Sejm: złożono projekt tzw. dużej ustawy medialnej

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Trzy projekty ustaw składające się na tzw. dużą ustawę medialną, trafiły do laski marszałkowskiej - wynika z informacji na stronie Sejmu. Chodzi o poselskie projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające obie ustawy.

Przedstawicielem wnioskodawców jest szefowa sejmowej komisji kultury Elżbieta Kruk.

W myśl dotychczasowej wersji projektu celem inicjatywy jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv, powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd.

Przekształcenie to miałoby nastąpić od 1 lipca tego roku. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce będzie ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO.

Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze. Mają być wybierani na co najmniej 2-letnią kadencję związaną z realizacją przyjętych planów programowo-finansowych.

W mediach publicznych mają powstać Społeczne Rady Programowe utworzone z kandydatów zgłoszonych przez: organizacje społeczne, związki zawodowe, związki wyznaniowe, stowarzyszenia. Społeczne Rady Programowe mają oceniać realizację misji przez poszczególne media i będą mogły występować z wnioskami personalnymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm: złożono projekt tzw. dużej ustawy medialnej
Komentarze (3)
Marcin Zieliński
22 kwietnia 2016, 18:35
Skoro media publiczne pretendują do roli szczególnej, misyjnej i na tej podstawie pobierają przymusową opłatę (obojętnie w jakiej formie) - to niech będą konsekwentnie inne - bez reklam. Przecież tak jest z serwisami internetowymi czy płatnymi programami TV. Jest wybór - albo darmowe korzystanie z treści i zgoda na reklamy - albo abonament czy też jednorazowe opłaty za treści - wolne od reklam. Albo - albo. Tylko to jest fair play. Osobiście mam już dosyć ściszania głosu odbiorników RTV na odgłos zbliżających się reklam. Nieraz potem zapominam włączyć głos i przegapię coś co naprawdę chciałem usłyszeć/zobaczyć. Mam już dość słuchania przy śniadaniu o problemach z wydalaniem albo wzdęciami albo innych bzdur, powtarzanych przejętym głosem co kwadrans albo i częściej. W dodatku przy celowo (perfidnie) zwiększonej przez nadawcę głośności. Można "polubić" moją stronę na FB: [url]https://www.facebook.com/alboabonament/[/url]
21 kwietnia 2016, 14:40
----------- W myśl dotychczasowej wersji projektu celem inicjatywy jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv, powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd. ---------- Wymuszanie na mnie, abym płacił na partyjną telewizję Dudy i Kaczyńskiego uważam za gwałcenie moich praw obywatelskich. Koszty utrzymania partyjnej telewizji powinna ponosić partia, która tą telewizją steruje i użytkuje.  Budżet kancelarrii Prezydenta RP to już około 170 mln złotych rocznie, utrzymanie marionetek i tub propagandowych Jarosława Kaczyńskiego kosztują podatników ciężka kasę. 
21 kwietnia 2016, 15:50
A teraz nie płacisz abonamentu RTV?