plakat informuje o wystawie i nie propaguje nazizmu.

Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej Stare Miasto. - Zbadamy, czy w tym wypadku doszło do przestępstwa - powiedział szef prokuratury Mateusz Pakulski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prokuratura zbada, czy Myszka Miki jest nazi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.