Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego

Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego
(fot. PAP/Leszek Szymański)
7 miesięcy temu
PAP / ml

W piątek Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego - poinformowało CIS w piątkowym komunikacie. O godz. 19.30 w oknie marszałek Sejmu Elżbiety Witek zapłonęła symboliczna świeca, a na ścianie jednego z budynków sejmowych została wyświetlona iluminacja upamiętniająca ofiary.

Jak podało CIS, Sejm wzorem lat ubiegłych "oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego, zamordowanym przez władzę komunistyczną, internowanym, skazanym".

"13 grudnia 2019 r. o godz. 19:30 w dniu 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w oknie gabinetu marszałek Sejmu Elżbiety Witek zapłonęła symboliczna świeca. Z kolei na ścianie jednego z budynków kompleksu sejmowego została wyświetlona iluminacja pamięci ofiar tego dramatycznego okresu w historii Polski" - napisano w komunikacie. W ten sposób polski parlament włączył się w akcję +Zapal Światło Wolności+.

CIS przypomniało w komunikacie, że "akcja społeczno-edukacyjna +Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności+ zainicjowana została przez Instytut Pamięci Narodowej. Nawiązuje do gestu solidarności wobec Polski, do którego wezwali w Wigilię Bożego Narodzenia 38 lat temu prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W oknach Białego Domu, Pałacu Apostolskiego w Watykanie, a także w oknach milionów domów całego wolnego świata zapłonęły wówczas świece symbolizujące solidarność z narodem polskim".

38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.