Sonadż CBOS i ranking zaufania do polityków

(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
CBOS / PAP / drr

Liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Bronisław Komorowski; w rankingu nieufności pierwsze miejsce zajmuje nadal szef PiS Jarosław Kaczyński - wynika z najnowszego, listopadowego sondażu CBOS.

Zaufanie do prezydenta Komorowskiego wyraziło w listopadzie 75 proc. ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu zaufania do polityków zajmuje premier Donald Tusk, któremu ufa 54 proc. ankietowanych. Kolejne lokaty zajmują wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak z 51 proc. zaufania oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z 49 proc.

45 proc. badanych ma zaufanie do posła SLD Ryszarda Kalisza, a 42 proc. do marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajmują: b. marszałek Sejmu, obecnie szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna (38 proc.) oraz b. polityk PiS, europoseł Zbigniew Ziobro (36 proc.)

35 proc. ankietowanych ma zaufanie do szefa klubu SLD Leszka Millera, 33 proc. do szefa SLD Grzegorza Napieralskiego. Za nimi znaleźli się szef PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Ruchu Palikota Janusz Palikot, którym ufa po 28 proc. ankietowanych.

Według CBOS marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi ufa 26 proc. ankietowanych, ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu 25 proc., ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu również 25 proc. badanych, ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu - 24 proc., ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu - 22 proc.

Dalsze miejsca w rankingu zaufania zajmują: poseł PiS Antoni Macierewicz - 21 proc. zaufania, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - 21 proc., polityk PSL Stanisław Żelichowski - 20 proc., szef ugrupowania Polska Jest Najważniejsza, europoseł Paweł Kowal - 15 proc., szef klubu PiS Mariusz Błaszczak - 11 proc. i wicemarszałek Sejmu, reprezentująca Ruch Palikota, Wanda Nowicka - 7 proc.

W listopadzie - podobnie jak w poprzednich miesiącach - ranking polityków najczęściej budzących nieufność otwiera Jarosław Kaczyński z 54 proc. Drugie miejsce na tej liście zajmuje Janusz Palikot, któremu nie ufa 46 proc. respondentów. Na trzecim miejscu jest Antoni Macierewicz z 38 proc. nieufności.

Kolejne lokaty zajmują: Zbigniew Ziobro z 34 proc., Leszek Miller - 30 proc., Grzegorz Napieralski - 28 proc., Donald Tusk - 27 proc., Ewa Kopacz - 26 proc., Ryszard Kalisz - 19 proc., Grzegorz Schetyna - 18 proc., Mariusz Błaszczak - 16 proc., Waldemar Pawlak i Radosław Sikorski po 15 proc. Jacek Rostowski - 13 proc., Michał Boni i Paweł Kowal po 11 proc., Bronisław Komorowski i Wanda Nowicka po 9 proc., Bartosz Arłukowicz - 8 proc., Marek Sawicki i Bogdan Borusewicz po 7 proc., Stanisław Żelichowski - 5 proc., Bogdan Zdrojewski - 3 proc.

Z sondażu wynika, że w porównaniu do października, najwięcej stracili: Grzegorz Napieralski, zaufanie do którego spadło w ciągu miesiąca o 12 punktów proc. a nieufność zwiększyła o 6 punktów proc. oraz Janusz Palikot - w listopadzie ufa mu o 8 punktów proc. mniej, a nie ufa o 10 punktów proc. więcej respondentów.

W listopadzie, po dłuższej przerwie, powrócili do rankingu Zbigniew Ziobro i Leszek Miller. CBOS podał, że obecne notowania Ziobry okazały się lepsze od ostatnio rejestrowanych - z grudnia 2010 r. Korzystna zmiana - zaznacza CBOS - wyraża się nie tyle wzrostem zaufania (o 3 punkty proc. więcej w listopadzie 2011 niż w grudniu 2010 r.), ile spadkiem opinii negatywnych - o 8 punktów proc.

Natomiast w przypadku Millera, ostatnie badanie pochodziło z października 2004 r. już po ustąpieniu przez niego z funkcji premiera i głośnych aferach (Rywina i starachowickiej) - wtedy ufało mu 15 proc. badanych a nie ufało 65 proc. Obecnie, po siedmiu latach, trochę częściej polityk ten budzi wśród Polaków zaufanie (35 proc.) niż nieufność (30 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 4-13 listopada na liczącej 969 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sonadż CBOS i ranking zaufania do polityków
Komentarze (5)
21 listopada 2011, 22:12
Jarosław Polskę zbaw zaufanie równe Palikotowi a w nieufności nawet go kasuje,w nienajlepszym stylu kończy.Jeżeli jeszcze o.Tadzio zdecyduje się wbić mu nóż w plecy to będzie totalna klęska I co wtedy zrobi Tusk jak zniknie zasłona dymna w postaci Kaczyńskiego? Przeciez to może spowodowac przewrócenie się całej sceny politycznej. Sądzę że stoimy w przededniu całkowitej zmiany sceny politycznej.Wraz z polityczną śmiercią Kaczyńskiego zacznie się moim zdaniem polityczny upadek Tuska.Czeka nas więc nowe rozdanie i chyba wiele politycznych niespodzianek na które pewnie niemały wpływ będzie mieć sytuacja gospodarcza w świecie
21 listopada 2011, 21:11
Jarosław Polskę zbaw zaufanie równe Palikotowi a w nieufności nawet go kasuje,w nienajlepszym stylu kończy.Jeżeli jeszcze o.Tadzio zdecyduje się wbić mu nóż w plecy to będzie totalna klęska 
AC
aaa, cicho, sza...
21 listopada 2011, 20:03
Ta władza chce być kochana, a nie rozumiana, chce być miła, a nie skuteczna, i będzie nas trzymać za rękę, nawet kiedy wszyscy będziemy lecieć w przepaść – mówi profesor etyki Jacek Hołowka cicho wyborcy cicho śpijcie bo roztropność obudzicie jak roztropność spać nie będzie któż tę władzę kochał będzie
T
Troll
21 listopada 2011, 18:20
Zaufanie do polityków opiera się na stanie gospodarki w różnych płaszczyznach jak i moralności politycznej prowadzonej poradzonej przez te osoby.W tym tekscie nieufność do polityków zamyka Antoni Macierewicz.Ggyby pozostałe osoby rządziły Polską to taki sam wynik nieufności by otrzymały bo nie mają żadnego programu aby rządzić Polską bez żandych pertubacji politycznych czy ekonomicznych.
S
Silesaurus
21 listopada 2011, 15:14
POprawne POlitycznie media atakują opozycję zupełnie jak na Białorusi, w Chinach, czy Rosji. Z "publiczej" telewizji wyrzucono więcej krytycznie patrzących na władzę dziennikarzy niż po wprowadzeniu stanu wojennego. - Zacznijmy myśleć samodzielnie to nie sprawia bólu, a unikniemy w ten sposób gorszego bUlu...