Rzecznik ds. prezydencji w każdym ministerstwie

Rzecznik ds. prezydencji w każdym ministerstwie
(fot. polskawue.gov.pl)
Joanna Kotowicz / PAP / slo

Podczas polskiej prezydencji każde z ministerstw będzie miało swojego rzecznika zajmującego się sprawami europejskimi. Wszyscy przeszli już szkolenie i są gotowi do pracy. Wśród 17 rzeczników są osoby, które teraz zajmują się kontaktami z mediami.

Powołanie rzeczników resortowych ma na celu przede wszystkim ułatwienie pracy dziennikarzom. Rzecznicy będą zobowiązani do informowania m.in. na temat działań podejmowanych w resortach w ramach prezydencji, przygotowywanych dokumentów i inicjatyw. Będą także komentować wydarzenia związane z działalnością ich ministerstwa w kontekście prezydencji.

Za całość obsługi medialnej związanej z polskim przewodnictwem w Radzie UE, za kontakty dziennikarzy z premierem, będzie odpowiadał rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.

Podczas polskiej prezydencji (druga połowa roku) w ramach spotkań zarówno na szczeblu ministerialnym, eksperckim, poruszane będą sprawy o różnym stopniu szczegółowości. - Doszliśmy do wniosku, że najlepszą opcją jest to, aby dziennikarze mogli kontaktować się bezpośrednio w resortach, które zajmują się daną cząstką aktywności prezydencji, ponieważ tam najszybciej otrzymają odpowiednie informacje - powiedział PAP Niklewicz.

DEON.PL POLECA

W gronie 17 rzeczników resortowych są osoby doświadczone we współpracy z mediami; część z nich obecnie pełni funkcję rzeczników poszczególnych ministerstw. Są to ludzie znający się na funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Rzecznikiem Ministerstwa Gospodarki będzie Wioleta Witczak, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - Piotr Popa, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Bożena Diaby, Ministerstwa Sportu i Turystyki - Jakub Kwiatkowski, Ministerstwa Infrastruktury - Justyna Mosoń, Ministerstwa Skarbu Państwa - Maciej Wewiór, Ministerstwa Edukacji Narodowej - Jerzy Barski, Ministerstwa Obrony Narodowej - Dagmara Jarosławska, Ministerstwa Zdrowia - Jakub Gołąb, Ministerstwa Środowiska - Magda Sikorska, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Ewa Sharman, Ministerstwa Sprawiedliwości - Joanna Dębek. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji kontaktami z mediami będzie zajmować się Anna Mytko, w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi - Anna Pieniążek, w Ministerstwie Finansów - Małgorzata Brzoza, w MSZ - Marcin Bosacki.

Swojego rzecznika ds. prezydencji będzie miał także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, będzie nim Aleksandra Mączyńska.

Rzecznicy odbyli już wspólne specjalistyczne szkolenia, w organizację których zaangażowała się jedna z największych agencji PR-owskich na świecie Burson-Marsteller. Obejmowały one zarówno teorię przekazu medialnego jak i praktykę, czyli np. jak zachować się przed kamerą. Część szkoleń odbywała się w Brukseli, gdzie rzecznicy nawiązali kontakty z przedstawicielami instytucji unijnych, z którymi w trakcie prezydencji będą współpracować.

- Już dziś można powiedzieć, że zespół rzeczników prezydencji jest zgrany. Dobrze się znamy i będziemy ze sobą potrafili współpracować przez najbliższe kilka miesięcy - powiedział Niklewicz. Dodał, że rzecznicy są przygotowani do kontaktu z mediami i już teraz można korzystać z ich pomocy.

Firma Burson-Marsteller ma także pomagać m.in. w organizacji w Brukseli konferencji z udziałem ekspertów, polityków, w przygotowywaniu wizyt w Polsce zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Brukseli. Pobyt około 60 dziennikarzy planowany jest na przełom czerwca i lipca; mają oni wówczas spotkać się z premierem i polskimi ministrami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzecznik ds. prezydencji w każdym ministerstwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.