Prokuratura zbada zapis rejestratorów

PAP / wab

Wojskowa prokuratura uzyskała od polskiej komisji nagrania z zapisami treści rejestratorów pokładowych prezydenckiego samolotu - poinformowała w środę Prokuratura Generalna. W piątek prokuratura przekaże nośniki do Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Krakowski IES ma przeprowadzić analizę fonoskopijną zapisów. Szef MSWiA Jerzy Miller, który kieruje polską Komisją Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego badającą okoliczności katastrofy, mówił w poniedziałek, że przywieziona nagrana wersja elektroniczna "wymaga obróbki, ponieważ jest to surowy zapis, czyli bardzo dużo szumów, z których trzeba wyłowić to, co jest istotną treścią".

Skierowanie wniosku o udostępnienie materiałów przywiezionych z Moskwy przez ministra Millera Naczelna Prokuratura Wojskowa zapowiadała we wtorek. Szef MSWiA przywiózł na początku tygodnia z Rosji zgrany zapis czarnych skrzynek na trzech płytach CD, a także stenogram rozmów w kokpicie prezydenckiego samolotu. We wtorek po południu stenogram ten został opublikowany na stronie internetowej MSWiA. Wcześniej zapoznała się z nim Rada Bezpieczeństwa Narodowego. 40-stronicowy dokument zawiera rozpisane w tabelach: czas, treść zdania po rosyjsku i polsku oraz oznaczenie, kto wypowiada dane słowa. Część zdań jest wypowiadanych w języku angielskim, niektóre fragmenty są opisane jako niezrozumiałe.

DEON.PL POLECA

Prok. Martyniuk dodał, że spośród trzech płyt CD, którymi dysponuje prokuratura, na jednej zarejestrowane są dźwięki i głosy, a na dwóch pozostałych parametry lotu. Do analizy w IES zostanie przekazany zapis dźwiękowy, a biegli będą mieli zadanie odtworzyć go w jak największym stopniu. Jak dodał rzecznik PG, ponieważ badanie będzie prowadzone w Polsce, to specjaliści będą dysponowali na przykład większą możliwością dotarcia do materiału porównawczego w porównaniu z badaniem w Rosji.

Płk Szeląg ujawnił też, że polska prokuratura dysponuje już zeznaniami rosyjskiego kontrolera lotów z wieży na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj. Nie ma jeszcze natomiast nagrań rozmów w wieży w Smoleńsku. Jak powiedział Szeląg, wystąpiono już o nie. Dalszych szczegółów nie ujawnił.

Z kolei rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa zaznaczył, że aktualne pozostają wnioski Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie do prokuratury rosyjskiej o przekazanie oryginalnych zapisów skrzynek.

Prokuratura, jak wyjaśnił, niezależnie od otrzymania zapisów od polskiej komisji czeka na przekazanie oryginalnych nagrań z czarnych skrzynek, które znajdują się obecnie zdeponowane w Moskwie w sejfie laboratorium Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Po zgraniu w poniedziałek kopii dla polskiej komisji sejf został opieczętowany m.in. przez polskiego naczelnego prokuratora wojskowego płk Krzysztofa Parulskiego.

- Na razie czas przekazania nam oryginalnych zapisów jest trudny do określenia - powiedział Rzepa.

Do tej pory polscy prokuratorzy skierowali do strony rosyjskiej cztery wnioski o pomoc prawną. Dotyczą one poza sprawą przekazania prokuraturze zapisów tzw. czarnych skrzynek także kwestii przesyłania dokumentów śledztwa, przeprowadzenia dodatkowych oględzin miejsca katastrofy przez wskazanych we wniosku 21 archeologów i geofizyków oraz przesłuchań w obecności polskiego prokuratora niektórych świadków. - Prokurator Parulski ustalał w Moskwie zagadnienia szybszej i sprawnej realizacji tych wniosków - powiedział rzecznik NPW. Dodał jednak, iż na razie nie jest określony termin wyjazdu polskich archeologów na miejsce katastrofy.

Prok. Martyniuk, powiedział też, że wstępnie na drugą połowę czerwca jest planowane podpisanie dwustronnego protokołu pomiędzy prokuraturami generalnymi Polski i Rosji w sprawie usprawnienia wymiany i przekazywania materiałów ze śledztwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prokuratura zbada zapis rejestratorów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.