Rezolucja PIS ws. raportu - opór PO PSL i SLD

Rezolucja PIS ws. raportu - opór PO PSL i SLD
(fot. PRSteam.net / wikipedia.pl)
PAP / wm

Klub PiS chce, by Sejm przyjął rezolucję wzywającą rząd do niezwłocznego podjęcia działań na forum międzynarodowym w związku z raportem MAK na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej - poinformował w czwartek szef klubu Mariusz Błaszczak. Projekt został złożony u marszałka Sejmu. PiS "gra" tragedią smoleńską, "sieje polityczny ferment" - tak politycy PO i PSL komentują inicjatywę Prawa i Sprawiedliwości. Według polityków klubu PJN propozycja PiS to "spektakl polityczny". Przeciwko rezolucji jest również SLD.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swój sprzeciw wobec sposobu prowadzenia przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) badania przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz jego wniosków zawartych w raporcie końcowym. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że odpowiedzialność za wyjaśnienie przyczyn tej katastrofy ponosi Rada Ministrów" - brzmi fragment projektu rezolucji.

Projekt rezolucji zwraca uwagę, że katastrofa Tu-154M nie ma precedensu w historii lotnictwa oraz że zastrzeżenia i uwagi strony polskiej do projektu raportu MAK nie zostały nieuwzględnione. Autorzy projektu rezolucji napisali, że Polska wielokrotnie zwracała się do strony rosyjskiej o udostępnienie danych i dokumentów istotnych z punktu widzenia badania przyczyn wypadku lotniczego, nie otrzymując większości z nich.

DEON.PL POLECA

W projekcie Sejm wzywa Radę Ministrów do "niezwłocznego podjęcia działań na forum międzynarodowym w celu prezentacji polskiego stanowiska w sprawie badania przyczyn katastrofy polskiego statku powietrznego Tu-154M". Sejm - zgodnie z projektem - wzywa rząd do powiadomienia Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) o podjętych przez siebie działaniach.

Zgodnie z projektem rezolucji Rada Ministrów ma zwrócić się do ICAO z wnioskiem o zbadanie, czy Rosja nie naruszyła "zasady zapewnienia niezależności i obiektywizmu działania organu prowadzącego badanie wypadku lotniczego", a także czy MAK nie naruszył przepisów rosyjskiego prawa lotniczego.

Projekt rezolucji wzywa rząd do zwrócenia się do Komisji Europejskiej, a także Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. W projekcie znajduje się zobowiązanie rządu do przedstawiania kwartalnych raportów na temat badania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Sejm po przyjęciu rezolucji ma ją przesłać parlamentom państw - członków Unii Europejskiej, Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a także Sekretarzowi Generalnemu Paktu Północnoatlantyckiego.

"Nie zgadzamy się głęboko z tym, by Polska była hańbiona przez stronę rosyjską" - mówił Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie. "Nie zgadzamy się również z biernością rządu Donalda Tuska, nasze działania dają możliwość przeciwstawienia się kłamstwu smoleńskiemu" - dodał.

PiS pod koniec stycznia przedstawił projekt uchwały w sprawie katastrofy smoleńskiej; swój projekt w tej sprawie przedstawił także SLD. Jednak na początku lutego sejmowa Komisja Ustawodawcza zarekomendowała Sejmowi odrzucenie obu projektów. Wnioskowali o to przedstawiciele PO.

"Dajmy szansę naprawienia błędów. Uchwała była deklaracją ogólną. Rezolucja jest zobowiązaniem do konkretnych działań. Mamy nadzieję, że tym razem większość sejmowa poprze naszą rezolucję" - powiedział Błaszczak.

"Kiedy spojrzymy na to, co się dzieje w partii rządzącej, widać tam przynajmniej dwa obozy. Liczymy, że choć jeden z tych obozów poprze naszą rezolucję" - dodał szef klubu PiS.

"PiS sieje polityczny ferment" - skomentował inicjatywę PiS polityk PO Paweł Olszewski. Jego zdaniem propozycja PiS, "to kolejna, zupełnie bezsensowna próba politycznego rozegrania tej tragedii". "PiS na tragedii smoleńskiej chce ugrać swój kapitał polityczny, stąd tego typu ruchy" - ocenił.

Dodał, że rząd Donalda Tuska jest "w stu procentach aktywny" w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej. "Przygotowujemy raport komisji Jerzego Millera, toczy się postępowanie przed polską prokuraturą" - wyliczał Olszewski.

Poseł PO odniósł się również do słów szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, który na czwartkowej konferencji prasowe powiedział m.in., że PiS nie zgadza się, aby "Polska była hańbiona przez stronę rosyjską". Olszewski powiedział, że są to słowa bardzo mocne i zupełnie nieuzasadnione. Zaznaczył też, że raport MAK nie był kompletny, dlatego trzeba poczekać na raport komisji Millera, który - jak mówił - w sposób kompleksowy pokaże okoliczności i przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Również zdaniem szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego inicjatywa PiS to "kolejna próba podgrzewania atmosfery i grania tragedią smoleńską". "To jest poniżej wszelkiej krytyki, mój klub na pewno się w to nie będzie wpisywał, za bardzo szanujemy tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, żeby teraz na ich trumnach robić politykę" - oświadczył polityk PSL.

Przeciwny przyjęciu rezolucji jest także wiceszef klub SLD Marek Wikiński. "Nie powinniśmy popierać tej uchwały PiS" - powiedział. Dodał, że rząd i tak w sytuacji, gdyby raport polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy z 10 kwietnia diametralnie różnił się od ustaleń MAK, zamierza wystąpić do ICAO o to, by zajęła się tą sprawą.

