Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym

Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym
(fot. senst.gov.pl)
PAP / slo

Senat jednogłośnie skierował w czwartek do Sejmu swój projekt noweli Kodeksu wyborczego, który wprowadza możliwość zaskarżenia do sądu m.in. odmowy przez organ wyborczy, np. PKW: przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego czy rejestracji listy lub kandydata.

Za senackim projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego zagłosowało 92 senatorów; nikt nie był przeciw.

DEON.PL POLECA

Senacki projekt wprowadza możliwość wniesienia skargi do sądu na postanowienia organu wyborczego o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, odmowie rejestracji listy w całości lub poszczególnych kandydatów, skreśleniu z listy kandydata oraz unieważnieniu zarejestrowanej listy.

Senat w projekcie noweli zaproponował, aby we wszystkich czterech rodzajach postanowień organów wyborczych przysługiwało najpierw odwołanie do organu wyborczego wyższego stopnia, a następnie skarga do sądu. Wyjątek to sytuacje, gdy organem wydającym postanowienie w pierwszej instancji jest PKW, wówczas odwołanie kierowane byłoby od razu do sądu. Warunki i tryb wnoszenia odwołań i skarg uregulowano w nowym rozdziale 9a "Odwołania i skargi na postanowienia organów wyborczych".

Do tej pory komitety wyborcze nie miały możliwości zaskarżenia decyzji Państwowej Komisji Wyborczej w tych przypadkach, co wzbudziło np. duże kontrowersje w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Protesty w ostatnich wyborach zgłaszał m.in. Komitet Nowej Prawicy - Janusza Korwin-Mikkego, który bezskutecznie skarżył działania PKW do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego.

Przygotowany przez senacką komisję ustawodawczą projekt noweli Kodeksu wyborczego realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał w lipcu 2012 uznał, że zasadny był zarzut dotyczący przepisu - art. 218 par. 2 zdanie drugie Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym od postanowienia Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), dotyczącego rejestracji listy kandydatów nie przysługuje środek odwoławczy. Zdaniem Trybunału postanowienie PKW nie może być ostateczne - strony postępowania powinny mieć zagwarantowane prawo do sądu.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki w rozmowie z PAP ocenił, że zmiany zaproponowane przez izbę wyższą są zbyt daleko idące.

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2012 roku, na podstawie którego Senat podjął taką inicjatywę dotyczy tylko jednej przesłanki, a mianowicie braku środka odwoławczego od decyzji PKW dotyczącej odmowy przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Inicjatywa Senatu przewiduje natomiast, że wszystkie czynności organów wyborczych związanych z rejestracją komitetów, kandydatów i list kandydatów będą poddane - poza drogą odwoławczą do PKW - również dodatkowo procedurze wniesienia skargi do sądów powszechnych - mówił Czaplicki.

Jak dodał, PKW w czasie prac senackich zwracała uwagę, że tak szeroko zakrojone zmiany procedury związane z rejestracją komitetów, kandydatów i list kandydatów nie są potrzebne i mogą doprowadzić do poważnych komplikacji w kalendarzu wyborczym. Czaplicki zapowiedział, że PKW będzie informować posłów, którzy teraz zajmą się senackim projektem, o skutkach jakie - według niej - niosą za sobą proponowane zmiany.

Obecnie zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wniesienie skargi do sądu jest możliwe tylko w razie odmowy przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, przy czym w wyborach do rad oraz wójtów prawa tego nie mają komitety wyborcze organizacji oraz komitety wyborcze wyborców utworzone w celu zgłoszenia kandydatów tylko w jednym województwie.

W razie odmowy rejestracji listy w całości lub poszczególnych kandydatów komitety wyborcze mogą składać jedynie odwołania do organu wyborczego wyższego stopnia, a tylko w wypadku wyborów prezydenta RP - do sądu.

Z kolei w wypadku wyborów do rad i wójtów można odwołać się najpierw do komisarza wyborczego, a potem do PKW. W razie skreślenia kandydata z listy i unieważnienia zarejestrowanej listy natomiast nie można wnieść skargi do sądu ani odwołać się do organu wyborczego wyższego stopnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.