SP - za odrzuceniem informacji, BiG - brak uwag

SP - za odrzuceniem informacji, BiG - brak uwag
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / ptsj

Sprawiedliwa Polska będzie głosować za odrzuceniem przedstawionej przez szefa MSZ Grzegorza Schetynę informacji o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015. Koło Bezpieczeństwo i Gospodarka nie ma zaś do tej informacji większych uwag.

"Dziś fakty są takie, że Polska została odsunięta od rozmów w sprawie Ukrainy i rozwiązania sytuacji krytycznej, wojennej. Dlaczego nikt do tej pory z tej sytuacji nie wytłumaczył, dlaczego nie ma informacji pana ministra, pana premiera, dlaczego Polska nie jest w tym gronie, które rozmawia na temat Ukrainy. Czy dlatego, że denerwowaliśmy Niemców, czy drażnimy Rosję. Czy też to Rosja nie chciała by Unia Europejska była reprezentowana przez Polskę" - pytał w czwartek w Sejmie Arkadiusz Mularczyk (Sprawiedliwa Polska).

Jego zdaniem, niezależnie od przyczyn porażką jest to, że Niemcy i Francja prowadzą wschodnią politykę Unii Europejskiej bez Polski. Zwłaszcza gdy - jak zaznaczył - "konflikt na Ukrainie bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu naszego kraju".

DEON.PL POLECA

Mularczyk, odniósł się też m.in. do pakietu klimatycznego, który w jego ocenie jest niekorzystny dla Polski. Pytał też, dlaczego w polskiej dyplomacji pracują osoby uwikłane we współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL. Jak mówił, dotychczas nie było woli oczyszczenia MSZ.

"Pani ministrze ma pan rok na poprawę i zredefiniowanie polskiej polityki zagranicznej. Trzeba działać skutecznie nie tylko na twitterze, trzeba działać w realu, nie może wpisywać się pan w obraz polityka, który dużo mówi, a mało robi" - zaznaczył.

Jego zdaniem, dziś kluczowe jest skuteczne wzmocnienie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej Polski i Unii Europejskiej. "Skuteczna, spójna i solidarna polityka zagraniczna Unii Europejskiej zwłaszcza wobec zagrożenia ze strony Rosji. Skuteczne zacieśnienie relacji Unia Europejska i NATO i pilna realizacja zadań ze szczytu w Newport, a w szczególności ustanowienie baz NATO w Polsce, i wreszcie skuteczne wzmacnianie relacji USA, Unia Europejska i Polska" - wymieniał zadania stojące - jego zdaniem - przed Schetyną, jako nowym szefem MSZ.

"Z uwagi, na to, że nie przedstawił pan skutecznych dróg dojścia do tych celów, na chwile obecną klub Solidarna Polska będzie głosował za odrzuceniem informacji" - poinformował.

Z kolei Artur Dębski (Bezpieczeństwo i Gospodarka) powiedział, że jego koło nie ma większych uwag do przedstawionej przez ministra spraw zagranicznych informacji.

Mówił, że o sile państwa świadczy jego pozycja gospodarcza. Przypomniał, że największymi partnerami gospodarczymi Polski są obecnie Niemcy i Wielka Brytania, a na miejscu trzecim Czechy. Dlatego, według niego, MSZ powinno teraz położyć nacisk na takie kraje jak Kazachstan, Turcja, Chiny, Indie i Kanada.

Jak zaznaczył, to resort spraw zagranicznych zarządzany "przez osoby z doświadczeniem biznesowym ma szanse spowodować, że we współpracy z Ministerstwem Gospodarki nasze obroty z wymienionymi krajami wzrosną, wzrosną znacznie".

Dębski podkreślił, że bezpieczeństwo państwa to także obrona narodowa. Dlatego ze względu na swoje położenie Polska powinna wzmocnić współpracę z takimi krajami jak Finlandia i Turcja. Jego zdaniem z tymi krajami powinniśmy podpisać umowy wojskowe dwustronne, nie tylko w ramach NATO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

SP - za odrzuceniem informacji, BiG - brak uwag
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.