SLD: "Tak" dla rynku zgodnego z demokracją

SLD: "Tak" dla rynku zgodnego z demokracją
Lider Sojuszu Leszek Miller (L) oraz psycholog społeczny Janusz Czapiński (P), 5 bm. podczas konferencji SLD dotyczącej sytuacji społeczno-gospodarczej. (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / slo

Człowiek zawsze powinien być ważniejszy od rynku - przekonywał w piątek szef SLD Leszek Miller, otwierając społeczno-gospodarczą debatę Sojuszu z udziałem ekspertów i ministra finansów. "Nie" dla demokracji zgodnej z rynkiem, "tak" dla rynku zgodnego z demokracją - podkreślił.

- Potrzebny jest nowy kompromis pomiędzy racjonalnością rynków i racjonalnością zachowań społeczeństw, które coraz trudniej godzą się na politykę ciągłych wyrzeczeń" - mówił szef SLD, inaugurując debatę, podczas której ekonomiści i politycy mają m.in. szukać sposobów na walkę z kryzysem.

Powiedział, że "trzeba zmienić akcenty i proporcje w ogólnoeuropejskiej polityce, także tej odnoszącej się do Polski". - "Nie" dla demokracji zgodnej z rynkiem, "tak" dla rynku zgodnego z demokracją. By wszystkie procesy rynkowe służyły ludziom i by człowiek zawsze był ważniejszy niż rynek - mówił. Także po to - tłumaczył Miller - "by najlepiej wykształcona generacja, w Polsce i w Europie, nie czuła się generacją straconych szans" i "by było więcej sprawiedliwości i godności".

Jak powiedział przewodniczący Sojuszu, dyskusja w sprawie kryzysu powinna się toczyć wokół takich problemów jak: szybszy rozwój, sprawiedliwy podział i "więcej Europy". - Szybszy rozwój, bo dobra, sprawna, konkurencyjna gospodarka może zapewnić realizację celów społecznych, zwłaszcza tych, które są drogie dla lewicy - argumentował Miller.

DEON.PL POLECA

Sprawiedliwy podział - kontynuował - "bo tylko on gwarantuje państwo bez wrogów, państwo bez obywateli, którzy czują się pokrzywdzeni i wykluczeni", a "więcej Europy, bo Polska jest w UE, a wiele rozwiązań, które są standardami we wspólnej Europie nie zostało jeszcze przeszczepionych do nas".

- Jako Europejczycy mamy wielkie powody do satysfakcji. Niecałe 8 proc. ludności świata wytwarza 30 proc. światowego bogactwa - zauważył. Choć - jak dodał - "gołym okiem widać, że zjawiska kryzysowe boleśnie dotykają Europę".

W związku z tym - przekonywał Miller - trzeba się zastanowić "nad skuteczną obroną naszego kraju i Unii Europejskiej przed zjawiskami kryzysowymi". - Zdajemy sobie sprawę, że wspólne interesy, źródła pozyskiwania dochodów i zamożności, systemy kształcenia i socjalne są ze sobą połączone i nasza solidarność z Europą pomaga w osiągnięciu narodowych celów - mówił szef Sojuszu.

Dodał, że debata będzie też dotyczyła sytuacji Polski w kryzysie gospodarczym. - Chcemy wyjść poza program jednej partii politycznej, zdając sobie sprawę, że Polska nie jest ani platformerska, ani pisowska, ani eseldowska, tylko jest naszym dobrem wspólnym - zaznaczył Miller.

Miller przywitał obecnych w sali m.in. parlamentarzystów, ekspertów.

Po Millerze głos zabrał minister finansów Jacek Rostowski, a następnie m.in. prof. Witold Orłowski, dr Marcin Piątkowski oraz prof. Jacek Raciborski. Po wystąpieniach zaplanowano debatę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

SLD: "Tak" dla rynku zgodnego z demokracją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.