Sądecki pomnik Armii Czerwonej zmieni miejsce

Sądecki pomnik Armii Czerwonej zmieni miejsce
(fot. slo)
PAP / slo

Zbiorowa mogiła oraz pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Nowym Sączu zostaną przeniesione z Al. Wolności do kwatery wojennej na sądeckim cmentarzu komunalnym. Decyzję o rozpoczęciu procesu przeniesienia podjął wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Szczątki sześciu żołnierzy i pomnik ku ich pamięci znajdą się na nekropolii przy ul. Rejtana w kwaterze, w której w 35 mogiłach zbiorowych spoczywa 736 innych żołnierzy Armii Czerwonej.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wojewoda, decyzja o przeniesieniu zapadła po konsultacjach z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zgodził się z nią prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

W najbliższym czasie o postanowieniu zostanie powiadomiona Federacja Rosyjska, która będzie też poproszona o odnalezienie rodzin żołnierzy spoczywających w mogile. Według badań archiwalnych z sześciu pochowanych żaden nie poległ w miejscu pochówku, a ich śmierć nie nastąpiła podczas wkraczania Armii Czerwonej do miasta w 1945 r.

DEON.PL POLECA

Ekshumacja i przeniesienie odbędą się zgodnie z zapisami "Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji" (podpisanej w Krakowie 22 lutego 1994 r.), która reguluje proces porządkowania spraw grobów żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce oraz żołnierzy polskich i ofiar represji na terenie Federacji Rosyjskiej.

Jak przyznał wojewoda małopolski, nie wiadomo, kiedy dokładnie grób i pomnik zostaną przeniesione, ponieważ "ze względów naturalnych jest to proces nieszybki". - I nikt dokładnie nie wie, co odkryjemy w miejscu, w którym spodziewamy się szczątków sześciu osób - dodał.

Przypomniał również, że w latach 90. podobny proces odbył się w Krakowie, kiedy spod Barbakanu na Cmentarz Rakowicki przeniesiono pomnik i groby radzieckich żołnierzy. "Chcemy doprowadzić do uporządkowania każdego miejsca, gdzie ktoś walczył, i zgodnie z konwencjami międzynarodowymi zadbać o uszanowanie jego miejsca pochówku" - powiedział Miller.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreślił na konferencji, że przeniesienie grobu i pomnika jest podyktowane przede wszystkim treścią ustawy o grobach i cmentarzach wojennych z 1933 r.

Kunert wskazał na szczególne znaczenie ustawy sprzed 79 lat. - Jest to jeden z najpiękniejszych aktów prawnych Rzeczpospolitej w XX w. Mówi o tym, że najświętszym obowiązkiem Rzeczpospolitej jest troska o groby własnych bohaterów, którzy zginęli w walce o niepodległość kraju. Rzeczpospolita jednak bierze też na siebie obowiązek opieki nad grobami żołnierzy różnych armii pochowanych na terenie Polski - mówił na konferencji o ustawie z 1933 r. Kunert.

- Mieliśmy sytuacje w naszej historii, że ktoś obcy niszczył nasze pomniki. Uszanujmy chociaż te obce, nawet te najbardziej obce. Są takie miejsca w Polsce, gdzie można je zabezpieczyć i przenieść - powiedział Kunert.

Ocenił też, że na terenie Polski, w jej obecnych granicach, w wielu kwaterach wojennych pochowanych jest ok. 2 mln żołnierzy różnych narodowości.

Grób i pomnik żołnierzy Armii Czerwonej przy Al. Wolności, czyli w centrum Nowego Sącza, istnieje od 1945 r. Od tego też czasu budzi kontrowersje i sprzeciw środowisk kombatanckich i niepodległościowych.

- Niektórzy nie chcą tego przeniesienia, inni z przyczyn ideowych domagają się całkowitej likwidacji pomnika na placu przy Al. Wolności. Cieszę się, że ten problem będzie rozwiązany - powiedział na konferencji prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sądecki pomnik Armii Czerwonej zmieni miejsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.