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak, komentując inicjatywę PiS, oceniła w rozmowie z PAP, że "urządzany jest spektakl polityczny". "Od dnia katastrofy uważałam, że PiS stać było na to, aby wynająć dużą kancelarię z doświadczeniem w badaniu katastrof lotniczych i prowadzić tę sprawę na poważnie. Niestety, ta partia nie zdecydowała się na prowadzenie tej sprawy na poważnie" - powiedziała Jakubiak PAP.

Jak dodała, w przypadającą w czwartek kolejną "miesięcznicę" katastrofy chce wspominać przyjaciół i kolegów, którzy zginęli pod Smoleńskiem, a nie "odnosić się do kolejnych wypowiedzi ludzi, którzy zaprzepaścili sprawę poważnego potraktowania katastrofy smoleńskiej".

PiS pod koniec stycznia przedstawił projekt uchwały w sprawie katastrofy smoleńskiej; swój projekt w tej sprawie złożył także klub SLD. Jednak na początku lutego sejmowa komisja ustawodawcza zarekomendowała Sejmowi odrzucenie obu projektów, o co wnioskowali przedstawiciele PO.

 

Pełna treść projektu rezolucji PIS
(źr. Jerzy Polaczek)

Projekt
REZOLUCJA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia …………………… 2011 r.

w sprawie wezwania Rady Ministrów do niezwłocznego podjęcia działań na forum międzynarodowym w celu prezentacji polskiego stanowiska w sprawie badania przyczyn katastrofy polskiego statku powietrznego Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej w dniu 10 kwietnia 2010 roku

W przeddzień pierwszej rocznicy największej tragedii jaka spotkała Państwo Polskie po 1945 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dostrzega konieczność dogłębnego i pełnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy, w której tragiczną śmierć ponieśli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wybitni przedstawiciele Narodu Polskiego, w tym piętnastu posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej reprezentujących wszystkie siły polityczne.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swój sprzeciw wobec sposobu prowadzenia przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) badania przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz jego wniosków zawartych w raporcie końcowym.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że odpowiedzialność za wyjaśnienie przyczyn tej katastrofy ponosi Rada Ministrów.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc pod uwagę, że:

- katastrofa polskiego statku powietrznego Tu-154M, jaka miała miejsce w dniu 10 kwietnia 2010 roku na terytorium Federacji Rosyjskiej, nie ma precedensu w historii lotnictwa,

- nie doszło do przekazania stronie polskiej uprawnienia do przeprowadzenia badania ustalenia okoliczności tego wypadku na podstawie decyzji właściwych władz obydwu stron,

- na mocy decyzji obydwu państw, przepisy Załącznika nr 13 do Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym, podpisanej w Chicago 7 grudnia 1944 r., miały mieć w pełni bezpośrednie zastosowanie do postępowania w sprawie badania przyczyn wypadku i powinny być stosowane bez ograniczeń wynikających z prawa miejsca zdarzenia,

- uwagi strony polskiej do projektu raportu MAK badającego wypadek nie zostały uwzględnione, a Komisja MAK uznała „badanie zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu-154M numer boczny 101 Rzeczypospolitej Polskiej, zaistniałego 10 kwietnia 2010 roku w rejonie lotniska Smoleńsk „Północny", za zakończone" (Raport Końcowy z Badania Zdarzenia Lotniczego katastrofy Tu-154M numer boczny 101 Rzeczpospolitej Polskiej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, s. 214.),

- strona polska, działając poprzez Akredytowanego Przedstawiciela, wyznaczonego zgodnie z Załącznikiem nr 13 do Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym, podpisanej w Chicago 7 grudnia 1944 r., wielokrotnie zwracała się do strony rosyjskiej o udostępnienie danych i dokumentów istotnych z punktu widzenia badania przyczyn wypadku lotniczego, nie otrzymując większości z nich do chwili obecnej,

- wzywa Radę Ministrów do niezwłocznego podjęcia działań na forum międzynarodowym w celu prezentacji polskiego stanowiska w sprawie badania przyczyn katastrofy polskiego statku powietrznego Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów w szczególności do:

1. Powiadomienia Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) o działaniach podjętych na podstawie niniejszej Rezolucji, wraz z wnioskiem o zbadanie, czy Federacja Rosyjska jako państwo odpowiedzialne za prowadzenie badania wypadku nie naruszyła powszechnie uznanej zasady zapewnienia niezależności i obiektywizmu działania organu prowadzącego badanie wypadku lotniczego, a także sprawdzenia ewentualnego naruszenia przez MAK przepisów rosyjskiego prawa lotniczego;

2. Przekazania Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, do której obowiązków należy stanie na straży zapewnienia bezpieczeństwa lotniczego w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, informacji o działaniach podjętych na podstawie niniejszej Rezolucji wraz z oficjalnym pytaniem odnośnie możliwości zastosowania przepisów prawa europejskiego do dalszych działań związanych z wypadkiem samolotu TU-154M z dnia 10 kwietnia 2010 r. wraz z wnioskiem o zbadanie przez tę agencję raportu końcowego MAK i przedłożenie opinii w tej sprawie do Rady ICAO;

3. Przedstawiania Sejmowi RP kwartalnych raportów z działań zrealizowanych w tym zakresie przez Radę Ministrów i podległe jej organy począwszy od dnia 31 marca 2011 r.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje Marszałka Sejmu do przesłania niniejszej Rezolucji parlamentom państw - członków Unii Europejskiej, Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a także Sekretarzowi Generalnemu Paktu Północnoatlantyckiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rezolucja PIS ws. raportu - opór PO PSL i SLD
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.