RPO zapowiada społeczne debaty ws. ACTA

RPO zapowiada społeczne debaty ws. ACTA
Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiada społeczne debaty na temat ACTA (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiedziała społeczne debaty na temat ACTA. Po czwartkowym spotkaniu z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim poinformowała, że weźmie w nich udział także strona rządowa.

Tematem rozmowy Boniego z RPO była m.in. propozycja Lipowicz dotycząca przeprowadzenia na największych uczelniach w kraju debat na temat ratyfikacji umowy ACTA. O ich zorganizowanie Lipowicz zwróciła się do rektorów szkół wyższych, uniwersytetów i akademii ekonomicznych.

DEON.PL POLECA

RPO planuje przeprowadzenie od trzech do pięciu "wielkich debat". - Cieszyłabym się, gdyby takie panele były organizowane w wielu innych ważnych sprawach. Oszczędzilibyśmy sobie wielu sporów i wielu demonstracji - powiedziała Lipowicz dziennikarzom w czwartek. Dodała, że rozmawiała z Bonim o zapewnieniu udziału przedstawicieli rządu w takich debatach i - jak mówiła - uzyskała na to zgodę.

- Konieczna jest dyskusja nad obawami dotyczącymi ograniczenia praw obywatelskich - napisał rzecznik MAC Artur Koziołek w komunikacie wydanym po spotkaniu Boniego i Lipowicz. Dodał, że zdaniem ministra Boniego konsultacje i rozmowy powinny rozwiać wszelkie wątpliwości obywateli, które nagromadziły się wokół tematu wolności w internecie.

W sobotę w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej ma odbyć się debata na temat ACTA organizowana przez gdański samorząd i instytucję kulturalną Gdańsk 2016. Udział w niej mają wziąć minister Boni, generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski, studenci, prawnicy, eksperci do spraw mediów i nowoczesnych technologii. Jak poinformował PAP rzecznik Gdańska 2016 Sławomir Czarnecki, na prośbę Lipowicz i europosła Pawła Zalewskiego wnioski z gdańskiej debaty zostaną wysłane do Warszawy i Brukseli.

Lipowicz poinformowała również, że podczas czwartkowego spotkania u prezydenta Bronisława Komorowskiego uzyskała zapewnienie, że dalsze kroki w zakresie ratyfikacji umowy ACTA nie zostaną podjęte, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszelkie wątpliwości. - Należy pamiętać, że cała dyskusja przenosi się także na poziom europejski i tam są jeszcze możliwości dokonania pewnych zmian - dodała Lipowicz.

W spotkaniu u prezydenta w sprawie ACTA wzięli udział także ministrowie: sprawiedliwości Jarosław Gowin, administracji i cyfryzacji Michał Boni, kultury Bogdan Zdrojewski.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek po spotkaniu powiedziała dziennikarzom, że prezydent wciąż oczekuje stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ACTA.

Według Lipowicz, prezydent zapewnił, że poczeka na analizę. - W tej chwili nie mamy rzetelnych materiałów do pełnego stanowiska, jesteśmy w trakcie badań - dodała rzecznik.

Lipowicz zapowiedziała, że jej stanowisko w sprawie ACTA zostanie sprecyzowane po otrzymaniu wyjaśnień od strony rządowej na temat tego, w jaki sposób podpisanie i ratyfikacja przez Polskę porozumienia ACTA wpłynie na prawa i wolności obywateli. RPO w zapytaniu przesłanym do premiera Donalda Tuska w zeszłym tygodniu pytała także o procedurę konsultacji społecznych w sprawie ACTA.

Po spotkaniu u prezydenta Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że prezydent uważa, iż rozpatrując umowę ACTA, należy "w jasny sposób" oddzielić odpowiedzialność internautów od odpowiedzialności podmiotów zajmujących się udostępnianiem materiałów w sieci. Jak powiedziała, Komorowski "z satysfakcją przyjął deklarację, że proces ratyfikacji (ACTA - PAP) nie będzie uruchomiony, zanim nie zostaną rozwiane wszystkie wątpliwości, które zaistniały w obliczu dyskusji wokół tej umowy".

Treść umowy ACTA i brak konsultacji nad jej projektem wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. Przeciwnicy ACTA wskazują m.in. na artykuł 27 ustęp 4 umowy, który - według nich - umożliwia wydanie na żądanie np. organizacji zarządzającej prawami autorskimi, w trybie administracyjnym, a nie sądowym, danych osoby, co do której zachodzi tylko domniemanie naruszenia praw autorskich. Krytykowane jest też to, że w świetle dokumentu posiadaczem prawa jest nie tylko twórca, ale również organizacja zarządzająca prawami.

Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała ACTA 26 stycznia. W ramach ratyfikacji mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne.

Do ACTA przystąpiła już UE. By Unia była związana umową po jej stronie brakuje wyłącznie ostatecznej zgody Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w tej sprawie ma nastąpić w pierwszej połowie roku. Rada UE, czyli kraje członkowskie, wyraziła już zgodę w grudniu ubiegłego roku, za polskiej prezydencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

RPO zapowiada społeczne debaty ws. ACTA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.