Rozpoczęło się "Forum dla Praworządności" Polskiej Akademii Nauk

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / jb

W piątek po godz. 10 rozpoczęło się "Forum dla Praworządności" organizowane przez Polską Akademię Nauk. Jego tematem będzie przyszłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W spotkaniu udział biorą m.in.: wicepremier Jarosław Gowin i wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Do uczestnictwa w "Forum dla Praworządności" zaproszeni zostali przedstawiciele władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, a także środowiska prawnicze i naukowe. Nie przewidziano obecności przedstawicieli partii politycznych.

"Naszym głównym oczekiwaniem jest, żeby powstał taki kanał, w którym obie strony sporu będą mogły komunikować się w sposób merytoryczny i wyważony. Chcemy prowadzić dyskusję na poziomie naukowym i merytorycznym, jako Polska Akademia Nauk jesteśmy do tego przyzwyczajeni i predysponowani, nie chcemy wchodzić w politykę" - mówił PAP prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński.

DEON.PL POLECA


"Jako naukowcy podjęliśmy - na prośbę środowisk prawniczych - taką próbę, podjęliśmy decyzję, że nie powinniśmy uchylać się od próby, żeby powstał taki kanał komunikacji. Jak to się skończy? Tego nie wiem, ale nie chcemy popełnić grzechu obojętności" - dodał.

W spotkaniu udział bierze m.in. wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek oraz przedstawiciele: Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Mucha wyraził nadzieję, że na spotkaniu będzie prowadzona dyskusja, która pozwoli przedstawić stanowiska stron i wysłuchać tego, co mają do powiedzenia. "Trzeba podziękować organizatorom za to, że wystąpili z taką inicjatywą. Przychodzę na to spotkanie z dobrą wiarą i dobrą wolą" - podkreślił.

Udziału w spotkaniu nie bierze marszałek Sejmu, ani marszałek Senatu; nie ma też przedstawicieli Kancelarii Premiera, ministerstwa sprawiedliwości czy Trybunału Konstytucyjnego.

Uczestnicy piątkowego spotkania podpiszą deklarację intencji wzięcia udziału w pracach Forum, a także wygłoszą oświadczenia nt. kluczowych zagadnień dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Efektem spotkania będzie powołanie grupy roboczej przedstawicieli poszczególnych instytucji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się "Forum dla Praworządności" Polskiej Akademii Nauk
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.