Skrytykowano informację Radziszewskiej

Skrytykowano informację Radziszewskiej
(fot. PAP/ Jacek Turczyk)
PAP / im

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska przedstawiła w Sejmie informację nt. polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci. Jej wystąpienie skrytykowały PiS i SLD, padł też wniosek o odrzucenie informacji.

Informacja obejmowała cały okres rządów obecnej koalicji, czyli lata 2007-2011.

Minister przypomniała, że dzięki jej staraniom udało się uchwalić ustawę implementującą do końca unijne dyrektywy równościowe. Podkreśliła, że przed dyskryminacją chroni kobiety również konstytucja, a także przepisy prawa pracy.

Wśród zmian legislacyjnych, które wprowadzono z jej inicjatywy, Radziszewska wymieniła m.in. przyznanie prawa do urlopów ojcowskich ojcom adopcyjnym. Dodała, że trwają prace nad przepisami, które umożliwią korzystanie w tego uprawnienia żołnierzom zawodowym.

DEON.PL POLECA

Mówiła m.in. o swych zwieńczonych sukcesem staraniach o przyjmowanie do przedszkoli i szkół dzieci przewlekle chorych, przypomniała, że udało jej się doprowadzić do zmian w ustawie o zawodzie lekarza tak, aby odbywanie specjalizacji nie zmuszało młodych lekarek do odkładania decyzji o posiadaniu dziecka. Poinformowała, że z jej inicjatywy wręczane są nagrody dla twórców reklam, którzy przełamują stereotypy dotyczące płci.

Informację rządu pozytywnie zaopiniowały PO i PSL, podkreślając, że walka z dyskryminacją i stereotypami dotyczącymi płci wymaga czasu. Ewa Drozd (PO) mówiła, że politykę na rzecz równości płci należy postrzegać jako długoterminową inwestycję i, mimo wielu dotychczasowych osiągnięć, kontynuować te działania i zwiększyć wysiłek na rzecz zapewnienia równych szans kobietom i mężczyznom. Piotr Walkowski (PSL) przekonywał, że wszyscy mamy "określone naleciałości wynikające z naszej mentalności i tradycji", w związku z tym pewnych barier nie da się od razu zlikwidować.

Teresa Wargocka (PiS) przestrzegała natomiast przed zbyt gorliwą walką z dyskryminacją. Jej zdaniem wywieramy presję na kobiety, żeby podejmowały pracę zawodową, a te, które zdecydowały się na wychowanie dzieci, mają poczcie winy, że nie weszły na rynek pracy. W jej opinii niższy wskaźnik zatrudnienia kobiet może wynikać nie z tego, że są dyskryminowane na rynku pracy, ale z tego, że chętnie poświęcają się dzieciom. Wargocka podkreśliła, że to niepełnosprawność jest tym kryterium, które najbardziej różnicuje ludzi w Polsce wobec prawa, a nie płeć.

Najbardziej stanowczo informacje Radziszewskiej skrytykowała Zdzisława Janowska (SLD), która złożyła także wniosek o jej odrzucenie. Zarzuciła pełnomocniczce m.in. nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego, kompromitowanie się na arenie międzynarodowej. Wypomniała, że Radziszewska chwali się ustawą kwotową (zapewniającą kobietom 35 proc. miejsc na listach wyborczych), podczas gdy sama była tym zapisom przeciwna i mówiła, że ustawa jest niekonstytucyjna.

Politykę równościową rządu skrytykowały też wcześniej organizacje pozarządowe. W ich ocenie jest ona "przypadkowa i niespójna". Także ich przedstawiciele zwracali uwagę, że np. wprowadzenie na listach wyborczych kwot dla kobiet było inicjatywą obywatelską, a nie rządową. Ich rozczarowanie budzi także kształt ustawy antydyskryminacyjnej; w ich opinii obywatele nie rozumieją jej zapisów i nie potrafią z niej korzystać.

Także Wanda Nowicka, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, kandydująca do Sejmu z list Ruchu Poparcia Palikota, negatywnie oceniła informację rządu, nazywając ją "listą zaniechań". Jej zdaniem Radziszewska informuje tylko o tym, że są problemy, nie mówiąc, co rząd robi, by je wyeliminować.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skrytykowano informację Radziszewskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.