Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o podstawy działań przedstawicieli państwa wobec Elżbiety Podleśnej

(fot. wikimedia CC BY-SA 3.0 pl)
PAP / pch

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował 7 maja prośbę do prokuratora rejonowego w Płocku Norberta Pęcherzewskiego oraz komendanta stołecznego policji nadinspektora Pawła Dobrodzieja o informacje dotyczące postępowania przeciw Ewie Podleśnej.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował 7 maja prośbę do prokuratora rejonowego w Płocku Norberta Pęcherzewskiego o udzielenie informacji dotyczących przebiegu postępowania przeciw Ewie Podleśnej. Komendant stołecznej policji nadinspektor Paweł Dobrodziej został poproszony o informacje dotyczące samego zatrzymania.
Bodnar w oficjalnym piśmie zapytał o podstawy prawne, przesłanki jak i okoliczności zatrzymania oraz przeszukania. Płocka policja oraz prokuratura zostały również poproszone o wyjaśnienie, czy istniało uzasadnione prawdopodobieństwo, aby Podleśna miała nie stawić się na przesłuchanie, bądź w bezprawny sposób utrudniać śledztwo, skoro została doprowadzona do Komendy Miejskiej Policji w Płocku.
RPO oczekuje również wyjaśnienia, czy podczas zatrzymania wobec 51-latki użyto środków przymusu bezpośredniego oraz jaka ewentualnie była podstawa faktyczna i prawna stosowania tych środków.
Płocka policja ma odpowiedzieć, czy Podleśna złożyła zażalenie bądź skargę w związku ze sposobem realizacji zatrzymania.
"Gdyby się miało okazać, że przeszukanie w mieszkaniu Elżbiety Podleśnej nie wynikało z zarządzenia prokuratora Pęcherzewskiego, Adam Bodnar pyta nadinspektora Dobrodzieja, kto wydał taki rozkaz" - czytamy w piśmie skierowanym do komendanta płockiej policji.
W poniedziałek policja zatrzymała 51-letnią kobietę, Elżbietę Podleśną, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku (woj. mazowieckie) pod koniec kwietnia.
Sprawa dotyczy rozlepienia w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika, m.in. na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach, plakatów oraz nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o podstawy działań przedstawicieli państwa wobec Elżbiety Podleśnej
Komentarze (6)
9 maja 2019, 07:54
Po bandziora zazwyczaj przychodzi 2albo 3 policjantów natomiast po tą Panią 6 , musi być bardzo niebezpieczna, ciekawe czy w pogotowiu byli antyterroryści?
WDR .
9 maja 2019, 02:38
Odpowiadam: ta sama podstawa co przy artystach ludowych z Pruchnika (z wyjątkiem tej bzdury o zagrożeniu pożarowym).
M
Maciej
8 maja 2019, 20:16
Krętacz.
8 maja 2019, 17:17
Też jestem ciekaw, czy policja dysponuje jakąś prawną ekspertyzą, która by wskazywała, że rzeczywiście doszło do obrazy uczuć religijnych, czy też jedyną podstawą tych działań było wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego "Kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę" oraz tweety ministra spraw wewnętrznych.
no_name (PiotreN)
9 maja 2019, 00:38
Ty i własną matkę wysłałbyś do agencji, żeby tylko móc dowalić partii rządzącej. A niby dlaczego miałabyś bronić Matki Bożej... Trzeba wyraźnie rozdzielać sferę profanum od sacrum. Łapy precz od tej drugiej. Jasne "lleszku"?  :-)
Jan Cyraniak
8 maja 2019, 16:54
Jak to jest, że gdy policja ściga wandali antysemickich, czy muzułmańskich, to Bodnar jest w skowronkach, a gdy ściga wandali antykatolickich, to Bodnar "pochyla się z troską"?