"Reforma edukacji nie zostanie przesunięta"

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

15 minut trwało spotkanie wiceministra edukacji Macieja Kopcia z reprezentantkami ruchów rodzicielskich przeciwnych wprowadzeniu reformy edukacji. Nie ma żadnej możliwości przesunięcia terminu reformy - powiedziała mediom Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice Przeciw Reformie Edukacji.

Do spotkania doszło we wtorek w Warszawie, w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". O spotkanie z kierownictwem MEN wystąpili w liście do minister Anny Zalewskiej rodzice reprezentujący ruchy: "Rodzice Przeciw Reformie Edukacji", "Zatrzymać Edukoszmar" i "Szkoła to nie eksperyment".

"Dobro samorządów wzięło górę"

DEON.PL POLECA

- Pan minister Kopeć, obecny na spotkaniu, powiedział, że nie ma żadnej możliwości przesunięcia wprowadzenia reformy - powiedziała dziennikarzom Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice Przeciw Reformie Edukacji". Według niej minister jako argument przedstawił kalendarz wyborczy i wynikające z niego wybory samorządowe, które odbędą się w 2018 r. - Dobro samorządów i wyborów samorządowych wzięło górę. Usłyszeliśmy, że jest to decyzja polityczna" - dodała Anna Kozłowska z ruchu "Szkoła to nie eksperyment".

Matki uczestniczące w spotkaniu przekazały wiceministrowi swoje stanowisko na piśmie. Zaznaczyły w nim, że "konsultacje i uzgodnienia dotyczące tak poważnej zmiany w edukacji nie mogą się odbywać pod presją czasu".

MEN było otwarte na dyskusję

Po spotkaniu Kopeć powiedział dziennikarzom, że rodzice nie chcieli rozmawiać, MEN było otwarte na dyskusję. - To spotkanie było po to, by wspólnie rozwiać wątpliwości rodziców - podkreślił.

W piśmie do minister edukacji, w którym rodzice apelowali o spotkanie napisali m.in., że są "głęboko zaniepokojeni projektem zmian w oświacie". - Uważamy, że w dotychczasowych debatach głos rodziców nie był wysłuchany, a ich opinia powinna być jedną z najważniejszych w tej dyskusji. Posyłając nasze dzieci do szkoły powierzamy je Państwu i mamy prawo wymagać, aby Państwo, w tym przypadku Ministerstwo Edukacji Narodowej, naszej opinii wysłuchało i wzięło ją pod uwagę przy planowaniu, jak i przy wprowadzaniu tak poważnych zmian, które dotkną nasze dzieci - podkreślili.

Zgodnie z rządowymi projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany mają być wprowadzane od roku szkolnego 2017/2018. Projekty są po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Reforma edukacji nie zostanie przesunięta"
Komentarze (2)
6 grudnia 2016, 21:12
Spotkanie trwało 15 minut, gdyż rząd ma argumenty na 15 minut, to znaczy nie ma żadnych. Nikt nie rozumie z rządem na czele, w jakim celu trzeba wywrócić cały system edukacji do góry nogami. Państwo Dudy i Kaczyńskiego jest jak piesek na spacerze, który musi po prostu zasikać wszystkie ślady zostawione przez swoich poprzedników. Dobro dzieci czy systemu edukacji rządzącej elity nie interesuje i dyskutowac z nikim elita nie ma zamiaru, a już na pewno nie będzie dyskutować z rodzicami. 
Lucjan Drobosz
6 grudnia 2016, 19:06
"MEN było otwarte na dyskusję". - Macie pół godziny i mówcie o co chodzi! - A jak nie zdążycie, to tam w szafie jest magnetofon, możecie się nagrać.