Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego

Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / ml

W piątek Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego - poinformowało CIS w piątkowym komunikacie. O godz. 19.30 w oknie marszałek Sejmu Elżbiety Witek zapłonęła symboliczna świeca, a na ścianie jednego z budynków sejmowych została wyświetlona iluminacja upamiętniająca ofiary.

Jak podało CIS, Sejm wzorem lat ubiegłych "oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego, zamordowanym przez władzę komunistyczną, internowanym, skazanym".

"13 grudnia 2019 r. o godz. 19:30 w dniu 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w oknie gabinetu marszałek Sejmu Elżbiety Witek zapłonęła symboliczna świeca. Z kolei na ścianie jednego z budynków kompleksu sejmowego została wyświetlona iluminacja pamięci ofiar tego dramatycznego okresu w historii Polski" - napisano w komunikacie. W ten sposób polski parlament włączył się w akcję +Zapal Światło Wolności+.

DEON.PL POLECA

CIS przypomniało w komunikacie, że "akcja społeczno-edukacyjna +Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności+ zainicjowana została przez Instytut Pamięci Narodowej. Nawiązuje do gestu solidarności wobec Polski, do którego wezwali w Wigilię Bożego Narodzenia 38 lat temu prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W oknach Białego Domu, Pałacu Apostolskiego w Watykanie, a także w oknach milionów domów całego wolnego świata zapłonęły wówczas świece symbolizujące solidarność z narodem polskim".

38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm oddał symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.