Sejm: I czytanie projektu ws. nowelizacji ustawy o TK

(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / pk

W czwartek w Sejmie zaczęło się pierwsze czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Projekt, złożony przez PiS we wtorek wieczorem, przewiduje m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów; dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą większością. Nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów ustawy, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.

Politycy PO, Nowoczesnej i PSL oraz część konstytucjonalistów wyrażają obawy, że projekt PiS sparaliżuje prace TK, a co najmniej wydłuży średni czas postępowania TK. Ich zdaniem niektóre zapisy noweli mogą być niekonstytucyjne.

Sprawozdawca projektu Stanisław Piotrowicz (PiS) zapewniał, że projekt podwyższa standardy orzekania w TK. - Zrozumiałe jest, że silniejszą legitymizację ma orzeczenie wydane w bardziej liczebnym składzie, zdecydowaną przewagą głosów, niż np. przez trzech sędziów - mówił. - Czy poważnie to wygląda, że ustawę przyjmuje parlament liczący 460 posłów, Senat liczący 100 senatorów, podpisuje ją prezydent, a na końcu trzech sędziów może stwierdzić, że jest to niezgodne z konstytucją. To myślę, musi budzić pewne wątpliwości, że praca całego parlamentu może być zniweczona przez orzeczenie trzech sędziów - dodał.

DEON.PL POLECA


Pytany, czy podwyższenie progu podejmowania rozstrzygnięć większością 2/3 głosów jest zgodne z konstytucją, Piotrowicz odparł: "Doprecyzowanie pozostawiono ustawodawcy, nie ma tu złamania konstytucji". Zapewniał też, że obawy polityków PO, iż nowelizacja sparaliżuje pracę TK, są bezpodstawne. "Jeśli sędziowie TK będą zajmowali się tym, do czego zostali powołani, to sprostają zadaniu". Jak dodał, nie ma żadnych obaw, że dojdzie do "spiętrzenia prac w Trybunale".

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiadał, że zmiany mogą być przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem. - Chcielibyśmy przeciąć sytuację, w której ważna instytucja państwa jest sparaliżowana i w ogniu sporów politycznych - powiedział. Premier Beata Szydło ocenia, że projekt może załagodzić i wyjaśnić sytuację wokół TK.

Zgodnie z projektem nowelizacja miałaby wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm: I czytanie projektu ws. nowelizacji ustawy o TK
Komentarze (7)
17 grudnia 2015, 16:03
Najpierw była zmiana sposobu wybierania członków, potem dyskryminacja sędziów nominowanych przez wcześniejszy parlament. Wreszcie brak quorum, niemożność orzekania, paraliż instytucji i Anschluss kraju. Tak w przedwojennej Austrii likwidowano Trybunał Konstytucyjny i demokrację.
17 grudnia 2015, 15:53
Sąd Najwyższy zaopiniował projekt nowelizacji ustawy o Trybunale przygotowany przez PiS. Nie pozostawiając na nim suchej nitki.
17 grudnia 2015, 14:17
Prof. Zoll: Nazywają się PiS, a działają jako bezprawie i siła. Podążają drogą PZPR Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/9180688,prof-zoll-nazywaja-sie-pis-a-dzialaja-jako-bezprawie-i-sila-podazaja-droga-pzpr,id,t.html
17 grudnia 2015, 13:20
Istnieją zasadnicze wątpliwości dotyczące tej napisanej na kolanie nowelizacji ustawy wyrażane przez Sąd Najwyższy. -------- [url]http://www.obserwatorkonstytucyjny.pl/trybunal/sad-najwyzszy-o-projekcie-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-trybunale-konstytucyjnym-druk-sejmowy-nr-122/[/url] ---------- Spełnianie przez Trybunał tego zadania (orzekania o zgodności prawa z Konstytucją) wymaga jego niezależności, gwarantowanej w ustawie zasadniczej wprost w art. 173. Lektura ocenianego projektu wskazuje jednak na to, że ingeruje on w tę niezależność w tym sensie, iż zmierza do utrudnienia czy wręcz uniemożliwienia Trybunałowi wykonywania jego funkcji. ------------ Ale posłowie PiSu otrzymali polecenie od Prezesa przepchnięcia tej ustawy jak najszybciej, więc potykają się własne sznurowadła, żeby Prezes się nie rozgniewał. Marszałkiem Sejmu mianowano jakiegoś nieudacznika, który brak kompetencji i umiejętności sprawnego prowadzenia obrad, nadrabia arogancją i butą. Na razie ogłoszono przerwę, Marszałek Sejmu musi się skonsultować z Prezesem Kaczyńskim i otrzymać następne instrukcje.
17 grudnia 2015, 13:07
Jak ktoś słusznie zauważył, kolejna ustawa "nocnikowa" PiS. Napisane na kolanie, bez pojęcia, bez sensu. Jak ktoś śledzi co się dzieje na sali sejmowej, to wnioskodawcy nawet nie potrafią merytorycznie uzasadnić, jaka korzyść ma wynikać z przyjęcia tej ustawy. Ograniczają się wyłącznie do wygłaszania sloganów i atakowaniu opozycji. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na żadne pytanie czy wyjaśnić wątpliwości.  Jeden miesiąc nieudolnych i chaotycznych rządów PiS i Sejm zamienił się w magiel.
17 grudnia 2015, 12:31
Takie czasy , komunistyczny prokurator sztandarowym obrońcą demokacji w Polsce.Chciałoby się rzec Jaki obrońca taka demokracja!
17 grudnia 2015, 12:17
PiS przepycha łokciami niezwykle ważną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym napisaną w nocy na kolanie, a pani premier jedzie do Brukseli przekonywać Martina Schultza, że porządek panuje w Warszawie, demokracja ma się znakomicie a nawet jeszcze lepiej.