Składka zdrowotna i przedszkola wg PSL

Składka zdrowotna i przedszkola wg PSL
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / drr

Finansowania z budżetu państwa przedszkoli, ubezpieczeń zdrowotnych dla rolników oraz podatku rolnego będą dotyczyć projekty ustaw, które w pierwszej kolejności w nowym Sejmie chce złożyć klub PSL.

Jak powiedział PAP szef klubu ludowców Jan Bury, propozycje dotyczące tych spraw są już prawie gotowe.

DEON.PL POLECA

Stronnictwo chciałby, aby wychowanie przedszkolne było dofinansowane z budżetu państwa. Przed wyborami sprawa ta wywołała sporo kontrowersji, ponieważ w nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisano, że przedszkolem publicznym jest takie, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Protesty rodziców wywołały decyzje niektórych samorządów, które w oparcie o te przepisy, zdecydowały się radykalnie ponieść opłaty.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak mówił PAP, że projekt Stronnictwa zakłada dofinansowanie działalności związanej z wychowaniem przedszkolnym, którą prowadzą samorządy, z budżetu centralnego.

- Mamy bardzo poważne problemy demograficzne. Cały czas mówimy o tym, żeby w polityce prorodzinnej ułatwiać szybszy powrót do pracy rodzicom, którzy maja małe dzieci, to jest kwestia żłobka, to jest kwestia przedszkola - zwraca uwagę poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

Kolejny projekt ludowców dotyczy składek zdrowotnych rolników. Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że finansowanie z budżetu państwa tych składek, bez względu na status materialny rolników, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Parlament na zmianę przepisów dostał 15 miesięcy. Dotychczas PO i PSL nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie.

Kłopotek powiedział PAP, że ludowcy przygotowali propozycję, która może być kompromisowa. Według niego przewiduje ona, że rolnicy, którzy mają gospodarstwa do 15 hektarów, byliby zwolnieni z płacenia takich składek z własnej kieszeni. "Co tu dużo mówić, są to gospodarstwa socjalne, tam się nie przelewa, tam ledwie wiążą koniec z końcem" - wyjaśnia polityk Stronnictwa.

Ci, którzy mają powyżej 15 hektarów, płaciliby sami składkę zdrowotną; jej wysokość zależałaby od wielkości gospodarstwa.

Kłopotek podkreśla, że nie ma jeszcze szczegółowych rozwiązań, bo w tej sprawie potrzebne jest porozumienie z PO.

Trzecia propozycja, którą ludowcy uznają za priorytetową, dotyczy podatku rolnego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jego stawki zależą od ceny kwintala żyta - podatek ten związany jest z ceną skupu żyta za pierwsze trzy kwartały danego roku.

Szef klubu PSL uważa, że podatek powinien zależeć od ceny żyta z trzech lat tak, by uchronić rolników przed podwyżkami podatków w razie wzrostu ceny żyta wywołanej np. klęską żywiołową lub nieurodzajem w danym roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Składka zdrowotna i przedszkola wg PSL
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.