Senat w nocy przyjął nowelizację ustawy o TK

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / kw

Senat w nocy ze środy na czwartek przyjął - bez wprowadzania poprawek - nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta, ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Za nowelizacją głosowało 58 senatorów, przeciw było 28, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej poparcia Senatu nie uzyskał wniosek mniejszości senackich komisji o odrzucenie tej nowelizacji. Poparło go 28 senatorów, przeciw było 59.

DEON.PL POLECA

"Ustawa jest naprawdę dobra, ona wzmacnia Trybunał Konstytucyjny i absolutnie nie zgadzam się z tymi opiniami, które mówią o tym, że to jest paraliż. Nie, to jest uporządkowanie TK. W każdym demokratycznym państwie toczą się debaty wokół TK" - powiedział dziennikarzom po głosowaniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

Pytany o nocną porę głosowań odpowiedział, że "to była ważna ustawa, której nie mogliśmy już odkładać". "Chcieliśmy, aby zakończył się ten spór wokół TK, zupełnie niepotrzebna awantura" - dodał. Według Karczewskiego, prawdopodobnie jeszcze w czwartek nowela zostanie przekazana do prezydenta Andrzeja Dudy.

Debata w Senacie nad tą ustawą trwała ponad dziewięć godzin i zakończyła się o godz. 3.20. Do głosowań przystąpiono kilkanaście minut później.

Senatorowie PO zarzucali w trakcie dyskusji m.in., że celem nowelizacji jest chęć forsowania przez PiS ustaw niezgodnych z konstytucją. Podkreślali także, że awantura o TK obniża pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Z kolei senatorowie PiS mówili o konieczności działań naprawczych wokół Trybunału i przypominali, że to Platforma kilka miesięcy temu rozpoczęła ten spór o TK.

Sejm uchwalił tę nowelizację po burzliwych obradach we wtorek późnym wieczorem. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do TK wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie. Nowoczesna zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o prewencyjną kontrolę noweli.

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie mogłaby odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

Ponadto przyjęto, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak dziś), lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach", a postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa). Nowi sędziowie TK ślubowanie będą składać - jak dziś - przed prezydentem.

Z ustawy wykreślono rozdział pt. "Postępowanie w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta RP". Inna zmiana przewiduje, że z art. 1 ustawy o TK, który teraz brzmi: "TK (...) jest organem władzy sądowniczej powołanym w celu wykonywania kompetencji określonych w konstytucji i ustawach" wykreślone miałyby być słowa: "i ustawach".

W środę w przyjętym stanowisku prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaapelowało do prezydenta rozważenie wystąpienia do TK o zbadanie zgodności z konstytucją tej nowelizacji jeszcze przed jej podpisaniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat w nocy przyjął nowelizację ustawy o TK
Komentarze (11)
24 grudnia 2015, 15:23
Tradycji stało się zadość!Kto działa pod osłoną nocy?
ZK
Zbigniew Krawacki
24 grudnia 2015, 11:36
Czy Marszałek Karczewski mógłby wyjaśnić na czym ma polegać uporządkowanie i usprawnienie TK skoro czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy będzie wynosił minimum 6 miesięcy?
24 grudnia 2015, 11:25
Prezes Kaczyński zemścił się na społeczeństwie, że tak długo musiał czekać na władzę. Od Sejmu i Senatu poszedł klarowny komunikat: "możecie pocałować mnie w ...".
Kamil Trojanowski
24 grudnia 2015, 10:27
Ten sam rzecznik praw obywatelskich nie zrobił nic, aby nie odbierano dzieci z biednych rodzin.Nie zrobił nic kiedy w czerwcu wywoływano kryzysk konstytucyjny w TK. Nie zrobił nic kiedy zabierano składki z OFE czy podwyższano wiek emerytalny.Nie zrobił też nic, gdy zaczeto nagonke na demokratycznie wybranego prezydenta i parlament w mediach, których zadaniem jest informacja a nie narracja. W tych okolicznościach zdanie RPO i hermetycznego środowiska prawniczego ma dla mnie charakter kabaretowy.
24 grudnia 2015, 10:42
Czy zauważyłeś, że Twoją wypowiedź można streścić w jednym zdaniu: "A u Was biją Murzynów"? Styl poprzedniej władzy spowodował społeczny bunt, który zaowocował zwycięstwem PiS. Społeczeństwo patrzyło na nową władzę z nadzieją na dobre zmiany. DOBRE ZMIANY A NIE NAGINANIE I ŁAMANIE KONSTYTUCJI. Tak, PO złamała konstytucję powołując o dwóch sędziów za dużo. Tylko, że ten precedens należało napiętnować i naprawić. Naprawić przez powołania dwóch nowych i przyjęcie ślubowania od trzech wcześniej powołanych sędziów. Kabaret przyjacielu to nam funduje PiS. Nie mam nic przeciwko kabaretom. Byle nie w miejsce konstytucji.
Kamil Trojanowski
24 grudnia 2015, 10:54
Zauważyłem że masz inna opinie na ten temat, ale zapewne masz świadomość że nie jedyną słuszną. Odnieś sie merytorycznie do proponowanych zmian w TK i powiedz co jest niekonstytucyjne? Porównując obecne regulacje w TK powoli,ale jednak zaczyna to przypominac relacje w innych krajach europy jak np Niemcy.Czekam na merytoryczna odpowiedz,bez rasistowskich akcentów nudnych porównań. Ps. Dla mnie dobra zmiana to sluchanie obywateli, a Ci dali PiS mandat do zmiany Polski, rozliczenia PRL i wprowadzenia wszelkich koniecznych i trudnych reform.
24 grudnia 2015, 11:33
Żartujesz prawda? Ja, szary obywatel mam Ci przedstawiać argumenty za niekonstytucyjnością tej ustawy? Zdanie Pierwszego Sędziego Sądu Najwyższego, RPO, AI, HSPC ma dla Ciebie charakter kabaretowy a mojego zdania wysłuchasz? No bez jaj... Klasyczny sofizmat jest dla Ciebie rasistowski... No proszę Cię... Wymagaj od siebie więcej. https://pl.wikipedia.org/wiki/A_u_was_Murzyn%C3%B3w_bij%C4%85!
24 grudnia 2015, 11:33
Żartujesz prawda? Ja, szary obywatel mam Ci przedstawiać argumenty za niekonstytucyjnością tej ustawy? Zdanie Pierwszego Sędziego Sądu Najwyższego, RPO, AI, HSPC ma dla Ciebie charakter kabaretowy a mojego zdania wysłuchasz? No bez jaj... Klasyczny sofizmat jest dla Ciebie rasistowski... No proszę Cię... Wymagaj od siebie więcej. https://pl.wikipedia.org/wiki/A_u_was_Murzyn%C3%B3w_bij%C4%85!
JM
Jan Młynarczyk
24 grudnia 2015, 10:27
No. To mamy przed Swiętami pozamiatane. Teraz można wreszcie budować Nowy Kraj, według sprawdzonych leninowskich wzorców. Gdzie dobro proletariatu (narodu - tu mała zmiana) jest "ponad konstytucją i prawem" (W.I.Lenin oraz K. Morawiecki). A czym jest dobro proletariatu (narodu) okresla Partia. Wesołych Świąt!
24 grudnia 2015, 09:09
Rzecznik Praw Obywatelskich, Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, Krajowa Rada Sądownicza, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka... Te wszystkie instytucje wskazują na niekonstytucyjność ustawy, którą w takim pośpiechu przepycha PiS. Dobra zmiana?
24 grudnia 2015, 15:22
Dla PiS pewnie tak ! Ale to itak na krótką metę!