PSL: Targowiska, biogazownie i kolektory

PAP / slo

Budowa profesjonalnych targowisk, biogazowni i kolektorów słonecznych, usuwanie azbestu, wyposażenie szkół w tablice interaktywne - to niektóre z punktów programu wyborczego PSL dla Lubelszczyzny.

Program przedstawili w sobotę na konferencji prasowej prezes zarządu PSL w Lubelskiem, Krzysztof Hetman, oraz kandydaci m.in. na radnych do sejmiku województwa.

- Dzisiaj nie jest już żadnym argumentem ani w Warszawie, ani w Brukseli, że nam się należy więcej środków, bo jesteśmy biedniejsi. Ten argument do nikogo nie trafia. Dzisiaj jedynym argumentem jest to, że mamy pomysł, jak spożytkować pieniądze i jak chcemy rozwijać nasze województwo - powiedział Hetman.

DEON.PL POLECA

Kandydaci PSL obiecują wdrożenie na Lubelszczyźnie programu sprzedaży lokalnej, czyli utworzenie sieci profesjonalnie zorganizowanych targowisk miejskich, głównie w miastach powiatowych. Jak tłumaczył kandydat do sejmiku, obecny wicemarszałek województwa Sławomir Sosnowski, chodzi o dostarczenie mieszkańcom wysokiej jakości produktów spożywczych po rozsądnych cenach, najlepiej bezpośrednio od producenta.

Sosnowski zaznaczył, że w realizacji tego programu można skorzystać z pieniędzy zarezerwowanych w Ministerstwie Rolnictwa na budowę targowisk w miastach do 50 tys. mieszkańców. Podkreślił, że na Lubelszczyźnie jest 1600 gospodarstw, które produkują w warunkach ekologicznych. - To jest potężna baza, także do rozwijania agroturystyki - ocenił.

Kandydaci zapowiadają też wspieranie budowy sieci biogazowni, dla których dostawcami surowca i jednocześnie ich współwłaścicielami będą okoliczni rolnicy oraz zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego. - Chcemy tworzyć trwałe podmioty, gdzie wszyscy uczestnicy będą zainteresowani ich rozwojem i uzyskiwaniem dochodów i będą się tym dochodem dzielić - powiedział Sosnowski.

PSL deklaruje też działanie na rzecz szerszego wykorzystania kolektorów słonecznych w domach oraz w budynkach użyteczności publicznej. Jak zaznaczył Sosnowski, Lubelszczyzna jest regionem o najlepszym nasłonecznieniu w kraju. - Odnawialne źródła energii są potężnym potencjałem naszego województwa - powiedział.

PSL zapowiada także wdrożenie programu redukcji azbestu. Sosnowski powiedział, że na Lubelszczyźnie będzie realizowany pilotażowy program usuwania i utylizacji azbestu, na który w 2011 roku przeznaczonych zostanie 2,5 mln zł, a w kolejnych latach do 2014 roku - po 10 mln zł.

W programie PSL w dziedzinie kultury i oświaty, oprócz wspierania uczniów uzdolnionych, rozbudowy sieci przedszkoli, rozwijania bazy sportowej, organizowania miejsc na warsztaty i zajęcia kulturalne dla młodzieży, jest deklaracja wyposażenia szkół w tablice interaktywne. Tablice te umożliwiają nie tylko pisanie na nich, ale też m.in. wyświetlanie filmów czy rozwiązywanie testów.

- Jak PSL będzie rządził czy współrządził po wyborach do sejmiku, to na pewno w każdej szkole taka tablica się musi znaleźć - powiedział kandydat na radnego sejmiku, obecny członek zarządu województwa lubelskiego Arkadiusz Bratkowski.

PSL deklaruje także m.in. wprowadzenie na Lubelszczyźnie Programu Rewitalizacji Lokalnej, który będzie miał na celu przekształcenie obszarów zaniedbanych w małych miejscowościach w tereny atrakcyjne do zamieszkania i prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto zapowiada też wspieranie zakładania przedsiębiorstw na terenach wiejskich i działanie na rzecz rozwijania współpracy wyższych uczelni lubelskich z sektorem biznesu.

Z list PSL na radnych sejmiku województwa lubelskiego kandyduje 65 osób. Liderami na listach są głównie członkowie zarządu województwa lub obecni radni sejmiku należący do tej partii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PSL: Targowiska, biogazownie i kolektory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.