Sikorski poproszony o opinię ws. listu Putina

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / kn

W związku z listem prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącym ukraińskiej gospodarki, skierowanym m.in. do prezydenta Bronisława Komorowskiego, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o opinię rządu w tej sprawie.

Poinformowała o tym w piątek PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. "W związku z listem prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, skierowanym do 18 europejskich przywódców, w tym do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski zwrócił się do ministra spraw zagranicznych z prośbą o opinię rządu w tej sprawie oraz o informację, czy istnieje możliwość zajęcia wspólnego stanowiska państw UE" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.
Prezydent Putin w czwartek wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji. Wezwał do natychmiastowych konsultacji w celu ustabilizowania gospodarki Ukrainy.
Putin ostrzegł jednocześnie, że rosyjski Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu. Innymi słowy, będzie dostarczane dokładnie tyle gazu, za ile strona ukraińska zapłaci z miesięcznym wyprzedzeniem.
Komisja Europejska oświadczyła w piątek, że oczekuje od Rosji poszanowania zobowiązań w sprawie dostaw gazu, i przestrzegła przed używaniem surowców jako narzędzia polityki. "W interesie nas wszystkich jest to, aby energia nie była wykorzystywana jako narzędzie polityki" - powiedziała w piątek rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen, komentując list Putina.
Rzeczniczka podkreśliła, że list prezydenta Rosji był adresowany bezpośrednio do przywódców państw, a nie instytucji UE, dlatego to kraje muszą zdecydować, jak na niego odpowiedzieć. Okazją do dyskusji na ten temat będzie poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Najpewniej jednak kraje Unii skoordynują swoje stanowisko ws. listu rosyjskiego prezydenta. "Od dawna UE koordynuje swoje stanowisko w sprawach Ukrainy i Rosji, i jestem pewna, że również teraz będzie koordynacja" - dodała Ahrenkilde Hansen.
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, pytana o list Putina, odparła: "Powinno być wspólne stanowisko w tej sprawie całej UE i rozumiem, że polska dyplomacja będzie o to zabiegała, by Europa odpowiedziała jednym głosem".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sikorski poproszony o opinię ws. listu Putina
Komentarze (1)
.
...
11 kwietnia 2014, 20:47
Protest polskich dziennikarzy odniósł skutek. Propagandowa porażka Putina Po proteście Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz ukraińskich organizacji dziennikarskich, Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) zdecydowała o odwołaniu czerwcowego spotkania EFJ, które miało odbyć się w Moskwie. [url]http://niezalezna.pl/54039-protest-polskich-dziennikarzy-odniosl-skutek-propagandowa-porazka-putina[/url]