Rząd o polskim kontyngencie w Afganistanie

Rząd o polskim kontyngencie w Afganistanie
(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP / psd

 Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma przyjąć wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Ministrowie wysłuchają również informacji w sprawie projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock.

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie istnieje od 2002 r. Początkowo jego liczebność wynosiła ok. 100-200 żołnierzy. Od pierwszej zmiany w 2007 r. wzrosła do 1200 wojskowych. W 2010 r. PKW osiągnął najwyższą dotychczas liczebność - 2600 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie.

Od rozpoczętej jesienią 2011 r. zmiany rozpoczęła się stopniowa redukcja polskich sił, które - podobnie jak wojska innych krajów NATO - zgodnie z sojuszniczymi ustaleniami mają się wycofać do końca 2014 r. Obecnie w Afganistanie służy ok. 2500 Polaków i pracowników, 200 żołnierzy pozostaje w odwodzie w kraju.

DEON.PL POLECA

Liczebność kolejnej zmiany ma pozostać niezmieniona. Najbliższą redukcję kontyngentu MON przewiduje jesienią 2012 roku, wraz z 12. rotacją.

Do zadań polskich żołnierzy stacjonujących w prowincji Ghazni należą zapewnienie bezpieczeństwa na odcinku drogi łączącej Kabul z Kandaharem, szkolenie afgańskich żołnierzy i policjantów, wsparcie lokalnej administracji i zaspokajanie podstawowych potrzeb ludności cywilnej.

Rada Ministrów ma przyjąć również wniosek do prezydenta o użycie PKW w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy.

Ministrowie rozpatrzą też projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który zakłada, że minister administracji i cyfryzacji ma odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu oraz usuwanie ich skutków. Minister będzie też sprawował nadzór nad funkcjonowaniem systemu powiadamiania ratunkowego. Dotychczas kompetencje te należały do dawnego MSWiA.

Autorzy projektu postulują również w jego uzasadnieniu wskazanie ministra administracji i cyfryzacji jako stałego członka Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Ministrowie wysłuchają również informacji w sprawie projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock. Projekt przedłużenia istniejącego ropociągu Odessa-Brody do Płocka, a następnie przesył ropy rurociągiem Przyjaźń do Gdańska - skąd mogłyby się odbywać dostawy dla Europy, jest częścią większego projektu: Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej, który ma połączyć kontynent z zasobami regionu Morza Kaspijskiego.

Według planów rurociąg Odessa-Brody-Płock ma po 2021 r. tłoczyć nawet 30 mln ton ropy rocznie. Wstępnie uruchomienie rurociągu zaplanowano na 2016 r. Koszt projektu po stronie polskiej oszacowano na ok. 1,6 mld zł.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Celem proponowanych zmian jest ujednolicenie zasad oddawania do użytku dróg publicznych, szczególnie przez odstąpienie od zasady, iż decyzje o pozwoleniu na użytkowanie drogi wydają wojewodowie albo właściwi starostowie - takie kompetencje będą mieli: wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Kolejny cel zmian, to określenie jednoznacznych warunków oraz zasad wydawania warunkowych decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi - pomimo niewykonania części robót wykończeniowych, lub innych robót budowlanych, a także niespełniania niektórych wymagań ochrony środowiska.

Proponowane zmiany zmierzają do zapewnienia przejezdności dróg przed Euro 2012 - propozycja wyznacza dopuszczalne odstępstwa oraz nakłada na właściwy organ obowiązek ustalenia terminu ostatecznego zakończenia wszystkich prac oraz spełnienia wymagań ochrony środowiska.

Rada Ministrów ma ponadto przyjąć zmiany w Programie Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich na lata 2008-2013.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rząd o polskim kontyngencie w Afganistanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.