Rząd zaakceptował porozumienie gazowe

PAP / mik

Rada Ministrów zatwierdziła umowę gazową z Rosją - podała w środę wieczorem TVN CNBC, powołując się na rzecznika rządu Pawła Grasia.

"Rząd w środę w obiegowym trybie przyjął uchwałę zatwierdzającą umowę gazową z Rosją" - podał Graś cytowany przez TVN CNBC.

Chodzi m.in. o zwiększenie dostaw gazu do Polski, przedłużenie obowiązywania umowy gazowej oraz o rozliczenia za tranzyt gazu przez Polskę na zachód Europy.

DEON.PL POLECA

Uchwała rządu zatwierdza przygotowane w grudniu porozumienie międzyrządowe dotyczące dostaw gazu z Rosji do Polski. W sprawie dostaw gazu 27 stycznia porozumiały się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i rosyjski Gazprom Export. W środę obraduje Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), której zarząd ma przedstawić porozumienie z Gazpromem sprzed dwóch tygodni.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w środę w radiowej Trójce, że przyjęcie protokołu międzyrządowego i umowy między spółkami będzie jednoczesnym procesem. - Kluczowe obecnie są uchwała Rady Ministrów i zgody korporacyjne. To będzie miało miejsce w środę. Potem wicepremier Waldemar Pawlak będzie dopinał kwestię ostatecznego podpisywania tych dokumentów - powiedział Grad.

W środę 27 stycznia PGNiG zawarło w Moskwie porozumienie z Gazprom Export w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenia ich do 31 grudnia 2037 roku. Porozumienie dotyczy też rozwiązania spornej kwestii zaległych należności Gazpromu z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski. Resort skarbu wycenia je na ok. 80-90 mln dolarów. Osiągnięto kompromis, w wyniku którego PGNiG zabezpieczyło tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski do 2045 r. oraz otrzymało upust cenowy, który zrekompensuje rosyjskie zaległości.

Dokument między firmami ma wejść w życie po udzieleniu zgód przez organy korporacyjne obu firm. Miały one na to maksymalnie dwa tygodnie. Ten czas kończy się właśnie w środę. Porozumienie firm wraz z porozumieniem międzyrządowym stanowi pakiet uzgodnień dotyczących polsko-rosyjskich relacji gazowych.

Wejście w życie porozumienia z Gazpromem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała nam 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG SA ze spółką RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd zaakceptował porozumienie gazowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.