Schetyna apeluje do premiera, by pochylił się nad postulatami protestujących w Sejmie

Schetyna apeluje do premiera, by pochylił się nad postulatami protestujących w Sejmie
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
3 lata temu
PAP / ml

Raz jeszcze apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego, by pochylił się nad postulatami protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - oświadczył w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna. Ocenił, że trwający od ponad miesiąca protest to dowód na bezradność rządu.

W Sejmie 37. dzień protestują osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych próbowała w czwartek wywiesić baner na zewnątrz budynku parlamentu, uniemożliwiła jej to Straż Marszałkowska. Doszło do przepychanki i wzajemnych oskarżeń o użycie siły.

"Jeszcze raz apeluję o empatię i zaangażowanie w tę kwestie premiera Morawieckiego. Tutaj potrzebne jest pochylenie się nad protestującymi i ich postulatami. Nie może być tak, że władza, rząd, odwraca się tyłem, udaje, że nie słyszy tych protestujących" - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej w Lublinie.

Przekonywał, że sytuacja w Sejmie nie może eskalować. "Ten protest musi być jak najszybciej zakończony. On dzisiaj pokazuje jak niesprawne, bezradne jest państwo, jak bezradny jest rząd. Nie możemy na to pozwolić. Potrzebujemy i oczekujemy negocjacji, rozmowy i skutecznych decyzji" - zaznaczył lider Platformy.

Polityk zapowiedział złożenie w Sejmie projektu ustawy, która miałaby wyjść naprzeciw potrzebom osób starszych i niesamodzielnych.

Protestujący przedstawili w czwartek rządowi kolejną wersję kompromisu w sprawie realizacji jednego z ich postulatów. Chodzi o to, by wypłata 500-złotowego dodatku "na życie" nastąpiła od przyszłego roku. Wcześniej proponowali, by stopniowa wypłata świadczenia rozpoczęła się już w tym roku.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym", dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie; zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł.

Protestujący uważają, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Opublikowano już także ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa to "wydmuszka" i nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Schetyna apeluje do premiera, by pochylił się nad postulatami protestujących w Sejmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.