Sejm nie zajmie się dziś związkami partnerskimi

(fot. flickr.com/ by PolandMFA)
PAP / ad

Sejm zdecydował we wtorkowym głosowaniu, że na obecnym posiedzeniu nie zajmie się projektami ustaw o związkach partnerskich, pod którymi podpisali się posłowie Ruchu Palikota i SLD.

Za tym, by Sejm zajął się pierwszym z projektów zagłosowało 88 posłów, przeciw było 323, wstrzymało się 14. W sprawie drugiego projektu głosy rozłożyły się następująco: za - 81, przeciw - 324, wstrzymało się - 21. Posłowie odrzucili też dwa projekty przepisów wprowadzających do tych ustaw.

DEON.PL POLECA

Projekty były punktami spornymi obrad, dlatego to w głosowaniu zapadła ostateczna decyzja, czy odbędzie się nad nimi debata.

Zastrzeżenia do porządku obrad Sejmu, w którym znalazły się projekty ustaw o związkach partnerskich, pod którymi podpisy złożyli posłowie Ruchu Palikota i SLD, zgłosiły kluby PiS i SP. Według PiS projekty są niezgodne z konstytucją. Również Solidarna Polska uważa, że propozycje Sojuszu i Ruchu to "próba obejścia konstytucji".

Dwa projekty Ruchu i Sojuszu dają możliwość zawarcia związku zarówno osobom hetero-, jak i homoseksualnym; zakładają jednak różne rozwiązania w tej sprawie. Dwa kolejne projekty to przepisy wprowadzające do tych ustaw. Pod koniec czerwca sejmowa komisja ustawodawcza uznała projekty za sprzeczne z konstytucją.

Oba projekty przewidują, że związek partnerski zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego stosowne oświadczenia. Związek mogłyby zawierać wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Pierwszy z projektów przewiduje, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie "wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia". Według drugiego wzajemne prawa lub zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym partnerzy określaliby w zawieranej w formie aktu notarialnego umowie związku partnerskiego. Byłaby ona przedkładana w USC i zaczynała obowiązywać w chwili zawarcia związku. Projekt daje partnerom także możliwość przyjęcia nazwiska jednego z nich lub połączenia ich dotychczasowych nazwisk.

Według obu projektów ustanie związku następowałoby w przypadku śmierci jednego z partnerów lub gdy partnerzy złożą przed kierownikiem USC oświadczenie o rozwiązaniu związku.

Pierwszy projekt przewiduje ponadto, że partner może żądać rozwiązania związku przez sąd, jeżeli trwale i nieodwracalnie ustały "wszystkie więzi pożycia". Drugi projekt daje partnerowi możliwość złożenia w USC wypowiedzenia związku, który ustawałby po sześciu miesiącach.

We wtorek w porannym głosowaniu posłowie zdecydują też, czy w porządku obrad znajdzie się rządowy projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który też jest punktem spornym posiedzenia. Projekt to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska z listopadowego expose.

Zgodnie z propozycją rządową rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko ma wzrosnąć o 50 proc., a na czwarte i następne - o 100 proc. Rządowy projekt przewiduje też zmiany dotyczące m.in. kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają artyści i twórcy. Likwiduje też ulgę internetową.

We wtorek Sejm zajmie się też dwoma senackimi projektami nowelizacji ustaw: o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawo prasowe. Oba projekty stanowią wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie wysłuchają ponadto informacji rządu na temat "realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2011 r.".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm nie zajmie się dziś związkami partnerskimi
Komentarze (4)
S
STAN
24 lipca 2012, 21:09
 Poslowie Ruchu Palikota,jak wiadomo domagaja sie usuniecia Krzyza z sali obrad Selmu,bo jak twierdza Krzyz zakloca im moznosc spokojnej prcy w Sejmie itp dziwne tlumaczenia.Jakos nie przeszkodzilo im dzisiaj demonstrowac choragiewki homo-lebsbijskie  na sali obrad,jakos nikt  z innych ugrupowan sejmowych na czele z Pania MARSZALEK R.Kopacz i zadal usuniecie tych choragiwek z sali.I w tym ywi roznia-Oni moga zadac usuniecia Krzyza,a inni TOLERUJA ich symbole.
M
maro
24 lipca 2012, 13:57
 Zaiste, velario, nie uciecze... :)) Pozdrawiam. 
T
Troll
24 lipca 2012, 12:24
Mam nadzieję że,śluby partnerskie będą się odbywać w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przy akompanencie straży pożarnej z Pruszkowa.
Martino
24 lipca 2012, 11:56
Co się odwlecze to nie uciecze...:)