Sejm wznowił obrady; zajmie się projektem o państwowej komisji ds. pedofilii

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / ms

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił obrady; zajmie się projektem ustawy o Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15. Izba wysłucha też sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2018 r.

Projekt ustawy o Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15 wpłynął do Sejmu we wtorek wieczorem; wcześniej został przyjęty przez Radę Ministrów. Sejm ma się nim zająć wieczorem, po godzinie 22.

Zadania komisji

Celem działania komisji będzie m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii.

Do zadań komisji będzie też należeć identyfikowanie zaniedbań i zaniechań, jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych. Będą to zaniedbania i zaniechania organów państwa, organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem oraz leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych oraz osób prywatnych. Zadaniem komisji będzie również prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej.

DEON.PL POLECA

Skład komisji

Komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej; ma się składać z 7 członków: trzech - powołanych przez Sejm większością trzech piątych; jednego - powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.

Wśród podmiotów, które będą mogły zgłaszać kandydatów na członków komisji wskazano: Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Sądownictwa, Krajową Radę Prokuratorów, Naczelną Izbę Lekarską, Krajową Izbę Psychologów oraz organizacje pozarządowe, których zadania statutowe przez co najmniej dwa lata obejmowały działania związane z prawami dzieci, w szczególności związane z ochroną i przeciwdziałaniem przemocy, w tym seksualnej.

Przewodniczącego komisji wybierać będzie - spośród członków komisji - Sejm zwykłą większością głosów. Kadencja komisji trwać będzie siedem lat. W pracach komisji będzie mógł brać udział, z głosem doradczym i na zaproszenie przewodniczącego, przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich.

Pozostałe projekty

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się też m.in. sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. wraz z przedstawioną przez NIK analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2018 r.

Izba wysłucha też sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2018 r.

Sejm po południu przeprowadzi drugie czytanie projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji; projekt został w środę poparty przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

Zgodnie z proponowanymi przepisami o dodatek 500 zł będą mogły wnioskować tylko osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia w kwocie niższej niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca renta ta wynosi 1100 zł brutto.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm wznowił obrady; zajmie się projektem o państwowej komisji ds. pedofilii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.