Sejm: sprawdzian dla szóstoklasistów zlikwidowany

(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego - zdecydował w czwartek Sejm uchwalając nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Nowelizacja zawiera też m.in. przepisy doprecyzowujące, dotyczące kształcenia uczniów przybywających z zagranicy oraz zasad udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym. Wprowadza również zmiany w nadzorze pedagogicznym.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 265 posłów, 172 - było przeciw, trzech - wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

DEON.PL POLECA


Zgodnie z nowelą od roku szkolnego 2016/2017 zlikwidowany zostanie ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Oznacza to, że tegoroczni szóstoklasiści byli ostatnim rocznikiem, który przystąpił do sprawdzianu. W miejsce sprawdzianu od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.

Od 2017 r. maturzyści będą mieli możliwość odwołania się od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Analogiczne prawo mają mieć też osoby przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeśli chodzi o wynik z części pisemnej egzaminu.

Jeszcze w tym roku szkolnym osoby przystępujące do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą mogły wykonywać fotografię swojej pracy egzaminacyjnej podczas dokonywania wglądu. Prawo to, od roku szkolnego 2016/2017 r., będzie przysługiwało również uczniom przystępującym do egzaminu gimnazjalnego. Obecnie można tylko sporządzać notatki z wglądu do pracy.

Zgodnie z nowelizacją szkoły będą miały możliwość zakupu za środki z budżetu państwa dodatkowych podręczników jeśli zajdzie taka potrzeba. Doprecyzowane zostały też przepisy dotyczące kształcenia uczniów przybywających z zagranicy, a także zasady udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym (m.in. sposób obliczania wysokości dotacji).

Nowelizacja wprowadza także zmiany dotyczące nadzoru pedagogicznego, m.in. przywraca opiniowanie arkuszy organizacyjnych publicznych szkół i placówek oświatowych przez kuratora. Rozszerza skład komisji konkursowych na stanowisko dyrektora szkoły. Wprowadzono też zapis o dokonywaniu oceny pracy dyrektora szkoły przez nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym placówkę.

Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 września 2016 r., z wyjątkiem części przepisów, dla których wyznaczono inne terminy wejścia w życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm: sprawdzian dla szóstoklasistów zlikwidowany
Komentarze (2)
BK
Bartosz Klimek
24 czerwca 2016, 09:45
Pytanie, jak teraz zostanie rozwiązany problem przyjmowania do popularnych gimnazjów lub popularnych klas profilowanych w gimnazjach. Do tego pory egzamin był podstawą obiektywnej oceny, teraz zostanie wyłącznie świadectwo, które na ogół nie jest obiektywne i zależy w dużym stopniu od widzimisię nauczycieli.
23 czerwca 2016, 13:20
Zlikwidowanie egzaminu szóstoklasisty spowoduje brak możliwości późniejszej oceny gimnazjów poprzez badanie EWD Edukacujnej Wartości Dodanej. Dzięki EWD można było obiektywnie ocenić jak działa szkoła, czy uczniów rozwija, czy tez zupełnie odwrtonie. Ale kto w rządzie PiS by się nad tym zastaniawiał. Populizm ponad wszystko. Gdy rządzą durnie nie ma siły by coś rozumieli.