Protest przeciwko VAT-owi na książki
W sobotę przed Sejmem blisko 30 osób przez ok. godzinę czytało komiksy, aby zaprotestować przeciwko wprowadzeniu VAT-u na książki i prasę specjalistyczną, co ma nastąpić 31 grudnia.
Jak powiedział Tomasz Pastuszka z Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, "cichy protest" przed Sejmem jest skierowany do rządzących i opinii publicznej. "Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że z końcem roku książki podrożeją. Niektórzy nawet teraz nie wiedzą, że jest zerowy VAT na książki" - podkreślił.
Zdaniem Pastuszki Polska zbyt późno zwróciła się do Komisji Europejskiej, aby zachować zerową stawkę VAT na książki. - Samo wysłanie pisma do Komisji Finansów nie wystarczy. Takie inicjatywy trzeba lobbować, przedstawiać, że ten rynek i tak dogorywa, że coraz mniej książek się wydaje - zaznaczył. Jego zdaniem pieniądze uzyskane z opodatkowania książek, co - jego zdaniem - jest w tej chwili nieuchronne, należałoby przeznaczyć na promocję kultury i czytelnictwa w Polsce.
Uczestnicy publicznego czytania podpisywali także komiks, który chcieliby przekazać premierowi Donaldowi Tuskowi. Anna Pastuszka powiedziała, że wybór komiksu pt. "Esencja" autorstwa Krzysztofa Gawronkiewicza (rysunki i kolory) i Grzegorza Janusza (scenariusz) nie jest przypadkowy. - Przedstawia historię, w której farmaceuta opracowuje recepturę umożliwiającą skraplanie książek. Dzięki tej recepturze książki stają się łatwo dostępne - ludzie mogą teraz pić książki - powiedziała. Dodała też, że akcja komiksu rozgrywa się w Warszawie.
Minister finansów Jacek Rostowski wystąpił do Komisji Europejskiej o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby Polsce stosowanie obowiązującej obecnie zerowej stawki VAT na książki również w następnych latach.
Skomentuj artykuł