Śledztwo ws. Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku

Śledztwo ws. Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku
PAP / slo

Gdyńska prokuratura wszczęła śledztwo, w którym zbada pracę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku. Centrum nadzorowało rodzinę zastępczą C., w której wskutek przemocy opiekunów zmarło dwoje dzieci. Śledczy zbadają pracę PCPR w ostatnich kilku latach.

Jak poinformował we wtorek PAP szef gdyńskiej prokuratury rejonowej Witold Niesiołowski, śledztwo wszczęto po przeanalizowaniu materiałów dostarczonych przez śledczych z Pucka prowadzących postępowanie w sprawie śmierci dzieci.

Niesiołowski wyjaśnił, że śledztwo będzie prowadzone pod kątem art. 231 Kodeksu karnego, czyli ewentualnego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 3 lat więzienia.

Szef gdyńskiej prokuratury dodał, że zbadane zostanie nie tylko działanie pracowników PCPR wobec rodziny zastępczej C., ale też wszelkie decyzje i nadzór podejmowane przez Centrum w Pucku wobec innych rodzin zastępczych w ciągu ostatnich kilku lat. - Dziś jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć, jaki konkretnie okres obejmie śledztwo - powiedział Niesiołowski.

DEON.PL POLECA

3 lipca w mieszkającej w Pucku rodzinie zastępczej, opiekującej się piątką powierzonych i dwójką własnych dzieci, doszło do śmierci 3-letniego chłopca. 12 września w tej samej rodzinie zmarła jego 5-letnia siostra. Rodzice zastępczy: 32-letnia Anna C. oraz 39-letni Wiesław C. utrzymywali, że były to wypadki. Jednak prokuratura w Pucku ustaliła, że dzieci zmarły wskutek pobicia. Zarzuciła im śmiertelne pobicie jednego dziecka, a kobiecie - zabójstwo drugiego. Opiekunowie usłyszeli zarzuty, przyznali się do winy i zostali aresztowani.

Zbadanie pracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku zleciła 20 września br. gdyńskiej jednostce gdańska prokuratura okręgowa, która - po zbadaniu akt śledztwa ws. śmierci dzieci prowadzonego przez prokuraturę w Pucku - powzięła wątpliwości "co do rzetelności i staranności przy doborze przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku rodzin mogących stanowić rodziny zastępcze, jak i sposobu sprawowania przez Centrum kontroli nad wykonywaniem przez rodziny zastępcze opieki nad dziećmi".

Stwierdzono też, że już kilka tygodni przed śmiercią chłopczyka pracownik centrum miał sygnały o niewłaściwym stosunku małżeństwa C. do powierzonych im dzieci, ale nie podjął odpowiednich działań. Kontrolerzy ustalili także brak odpowiedniej reakcji pracownika centrum po tym, jak matka zastępcza poinformowała, że w przeszłości leczyła się psychiatrycznie.

Własną kontrolę w puckim PCPR, miejscowym sądzie i prokuraturze oraz szkole, przeprowadzili przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka. Prezentując jej wyniki rzecznik Marek Michalak powiedział, że "żadna z instytucji nie zadbała o dobro dzieci, a w ich pracy było szereg nieprawidłowości".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śledztwo ws. Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.