Rodziny ofiar dostaną wgląd do akt śledztwa

Rodziny ofiar dostaną wgląd do akt śledztwa
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / wab

Do prokuratury wpłynęło już ok. 10 wniosków pełnomocników bliskich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem o wgląd do akt śledztwa - poinformował rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego, płk Zbigniew Rzepa.

Już wcześniej prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że prokuratorzy są przygotowani na takie żądania i są do nich "nastawieni pozytywnie".

Pełnomocnika, który ma reprezentować rodzinę w śledztwie, ustanowiła m.in. mec. Małgorzata Wassermann, której ojciec zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. W poniedziałek powiedziała, że jej rodzina chce aktywnie uczestniczyć w tym postępowaniu i "by móc zgłaszać wnioski, musi zapoznać się z materiałami śledztwa".

Samolot Tu-154 wiozący delegację na rocznicę zbrodni katyńskiej rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem przy próbie lądowania. W katastrofie zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, najwyżsi dowódcy wojska, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

Obecnie sprawę katastrofy bada prokuratura rosyjska. Przy postępowaniu tym działają polscy prokuratorzy, którzy współdziałają w gromadzeniu materiału dowodowego.

Odrębne śledztwo prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie - w sprawie nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu Tu-154. Usterki techniczne samolotu, zachowanie załogi, zła organizacja i zabezpieczenie lotu oraz "zachowania osób trzecich" (np. zamach terrorystyczny, sugestie i oczekiwania od załogi określonego postępowania) - takie wersje przyczyn tragedii bada prokuratura.

Katastrofę badają także dwie komisje działające niezależnie od pracy prokuratorów i powołane specjalnie do wyjaśnienia przyczyn tragedii. Nadzór nad rosyjską komisją cywilną sprawuje szefowa Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Tatiana Anodina. Przy komisji rosyjskiej akredytowany jest polski obserwator Edmund Klich, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodziny ofiar dostaną wgląd do akt śledztwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.