Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca

Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca
(fot. Official U.S. Navy Imagery / Foter / CC BY)
PAP / rj

Nowy, trzeci już budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jednej z czołowych placówek o tym profilu w kraju - zostanie otwarty 27 maja. Pozwoli to rozwinąć już prowadzoną działalność szpitala w obszarze leczenia chorób płuc i naczyń.

Szczegóły inwestycji, której zakończenie wpisuje się w jubileusz 30-lecia zabrzańskiego centrum, przedstawił podczas środowej konferencji prasowej w Zabrzu jego dyrektor prof. Marian Zembala.

Wartość projektu to ponad 107 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 88,6 mln zł. 18 mln pochodzi z Ministerstwa Zdrowia, zaangażowano też środki własne szpitala.

- Budynek C to spełnienie naszych marzeń. Na jego otwarciu na pewno skorzystają chorzy kardiochirurgiczni kwalifikowani do operacji, pacjenci ze schorzeniami płuc. Dzięki inwestycjom pozyskujemy świetne nowe obszary diagnostyki z rezonansem magnetycznym, gammakamerą dla serca i płuc, tomografią, całym zapleczem pododdziału mukowiscydozy - powiedział prof. Zembala.

- Będziemy mieli 4 nowe sale operacyjne, pracownie naukowo-doświadczalne: pracownię zaburzeń krzepnięcia i hemostazy - to bardzo ważny i trudny problem, pracownię mechatroniki, zagrożeń środowiskowych i cywilizacyjnych, szczególnie potrzebną w woj. śląskim, a także pracownię medycyny regeneracyjnej - wyliczał.

Nowy komfort leczenia zyskają pacjenci ŚCCS chorzy na mukowiscydozę. To właśnie w tym ośrodku przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep płuc u chorego na tę groźną chorobę. Dotychczas transplantacje przeszło w Zabrzu 10 chorych z mukowiscydozą, 8 pacjentów żyje.

-To jest bardzo dobry wynik - zaznaczył prof. Zembala. W ŚCCS opiekę znajdują też chorzy, którzy przeszli przeszczepy za granicą, głównie w Wiedniu - to grupa ok. 25 chorych.

- Zyskujemy pododdział mukowiscydozy przeznaczony dla pacjentów przygotowywanych do przeszczepu. Dysponujemy pełnym zapleczem pozwalającym na właściwą izolację tych chorych, konieczną ze względów bezpieczeństwa - mówił prof. Zembala.

Łącznie do końca tego roku zabrzański szpital będzie dysponował 5 budynkami - A, B, C, D i E. W tym ostatnim będzie się mieścić I Śląski Park Technologii Medycznych, którego uruchomienie jest planowane we wrześniu tego roku. Ze względów finansowych szpital na razie nie zmienia nazwy, prawdopodobnie w przyszłym roku będzie nosił nową - Śląskie Centrum Chorób Serca, Płuc i Naczyń.

Otwarcie nowego budynku C i jubileusz ŚCCS jest okazją do świętowania. 27 maja zaplanowano "Koncert na milion serc" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

- Tylu już pacjentów w ciągu minionych 30 lat przewinęło się przez Śląskie Centrum Chorób Serca. Ponad 300 tys. leczonych w szpitalu, prawie 700 tys. ambulatoryjnie. To jest powód do dumy. W tym mamy ponad 36 tys. operacji serca u dorosłych i dzieci, ponad 1000 przeszczepów serca, 100 przeszczepów płuc, mechaniczne wspomaganie serca, wprowadzenie swego czasu zabrzańskiego, nowatorskiego modelu leczenia zawału, małoinwazyjna kardiologia - to wszystko składa się na obraz solidnej śląskiej medycyny - podkreślił prof. Zembala.

Na zaplanowany w ramach obchodów jubileuszu tzw. Zabrzański Tydzień Serca składają się także: VIII Śląska Konferencja Placówek Promujących Zdrowie - 25 maja, Polsko-Ukraińskie Forum Kardiochirurgii, organizowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Kardio-Torakochirurgów - 26-27 maja, Konferencja Postępy w Inżynierii Medycznej i Bioinżynierii, organizowana wspólnie z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii i Politechniką Śląską - 27 maja, XXII Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna oraz XVI Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej - 28-29 maja oraz VI Warsztaty ECMO - 30 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.